Reklama

Niedziela Kielecka

Z dziejów plebańskich w Kijach

Ten rok jest jubileuszowy dla Kij – parafia świętuje jubileusz 900 lat istnienia.

Początki wspólnoty parafialnej sięgają co najmniej poł. XII wieku i wiążą się prawdopodobnie z tworzonym tutaj centrum kasztelańskim. O tradycji dawności tutejszego ośrodka kościelnego świadczy legendarny przekaz o zbudowaniu kościoła przez Piotra Dunina ok. 1120 r.

Wczesne powstanie ośrodka parafialnego w Kijach pozostawiło trwały ślad w postaci dużego ośrodka kościelnego. Pod koniec XVI wieku obejmował on 22 miejscowości, parafia w Kijach sięgała aż po Czarną Nidę. Kije należały do tych nielicznych ośrodków parafialnych na ziemiach polskich, w których już w XII wieku pracował kilkuosobowy zespół duchownych. W poł. XVII wieku Kije stały się prepozyturą.

Reklama

Wykształcenie średniowiecznego duchowieństwa umożliwiające należyte sprawowanie obowiązków kapłańskich pozostawiało nieraz wiele do życzenia. Przygotowanie kandydatów do kapłaństwa w seminariach duchownych zapoczątkował dopiero Sobór Trydencki, a wiele czasu upłynęło, zanim upowszechniła się ta forma kształcenia. Można przyjąć, że dopiero ok. poł. XVIII w. ogromna większość kapłanów odbywała studia seminaryjne (lub akademickie). W okresie średniowiecza przygotowanie kapłańskie rzadko wykraczało poza szkołę kolegiacką, a nieraz kończyło się na parafialnej, uzupełnionej praktyką. Wizytatorzy parafii odwiedzający Kije, stosowali więc odpowiednie zalecenia, nakazy, ale i słowa uznania. Pochwałę pracującego w Kijach duchowieństwa wyraził wizytator w 1791 r., podkreślając należyte odprawianie Mszy i nabożeństw oraz właściwe udzielanie sakramentów.

Plebanów obciążało utrzymanie wikariuszy, uzależniane od indywidualnych umów, i to utrzymanie wykazywało niezły poziom, np. w zestawieniu z sytuacją w archidiakonacie krzelowskim. Bardzo niskie było natomiast uposażenie służby kościelnej, która zazwyczaj musiała się wspomagać innymi źródłami utrzymania.

Z najnowszych dziejów „plebańskich” trzeba wspomnieć, że kijska parafia może poszczycić się wieloma zasłużonymi kapłanami. Z okazji jubileuszu wydano okolicznościową kartę z wizerunkami kilkunastu proboszczów, począwszy od znanego z zamiłowań naukowych, szczególnie archeologicznych i etnograficznych ks. Władysława Siarkowskiego, a kończąc na obecnym ks. Leszku Kowalczyku, który swą posługę spełnia od 2018 r. Wśród proboszczów Kij był także m.in. bł. ks. Józef Pawłowski, były rektor kieleckiego Seminarium i proboszcz katedry, zamordowany w Dachau w 1942 r. Był także ks. prał. Roman Zelek – działacz społeczny i ludowy, prześladowany przez UB czy późniejszy biskup pomocniczy ks. Edward Muszyński. Osobną kartę dziejów zapisują dzisiaj księża pochodzący z tej parafii, posługujący w różnych miejscach diecezji i poza nią.

Korzystałam z: Parafia Kije, zarys dziejów, red. ks. D. Olszewski, E. Wiśniowski, Kielce 1993.

2020-06-17 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złoty jubileusz

Niedziela toruńska 37/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

50 lecie

Archiwum parafii w Cierpicach

Kościół powstał w zaledwie osiem miesięcy

Kościół powstał w zaledwie osiem miesięcy

W tym roku mija 50 lat od konsekracji świątyni w Cierpicach przez Prymasa Tysiąclecia, który zapisał się nie tylko na kartach historii, ale przede wszystkim w sercach zwykłych ludzi.

Świątynia wzniesiona została w 1938 r. według projektu Wiery i Kazimierza Sylwestrowiczów. Do jej powstania przyczyniły się środki zebrane przez mieszkańców za pośrednictwem Towarzystwa Budowy Kościoła. Teren pod budowę został ofiarowany przez Lasy Państwowe z Nadleśnictwa Cierpiszewo. 3 grudnia tegoż roku dekretem prymasa kard. Augusta Hlonda z terenów należących wcześniej do parafii Podgórz powołana została parafia w Cierpicach. Pierwsza Msza św. została odprawiona 4 grudnia 1938 r. Na początku II wojny światowej został aresztowany pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła ks. Bernard Sadecki, który 3 sierpnia 1940 r. zmarł w obozie w Stutthoffie. W okresie wojny kościół służył okupantowi za magazyn zboża, a od 1945 r. znów zaczął pełnić rolę domu Bożego. W wieży kościoła znajduje się dzwon ufundowany przez przedwojennego biskupa gnieźnieńskiego. Z chwilą powstania diecezji toruńskiej na początku lat 90. parafia Cierpice stała się jej częścią.

CZYTAJ DALEJ

Dzięki Niemu bezpiecznie dopłynę do portu, o który w moim życiu chodzi...

2021-08-01 10:30

[ TEMATY ]

wiara

Jezus

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Zwracając się do uczestników bp Adrian Galbas zachęcał do refleksji nad pytaniem, dlaczego tu jestem, co mnie "ciągnie" do Mszy? Przyzwyczajenie, religijność, tradycja, zwyczaj, wychowanie? To, że akurat nie mam nic lepszego do roboty? Czy przekonanie, że On tu jest?

„Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i z których wychodzili zostawiając kule przy ołtarzu. Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i wychodzili o kulach. Oni nie byli uleczeni fizycznie, ale byli uzdrowieni wewnętrznie. Ci, co mieli dwie nogi, pytali tamtych, skąd mają tyle siły i optymizmu w sobie. I byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili i wychodzili tacy sami. Gdzie jest klucz? Właśnie w wierze. Na tym polega dzieło Boże…” – mówił bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji Ełckiej w homilii wygłoszonej w czasie Mszy Świętej w intencji żeglarzy i turystów w Wierzbie na Mazurach.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Trwają przygotowania do pielgrzymki

2021-08-01 16:32

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

21 sierpnia spod kolegiaty łaskiej wyruszy 41. Piesza Pielgrzymka Ziemi Łaskiej na Jasną Górę. Zapisy rozpoczną się w pierwszych dniach sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję