Reklama

Wiadomości

Wybory w czasach pandemii

Doświadczenia z niemieckiej Bawarii i ze Szwajcarii pokazują, że wybory korespondencyjne są najbezpieczniejszą formą głosowania. Udało się je skutecznie przeprowadzić w czasie szalejącej pandemii.

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało i przegłosowało 6 kwietnia br. specjalną ustawę, ale Senat przetrzymał ją praktycznie do ostatniego z możliwych terminów, tylko po to, by Sejm nie mógł wcześniej nad nią procedować. W chwili zamykania bieżącego numeru Niedzieli trudno było przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja, czy wybory odbędą się 10 maja, tydzień później – 17 czy 24 maja. Ten pierwszy termin, zapowiedziany przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek, został ogłoszony na długo przed tym, zanim w Europie rozwinęła się pandemia COVID-19.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Według ustawy z 6 kwietnia br., pakiety wyborcze będą dostarczane bezpośrednio do skrzynek pocztowych najpóźniej na 7 dni przed dniem głosowania, bez pokwitowania odbioru. – Obecna sytuacja epidemiologiczna wymusza na nas zmiany w codziennym funkcjonowaniu. Wybory korespondencyjne to wyjście naprzeciw rzeczywistości, z którą się zmagamy; to obecnie najbezpieczniejsza forma. Podobne rozwiązania wprowadziły inne państwa Europy – podkreśla wicepremier Sasin.

Listonosze rozniosą pakiety wyborcze w taki sam sposób, jak dostarczają pocztę do skrzynek. Pakiet składa się z koperty zwrotnej, karty do głosowania i koperty na nią, instrukcji i oświadczenia o oddaniu głosu w sposób osobisty oraz tajny.

W dniu wyborów trzeba będzie wrzucić kopertę do specjalnej urny wyborczej, która zazwyczaj będzie wystawiona tam, gdzie zwykle znajduje się lokal wyborczy. Informacje, gdzie będą stać skrzynki do wrzucenia pakietów, będzie można znaleźć zarówno w internecie, jak i na tradycyjnych obwieszczeniach wyborczych.

Zabezpieczenia przed fałszerstwem

Odbiór pakietów od osób przebywających na kwarantannie czy w szpitalach będzie się odbywać według specjalnych zasad i w trosce o bezpieczeństwo głosujących oraz pracowników Poczty Polskiej. Ci będą wyposażeni w środki ochronne, tj. kombinezony, rękawiczki, przyłbice. Głos oddawany będzie do specjalnej urny przeznaczonej wyłącznie dla osób na kwarantannie. – Taka urna nie zostanie wykorzystana w innym miejscu, nie będą miały z nią kontaktu osoby zdrowe. Pracownicy poczty nie będą mieć kontaktu z kopertą. Specjalne urny zostaną dowiezione do PKW. Za dalszą część odpowiada w całości PKW – informuje Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Reklama

Wbrew obiegowym opiniom wybory korespondencyjne nie są w Polsce aż taką nowością, jak niektórzy próbują to wmówić. – W ubiegłych latach Poczta Polska dostarczała pakiety do głosowania osobom niepełnosprawnym, a od 11 lat dostarcza też pakiety na egzaminy maturalne do szkół – podkreśla Sasin.

Wicepremier uspokaja również w kwestii druku kart do głosowania, za który odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. – W poprzednich wyborach karty były drukowane przez podwykonawców w różnych drukarniach na terenie całego kraju. Także obecne regulacje nie wykluczają możliwości korzystania przez PWPW z usług podwykonawców, z zachowaniem reżimu bezpieczeństwa.

Zabezpieczono się również na wypadek ewentualnego fałszerstwa przez osoby postronne. – Oddanie głosu przez osobę niepowołaną jest bardzo mało prawdopodobne, nawet w sytuacji nielegalnego pozyskania pakietu wyborczego ze skrzynki na listy. Aby oddać ważny głos, niezbędna jest znajomość imienia i nazwiska oraz numeru PESEL adresata. Ponadto osoba, która dopuści się takiego czynu, naraża się na odpowiedzialność karną, w tym karę pozbawienia wolności do lat 3 – ostrzega wicepremier Sasin.

2020-05-05 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szydło: program prezydenta mierzy się z wyzwaniami pandemii i daje nadzieję na przyszłość

Program "Obronimy Polskę Plus" jest wiarygodny, racjonalny i rozsądny; mierzy się z wyzwaniami, które w tym trudnym czasie pandemii i kryzysu musimy pokonywać - zapewniła szefowa sztabu programowego prezydenta Andrzeja Dudy Beata Szydło. Jej zdaniem program ten daje nadzieję na przyszłość.

Szefowa sztabu programowego prezydenta, była premier na briefingu po jego konwencji podkreśliła, że przedstawiony przez niego program "Obronimy Polskę Plus" jest wiarygodny i taki, który mierzy się z wyzwaniami czasu pandemii koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

2023-02-01 21:41

Biuro Prasowe AK

    Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

    - Chcę podkreślić odpowiedzialność, która spoczywa na człowieku za to wielkie dobro, jakim jest świat. Pan Bóg stawiając człowieka na szczycie stworzeń, nie upoważnił go do tego, by świat niszczył i rujnował, ale powołał go, by w Jego imię opiekował się światem i o niego się troszczył – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego pszczelarzy, sadowników i leśników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję