Reklama

Wiadomości

Wybory w czasach pandemii

Doświadczenia z niemieckiej Bawarii i ze Szwajcarii pokazują, że wybory korespondencyjne są najbezpieczniejszą formą głosowania. Udało się je skutecznie przeprowadzić w czasie szalejącej pandemii.

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało i przegłosowało 6 kwietnia br. specjalną ustawę, ale Senat przetrzymał ją praktycznie do ostatniego z możliwych terminów, tylko po to, by Sejm nie mógł wcześniej nad nią procedować. W chwili zamykania bieżącego numeru Niedzieli trudno było przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja, czy wybory odbędą się 10 maja, tydzień później – 17 czy 24 maja. Ten pierwszy termin, zapowiedziany przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek, został ogłoszony na długo przed tym, zanim w Europie rozwinęła się pandemia COVID-19.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Według ustawy z 6 kwietnia br., pakiety wyborcze będą dostarczane bezpośrednio do skrzynek pocztowych najpóźniej na 7 dni przed dniem głosowania, bez pokwitowania odbioru. – Obecna sytuacja epidemiologiczna wymusza na nas zmiany w codziennym funkcjonowaniu. Wybory korespondencyjne to wyjście naprzeciw rzeczywistości, z którą się zmagamy; to obecnie najbezpieczniejsza forma. Podobne rozwiązania wprowadziły inne państwa Europy – podkreśla wicepremier Sasin.

Listonosze rozniosą pakiety wyborcze w taki sam sposób, jak dostarczają pocztę do skrzynek. Pakiet składa się z koperty zwrotnej, karty do głosowania i koperty na nią, instrukcji i oświadczenia o oddaniu głosu w sposób osobisty oraz tajny.

W dniu wyborów trzeba będzie wrzucić kopertę do specjalnej urny wyborczej, która zazwyczaj będzie wystawiona tam, gdzie zwykle znajduje się lokal wyborczy. Informacje, gdzie będą stać skrzynki do wrzucenia pakietów, będzie można znaleźć zarówno w internecie, jak i na tradycyjnych obwieszczeniach wyborczych.

Zabezpieczenia przed fałszerstwem

Odbiór pakietów od osób przebywających na kwarantannie czy w szpitalach będzie się odbywać według specjalnych zasad i w trosce o bezpieczeństwo głosujących oraz pracowników Poczty Polskiej. Ci będą wyposażeni w środki ochronne, tj. kombinezony, rękawiczki, przyłbice. Głos oddawany będzie do specjalnej urny przeznaczonej wyłącznie dla osób na kwarantannie. – Taka urna nie zostanie wykorzystana w innym miejscu, nie będą miały z nią kontaktu osoby zdrowe. Pracownicy poczty nie będą mieć kontaktu z kopertą. Specjalne urny zostaną dowiezione do PKW. Za dalszą część odpowiada w całości PKW – informuje Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Reklama

Wbrew obiegowym opiniom wybory korespondencyjne nie są w Polsce aż taką nowością, jak niektórzy próbują to wmówić. – W ubiegłych latach Poczta Polska dostarczała pakiety do głosowania osobom niepełnosprawnym, a od 11 lat dostarcza też pakiety na egzaminy maturalne do szkół – podkreśla Sasin.

Wicepremier uspokaja również w kwestii druku kart do głosowania, za który odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. – W poprzednich wyborach karty były drukowane przez podwykonawców w różnych drukarniach na terenie całego kraju. Także obecne regulacje nie wykluczają możliwości korzystania przez PWPW z usług podwykonawców, z zachowaniem reżimu bezpieczeństwa.

Zabezpieczono się również na wypadek ewentualnego fałszerstwa przez osoby postronne. – Oddanie głosu przez osobę niepowołaną jest bardzo mało prawdopodobne, nawet w sytuacji nielegalnego pozyskania pakietu wyborczego ze skrzynki na listy. Aby oddać ważny głos, niezbędna jest znajomość imienia i nazwiska oraz numeru PESEL adresata. Ponadto osoba, która dopuści się takiego czynu, naraża się na odpowiedzialność karną, w tym karę pozbawienia wolności do lat 3 – ostrzega wicepremier Sasin.

2020-05-05 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik PKW: wybory odbyły się bez incydentów; frekwencja w Aleksandrowie Kujawskim - 41 proc.

Niedzielne samorządowe wybory uzupełniające odbyły się ze zrozumieniem sytuacji, którą mamy w kraju - przekazał rzecznik PKW Tomasz Grzelewski. Nie było żadnych incydentów; wszyscy podeszli z powagą do tych wyborów -dodał. W wyborach burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego frekwencja wyniosła 41 proc.

Zgodnie z informacjami na stronie PKW, w niedzielę w kilkudziesięciu gminach w całej Polsce odbyły się wybory lokalne. W trzech gminach w Podlaskiem: Czeremcha, Giby i Rudka odbyły się wybory uzupełniające do rad gmin. Mieszkańcy Obrzycka w Wielkopolsce i Aleksandrowa Kujawskiego wybierali w niedzielnym głosowaniu nowych burmistrzów.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Francja: rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

2022-12-03 21:58

[ TEMATY ]

Francja

koronacja

MickaëlG, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

Poprzednia korona została skradziona w 2017 roku i nigdy jej nie odnaleziono. Liońscy katolicy postanowili więc zamówić nową u słynnego jubilera pochodzenia gruzińskiego Goudjiego. – Chciałem stworzyć koronę z XXI wieku, a nie kopię poprzedniej – wyjaśnił artysta, który jest autorem m.in. mieczy dla członków Akademii Francuskiej oraz przedmiotów ze złota, srebra i kamieni, które prezydenci Francji ofiarują zagranicznym głowom państw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję