Reklama

Niedziela Podlaska

W trosce o rodzinę i naród

Niewątpliwie każdy z nas słyszał o dramatach ludzkich spowodowanych spożywaniem w nadmiernych ilościach alkoholu. Z uzależnieniem mierzą się osoby w różnym wieku, wykonujące różne zawody i posiadające różny stan społeczny.

W sierpniu, miesiącu w szczególny sposób poświęconym trzeźwości, warto choć na chwilę zastanowić się nad skalą problemu, skutkami i sposobami przeciwdziałania alkoholizmowi. Na naszym terenie nie brakuje form wsparcia.

Alarmujące statystyki

W większości przypadków zaczyna się niewinnie od kieliszka wina, piwa po pracy czy drinka dla towarzystwa. Powodów jest równie dużo co rodzajów alkoholi, których nie brakuje na sklepowych półkach. Szeroki wachlarz możliwości zakupu czyni alkohol ogólnodostępnym towarem. Polacy sięgają po trunek dla relaksu, podczas przeróżnych uroczystości, czy niejednokrotnie w celu uśmierzenia smutku i ucieczki od problemów. Chwilowy znieczulacz ma być formą oderwania od codziennych problemów bądź środkiem do spędzenia czasu w radosnej atmosferze. O przekroczenie cienkiej granicy nie trudno. A wtedy to nieoczekiwanie pojawiają się ludzkie tragedie, takie jak rozbite małżeństwa, przemoc, trauma całych rodzin. O skali problemu świadczą statystyki. A te niestety nie są optymistyczne. W samym 2019 r. wydaliśmy na napoje wyskokowe ok. 35 mld zł, co jest dotychczasowym rekordem. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2018 i 2019 r. wzrosła gwałtownie produkcja alkoholu. Według szacunków, w tym czasie, w przeliczeniu na jeden rok spożycie wódki wzrosło 5,6 proc., a piwa o 4,5 proc., przy czym blisko połowa sprzedaży wódki to ta sprzedawana w małych butelkach. Nie napawa dumą miejsce w pierwszej piętnastce, jakie zajmuje Polska w rankingu spożycia alkoholu w ostatnich latach.

Rozbity naród = zagrożona wolność

Reklama

Przeżywane wielkie rocznice, takie jak 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II, czy 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, uznawanej za 18. decydującą bitwę w dziejach świata, ukazuje szersze spojrzenie na istotę problemu. Wielkie postacie i historyczne bitwy zapisały się na kartach historii Polski i są swoistym remedium na przyszłość. Bez jasnego przekazu św. Jana Pawła II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, na którego beatyfikację czekamy, nie wiadomo jak potoczyłyby się losy naszej ojczyzny. Uznawany za apostoła trzeźwości kard. Wyszyński mówił, że: ,,alkoholizm to klęska wychowawcza, gospodarcza i narodowa”. Prymas Tysiąclecia zdawał sobie sprawę, że brak trzeźwości jest podstawowym problemem narodu i rodziny. Dla kard. Wyszyńskiego sprawa trzeźwości była to przede wszystkim walka o godność człowieka. Do życia w trzeźwości również wzywał św. Jan Paweł II.

Prymas Tysiąclecia zdawał sobie sprawę, że brak trzeźwości jest podstawowym problemem narodu i rodziny.

Trudno sobie wyobrazić bieg historycznej bitwy z bolszewikami, gdyby do walki nie stanęły osoby z dobrze ukształtowanymi kręgosłupami moralnymi, gotowymi do największych poświęceń. Z rozpitym społeczeństwem nie zrealizujemy wspaniałych projektów modernizacji Polski ani nie zbudujemy Polski marzeń naszych odważnych przodków. Nie będzie trzeźwej Polski bez współpracy Kościoła, instytucji rządowych i samorządowych. Bez odważnego mówienia o problemie, stanięcia z nim twarzą w twarz i sprzeciwu wobec rozpijania Polaków, nie zrobimy kroku w przyszłość, a co więcej rodziny i naród będą coraz bardziej dysfunkcyjne.

Kościół od wielu lat ofiarnie pracuje nad ochroną trzeźwości narodu. Codzienny trud ogromnej liczby osób duchownych i świeckich apostołów trzeźwości daje umocnienie osobom zmagającym się z alkoholizmem i ich rodzinom.

Przede wszystkim z głową

Wolność, termin pochodzący od łac. bria (pol. miara), oznacza zachowanie umiaru w używaniu napojów alkoholowych, natomiast w znaczeniu szerszym oznacza umiar i powściągliwość w stosunku do przyjemności, zwłaszcza zmysłowych. Człowiek, stworzony na obraz i podobieństwo Boże, powołany jest do życia w prawdzie, miłości i wolności.

Reklama

Pierwszym krokiem do życia w trzeźwości jest kształtowanie świadomości poprzez różne kampanie społeczne i rozmowy w domach, wspólnotach, uwrażliwienie na problem alkoholizmu, ograniczenie w środkach społecznej komunikacji powszechnej reklamy piwa i innych trunków. A może na wzór krajów skandynawskich warto byłoby się zastanowić nad wprowadzeniem możliwości zakupu alkoholu tylko w dni powszednie i w wybranych sklepach. Aż w końcu, a może przede wszystkim potrzebna jest gorliwa modlitwa i przykład życia w całkowitej abstynencji. Nie chodzi o to, aby nikt nigdy nie pił alkoholu, bo jest to raczej nie do osiągnięcia, ale chodzi o promocję życia w trzeźwości i realizowania tego powołania w codzienności. Kościół od wielu lat ofiarnie pracuje nad ochroną trzeźwości narodu. Codzienny trud ogromnej liczby osób duchownych i świeckich apostołów trzeźwości daje umocnienie osobom zmagającym się z alkoholizmem i ich rodzinom.

Trzeźwość jako cnota jest jedną z podstawowych zasad ludzkiego życia. Podążając tą drogą, możemy być autorytetem dla młodych i wsparciem dla osób z naszego kręgu i nie tylko, które przeżywają chwile upadku. Sierpień jest szczególną okazją do tego, aby w roku naznaczonym pandemią koronawirusa, wielkich rocznic świadomie wstąpić na błogosławioną drogę trzeźwości.

2020-07-28 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miesiąc trzeźwości

Niedziela przemyska 31/2020, str. VI

[ TEMATY ]

trzeźwość

sierpień

Ilustracja z dziewiętnastowiecznego czasopisma (ze zbiorów autora)

Biskupi przemyscy w listach pasterskich zachęcali kapłanów do troski o trzeźwość

Biskupi przemyscy w listach pasterskich zachęcali kapłanów do troski o trzeźwość

Sierpień, ustanowiony przez Kościół miesiącem trzeźwości, pozwala przyjrzeć się dokładniej, jak wielkie szkody w rodzinach, w życiu każdego człowieka czyni nadużywanie alkoholu..

Alkoholizm jako poważny problem społeczny pojawił się w dziewiętnastym stuleciu, kiedy z powodu uprawiania na masową skalę ziemniaków nastąpił rozwój gorzelnictwa. Jak pisał prof. Andrzej Chwalba – w drugiej połowie dziewiętnastego stulecia w Galicji jeden szynk przypadał na... trzysta osób. Co dziwne, istniała społeczna akceptacja dla picia alkoholu. Hrabia Aleksander Orłowski, prezes Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego nie widział nic zdrożnego w rozpijaniu chłopów. Uważał, że umiarkowane użycie wódki jest dla ludu... dobroczynne.

CZYTAJ DALEJ

Św. Józefie... zasłuchany w słowa Symeona

2021-05-13 21:45

[ TEMATY ]

św. Józef

#NiezbędnikMaryjny

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obowiązkiem i przywilejem każdego ojca w czasach św. Józefa, było przedstawienie nowonarodzonego dziecka, samemu Bogu w Świątyni. Każde dziecko, było Jego własności, należało ono do Narodu wybranego. Ofiarowanie odbywało się po upływie około czterdziestu dni od narodzin. Wtedy Ojciec dziecięcia wraz z matką, zanosili dziecko do Świątyni, aby tam pokazać, przedstawić je Bogu.

Jak wiemy św. Józef spełnia ten obowiązek i przywilej, choć biologicznym ojcem Jezusa nie jest. Przestawiając Bogu, Chrystusa, pokazując się nam jak ten, który choć nie jest ojcem z zrodzenia to jest nim przez fakt wychowania Jezusa. Spełniając obowiązek prawa, w Świątyni Jerozolimskiej, święta rodzina spotyka parę starców – Symeona i Annę, prowadzonych Duchem Święty.

CZYTAJ DALEJ

Ziobro składa życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin: rodzina zasługuje na szacunek i wsparcie

2021-05-15 09:59

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

W Międzynarodowym Dniu Rodzin życzę, byśmy potrafili w gronie bliskich żyć w zgodzie i miłości - podkreślił w sobotę szef MS Zbigniew Ziobro. Dodał, że rodzina zasługuje na "szacunek i wsparcie", czego wyrazem jest program 500 plus. "Zabraliśmy pieniądze mafiom i daliśmy rodzinom" - wskazał.

"W Międzynarodowym Dniu Rodzin życzę, byśmy potrafili w gronie bliskich żyć w zgodzie i miłości oraz z nadzieją patrzeć w przyszłość. Rodzina zasługuje na szacunek i wsparcie, czego wyrazem jest program 500+. Zabraliśmy pieniądze mafiom i daliśmy rodzinom" - czytamy we wpisie Ziobry opublikowanym na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję