W produkcji braci Tadeusza i Macieja Syków przedstawiona będzie historia ks. Wyszyńskiego, który pełnił funkcję kapelana Armii Krajowej pod pseudonimem „Radwan III”. W przeddzień wybuchu Powstania’44 ks. Wyszyński poświęcił w Laskach szpital powstańczy, do którego już niebawem trafili ranni. Od tamtego momentu, przez cały okres walk w Warszawie sprawował opiekę duchową nad rannymi powstańcami. Odprawiał Msze św., spowiadał, rozgrzeszał, przygotowywał na śmierć. Posługę wykonywał w okręgu Puszczy Kampinoskiej. Film opowiada o miłości do Ojczyzny i ludzi, o przyjaźni, marzeniach i dorastaniu w dramatycznych czasach wojny.
Doborowa obsada
W rolę ks. Wyszyńskiego wcielił się aktor Ksawery Szlenkier, polskiej publiczności znany m.in. z kultowej produkcji TVP2 Czas honoru. Oprócz niego na ekranie zobaczymy m.in. Małgorzatę Kożuchowską, Idę Nowakowską, Marcina Kwaśnego, ks. Dominika Chmielewskiego i Lecha Dyblika, a także... członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Scenariusz filmu został podzielony na dwie części: dokumentalną oraz fabularną, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Mocną stroną produkcji są także zdjęcia.
Reklama
W filmie znajdą się np. sceny bitwy czy ostrzału artyleryjskiego Lasek. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się pod koniec lutego 2020 r. Kręcono je w autentycznych lokalizacjach, jak okolice Warszawy i tereny tzw. Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej, czyli: Laski, Izabelin, Sieraków, Wiersze, Granice, obszar Puszczy Kampinoskiej.
– Chcemy pokazać zaangażowanie przyszłego Prymasa w walki powstańcze, jak też przedstawić powstanie duchowego bohatera narodu i człowieka wybitnie wpisującego się w walkę o niepodległą Polskę – podkreślał Tadeusz Syka, reżyser filmu. Zamiarem twórców produkcji jest też przybliżenie młodemu pokoleniu często zapomnianej już sylwetki przyszłego błogosławionego oraz ukazanie bohaterskiej postawy kapłanów w czasie II wojny światowej.
Twórcy filmu wystosowali wniosek do ministra obrony narodowej o podniesienie stopnia wojskowego ks. Wyszyńskiego i ogłoszenie roku 2021 rokiem Prymasa Tysiąclecia.
Oryginalna scenografia
Do tej pory w zdjęciach wzięło udział około 120 aktorów i rekonstruktorów oraz kaskaderów. Pojawiły się oryginalne pojazdy historyczne, takie jak: Opel Blitz, MercedesL4500A, kubelwagen, 120-letnia furmanka czy motor BMW R75. Na planie nie zabrakło również koni.
Ks. Wyszyńskiego gra Ksawery Szlenkier. Oprócz niego zobaczymy m.in. Małgorzatę Kożuchowską, Marcina Kwaśnego, ks. Dominika Chmielewskiego i Lecha Dyblika.
Na potrzeby filmu, na podstawie przedwojennego rozporządzenia Ministra Wojny, odtworzono i uszyto mundur Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej. Wśród rekwizytów pojawiły się m.in. autentyczne pudełko od butów, należące do ks. porucznika Wyszyńskiego, w którym przetrzymywał bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach oraz zaplecze sanitarne i szpitalne – oryginalne łóżka ze szpitala powstańczego, medykamenty, bandaże i meble. Twórcy produkcji planują także wydanie książki Powstanie Kardynała w oparciu o materiały archiwalne.
Premiera filmu zaplanowana jest w przyszłym roku. Ale kto chce dowiedzieć się czegoś więcej już teraz o działalności wojennej ks. Wyszyńskiego może wybrać się na ciekawą wystawę do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Wilanowie.