Reklama

Niedziela Świdnicka

Warto wyjść na podwórko

Fundacja Ładne Historie już po raz piąty organizuje w Świdnicy akcję „Lato na podwórku”.

Niedziela świdnicka 30/2020, str. I

[ TEMATY ]

wakacje

Lato na Podwórku

Hubert Gościmski

Uczestnicy „Lata na podwórku” wraz z aktorami z grupy teatralnej UTW-orki

Uczestnicy „Lata na podwórku” wraz z aktorami z grupy teatralnej UTW-orki

Tegorocznym tematem przewodnim akcji jest przyszłość. Każdego roku spotyka się ona z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Zajęcia odbywają się na pięciu świdnickich podwórkach, w sumie jest to 50 spotkań podczas całych wakacji.

Po trzymiesięcznej izolacji odpoczynek na dworze jest na wagę złota. Dzieci chętnie spędzają czas w ten sposób, gdyż poza dobrą zabawą mają też możliwość poznawania i rozwijania swoich zainteresowań.

Pomagają starsi i młodsi

Reklama

Nad sprawnym przebiegiem spotkań czuwają animatorzy, którym towarzyszą wolontariusze. Większość z nich to młodzież w wieku 15-18 lat. Pomagają też seniorzy zrzeszeni w świdnickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, udało się więc stworzyć wolontariat wielopokoleniowy. – Panuje u nas bardzo radosna atmosfera, przychodzi dużo ludzi. Nie brakuje różnorodnych atrakcji i spotkań. Dzieci bardzo dobrze się bawią i muszę przyznać, że my również – relacjonuje Dagmara, jedna z nastoletnich wolontariuszek.

Zabawa dla każdego

Zajęcia są bezpłatne i dostępne dla wszystkich chętnych ze szczególnym nastawieniem na mieszkańców danego osiedla. Dzieci spędzają czas aktywnie, bawią się wspólnie i grają w gry. Rozwiązują też różnego rodzaju zadania zamieszczone na specjalnych kartach edukacyjnych. Nie ma możliwości, aby kogokolwiek dopadła nuda. Przed chwilą dzieciaki wspólnie się bawiły, teraz uważnie śledzą przedstawienie. Grupa teatralna UTW-orki ze świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku prezentuje zebranym przedstawienie Rzepka, które zostało opracowane na podstawie wiersza Juliana Tuwima. Uśmiechy nie schodzą z twarzy, a brawa nie mają końca, ponieważ seniorzy włożyli w przygotowania całe swoje serca.

Każdy, kto choć raz pojawił się na zajęciach, przychodzi ponownie. Wszyscy wyrażają swoją aprobatę dla całej akcji. – Uważam, że taka inicjatywa jest bardzo potrzebna. Dzieci przychodzą na zajęcia, bawią się i miło spędzają czas. Poza tym każdy może tu znaleźć coś dla siebie, niezależnie od wieku – ocenia Basia, wolontariuszka z UTW.

Okazja do integracji

Reklama

W tym roku po raz pierwszy działa także Kino Podwórkowe, w ramach którego na świdnickich podwórkach odbędzie się w sumie 10 projekcji. Jest to akcja przeznaczona przede wszystkim dla rodzin dzieci, które uczestniczą w podwórkowych zajęciach, jednak każdy mieszkaniec jest mile widziany. – Staraliśmy się dotrzeć na osiedla, na których dostęp do oferty kulturalnej jest ograniczony. Naszym głównym założeniem jest animowanie czasu wolnego na dworze. Włączamy dzieci w zajęcia niezwiązane z elektroniką. Wracamy do zabaw popularnych w okresie, w którym my dorastaliśmy – opisuje Kalina Żaczek, koordynatorka wolontariatu.

Obydwie inicjatywy są doskonałą okazją do osiedlowej integracji. Na podwórkach spotykają się rodziny z dziećmi, można więc poznać się bliżej i wymienić doświadczeniami. Poza tym uczestnicy nawiązują między sobą nowe relacje, co w dobie powszechnego dostępu do internetu bywa trudne.

2020-07-21 13:16

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję