Reklama

Niedziela Kielecka

Z dziejów plebańskich w Kijach

Ten rok jest jubileuszowy dla Kij – parafia świętuje jubileusz 900 lat istnienia.

Początki wspólnoty parafialnej sięgają co najmniej poł. XII wieku i wiążą się prawdopodobnie z tworzonym tutaj centrum kasztelańskim. O tradycji dawności tutejszego ośrodka kościelnego świadczy legendarny przekaz o zbudowaniu kościoła przez Piotra Dunina ok. 1120 r.

Wczesne powstanie ośrodka parafialnego w Kijach pozostawiło trwały ślad w postaci dużego ośrodka kościelnego. Pod koniec XVI wieku obejmował on 22 miejscowości, parafia w Kijach sięgała aż po Czarną Nidę. Kije należały do tych nielicznych ośrodków parafialnych na ziemiach polskich, w których już w XII wieku pracował kilkuosobowy zespół duchownych. W poł. XVII wieku Kije stały się prepozyturą.

Reklama

Wykształcenie średniowiecznego duchowieństwa umożliwiające należyte sprawowanie obowiązków kapłańskich pozostawiało nieraz wiele do życzenia. Przygotowanie kandydatów do kapłaństwa w seminariach duchownych zapoczątkował dopiero Sobór Trydencki, a wiele czasu upłynęło, zanim upowszechniła się ta forma kształcenia. Można przyjąć, że dopiero ok. poł. XVIII w. ogromna większość kapłanów odbywała studia seminaryjne (lub akademickie). W okresie średniowiecza przygotowanie kapłańskie rzadko wykraczało poza szkołę kolegiacką, a nieraz kończyło się na parafialnej, uzupełnionej praktyką. Wizytatorzy parafii odwiedzający Kije, stosowali więc odpowiednie zalecenia, nakazy, ale i słowa uznania. Pochwałę pracującego w Kijach duchowieństwa wyraził wizytator w 1791 r., podkreślając należyte odprawianie Mszy i nabożeństw oraz właściwe udzielanie sakramentów.

Plebanów obciążało utrzymanie wikariuszy, uzależniane od indywidualnych umów, i to utrzymanie wykazywało niezły poziom, np. w zestawieniu z sytuacją w archidiakonacie krzelowskim. Bardzo niskie było natomiast uposażenie służby kościelnej, która zazwyczaj musiała się wspomagać innymi źródłami utrzymania.

Z najnowszych dziejów „plebańskich” trzeba wspomnieć, że kijska parafia może poszczycić się wieloma zasłużonymi kapłanami. Z okazji jubileuszu wydano okolicznościową kartę z wizerunkami kilkunastu proboszczów, począwszy od znanego z zamiłowań naukowych, szczególnie archeologicznych i etnograficznych ks. Władysława Siarkowskiego, a kończąc na obecnym ks. Leszku Kowalczyku, który swą posługę spełnia od 2018 r. Wśród proboszczów Kij był także m.in. bł. ks. Józef Pawłowski, były rektor kieleckiego Seminarium i proboszcz katedry, zamordowany w Dachau w 1942 r. Był także ks. prał. Roman Zelek – działacz społeczny i ludowy, prześladowany przez UB czy późniejszy biskup pomocniczy ks. Edward Muszyński. Osobną kartę dziejów zapisują dzisiaj księża pochodzący z tej parafii, posługujący w różnych miejscach diecezji i poza nią.

Korzystałam z: Parafia Kije, zarys dziejów, red. ks. D. Olszewski, E. Wiśniowski, Kielce 1993.

2020-06-17 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100 lat parafii w Chłopkowie

Niedziela podlaska 37/2020, str. IV

[ TEMATY ]

100‑lecie

Jubileusz parafii

Archiwum parafii Chłopków

Widok na obecną świątynię parafialną

Widok na obecną świątynię parafialną

W tym roku mija sto lat od powstania parafii w Chłopkowie w dekanacie sarnackim. Z tej okazji warto przypomnieć historię tej wspólnoty parafialnej.

Geneza

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję