Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

O trzeźwość Narodu

„Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. Przywołuję te słowa właśnie teraz, gdy rozpoczynamy wyjątkowy miesiąc – sierpień, który przeżywamy jako miesiąc abstynencji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatywa podejmowana przez Kościół to odpowiedź na realny problem, który dotyka dużej części społeczeństwa. Być może ten problem dotyczy nas samych lub kogoś z naszych najbliższych. Badania wykazują, że ok. 3 mln ludzi jest dotkniętych nałogiem alkoholowym. Jeżeli przyjmiemy, że każdy z nich mieszka w rodzinie, to ze smutkiem trzeba stwierdzić, że w rodzinach minimum 2-3 osoby doświadczają bliskości osoby nadużywającej alkoholu. To nie jest tylko wynik statystycznych dociekań, ale jest to realny problem, nad którym trzeba się pochylić a najlepiej uklęknąć przed Bogiem i prosić o trzeźwość naszego społeczeństwa.

Każdy z nas oprócz modlitwy może podjąć także krucjatę trzeźwości w intencji osób uzależnionych. Na stronie internetowej www.kwc.oaza.pl można znaleźć więcej informacji na ten temat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

I jeszcze jedna myśl. Rok obecny miał być czasem beatyfikacji Wielkiego Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Jak wiemy, z powodu trwającej pandemii została ona odłożona w czasie. Ale to nas nie zwalnia z tego, by przełożyć na później lekturę jego nauki i wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu, w których Prymas Tysiąclecia zapisał: „Zwycięska Pani Jasnogórska. Przyrzekamy stoczyć pod Twoim sztandarem najświętszy i najcięższy bój z naszymi wadami narodowymi. Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu i rozwiązłości”.

Przynajmniej raz w roku odnawiamy te śluby w naszych świątyniach. Na poszczególne wezwania odpowiadamy: przyrzekamy. Ale czy zrobiliśmy choć jeden mały krok, by Polska była rzeczywiście Narodem trzeźwym?

2020-07-28 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duszpasterz trzeźwości: alkohol niszczy wspólnotę rodzinną

[ TEMATY ]

trzeźwość

Bożena Sztajner/Niedziela

Alkohol niszczy wspólnotę rodzinną – przekonuje ks. kan. Zbigniew Kaniecki, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, kierownik Ośrodka Trzeźwości Diecezji Płockiej w Płocku-Trzepowie. W ciągu roku w diecezji inicjuje wiele przedsięwzięć, których celem jest promocja życia w trzeźwości.
CZYTAJ DALEJ

Egzorcyzm papieża Leona XIII

W tak zwanej „starej liturgii”, przed Soborem Watykańskim II, kapłan sprawujący Eucharystię wraz z wiernymi, po zakończeniu celebracji odmawiał modlitwę do Matki Bożej i św. Michała Archanioła. Słowa tej ostatniej ułożył papież Leon XIII, a wiązało się to z pewną niezwykłą wizją, w której sam uczestniczył.

Opisana ona została w krótkich słowach przez przegląd Ephemerides Liturgicae z 1955 r. (str. 58-59). O. Domenico Pechenino pisze: „Pewnego poranka (13 października 1884 r.) wielki papież Leon XIII zakończył Mszę św. i uczestniczył w innej, odprawiając dziękczynienie, jak to zawsze miał zwyczaj czynić. W pewnej chwili zauważono, że energicznie podniósł głowę, a następnie utkwił swój wzrok w czymś, co się unosiło nad głową kapłana odprawiającego Mszę św.
CZYTAJ DALEJ

Wrocławskie Czytanie Edyty Stein

2025-05-09 18:30

Towarzystwo im. Edyty Stein

Salon Steinów w Domu Edyty Stein we Wrocławiu

Salon Steinów w Domu Edyty Stein we Wrocławiu

W salonie domu rodzinnego Steinów przy ul. Nowowiejskiej 38 odbędą się dwa spotkania, w trakcie których uczestnicy zmierzą się z dziełem Edyty Stein pt. „Drogi poznania Boga. Studium o Dionizym Areopagicie”.

Spotkania odbędą się 10 i 17 maja o godz. 10, pod okiem znawcy filozofii – ks. Bartłomieja Kota, duszpasterza akademickiego wrocławskiej „Maciejówki”. – Ponieważ bez odpowiedniego przygotowania łatwo można się zniechęcić do dzieł Edyty Stein, uczestnicy będą mieli szansę przez dwa warsztatowe spotkania przygotować się do owocnej lektury tekstu – mówi ks. Bartłomiej Kot.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję