Reklama

Wiadomości

CBOS: Polacy pamiętają o Janie Pawle II

Mimo upływu 10 lat od śmierci Jana Pawła II pamięć o nim jest wśród jego rodaków wciąż żywa - uważa tak aż 94% badanych, w tym 61% zdecydowanie. Dla niemal wszystkich Polaków (95%) Jan Paweł II pozostaje ważnym wzorem postępowania - wynika z badania CBOS przeprowadzonego przed 10. rocznicą śmierci Papieża Polaka.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

rocznica

badania

Arturo Mari/Biały Kruk

2 kwietnia minie dziesięć lat od śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji CBOS zapytał, czy pamięć i nauczanie papieża Polaka są wśród jego rodaków żywe oraz czy pozostaje on ważnym autorytetem moralnym w dzisiejszym społeczeństwie.

Polacy, jak się okazuje, nie mają większych wątpliwości co do tego, że w 10 lat od śmierci Jana Pawła II pamięć o nim jest wśród jego rodaków wciąż żywa. Uważa tak aż 94% badanych, w tym przeważająca część (61% ogółu) zdecydowanie. W porównaniu z ubiegłorocznym pomiarem minimalnie przybyło tych, którzy mają odmienne zdanie na ten temat (z 2% do 5%), dość wyraźnie za to zmniejszyła się (o 11 pkt. procentowych) grupa osób uznających społeczną pamięć o Janie Pawle II za niekwestionowaną. Obecnie opinie na ten temat wyrażane są mniej zdecydowane.

Rzadziej niż przekonanie o pamięci o Janie Pawle II Polacy deklarują znajomość papieskiego nauczania. Jest o tym przekonanych 71% badanych, a wątpliwości co do tego nie ma tylko 18% (26% przed rokiem).

Reklama

W jeszcze mniejszym stopniu badani są przekonani, że nauczanie Jana Pawła II znajduje zastosowanie w życiu Polaków. 45% respondentów uważa, że większość Polaków kieruje się w swoim życiu wskazaniami Jana Pawła II, w tym co dwunasty (8% ogółu) jest o tym stanowczo przekonany. Przeciwną opinię wyraża 44% ankietowanych, w tym co szesnasty (6% ogółu) zdecydowanie nie zgadza się ze stwierdzeniem, że Polacy w większości żyją zgodnie z nauczaniem Jana Pawła II.

Ponad dwie trzecie badanych (70%) przyznaje, że zna treść papieskiego nauczania, choć tylko 15% stwierdza to w sposób zdecydowany.

Od śmierci Jana Pawła II do roku 2010 odsetek respondentów, którzy twierdzili, że znają treść jego przesłania, systematycznie malał. W tym samym czasie ponad dwukrotnie wzrosła liczba osób, które deklarowały, że nie znają papieskiego nauczania (z 17% do 39%). Przy okazji beatyfikacji, a następnie kanonizacji papieża ten spadkowy trend znacznie wyhamował. Choć obecnie odsetek osób deklarujących znajomość papieskiego nauczania jest nadal nieco niższy niż tuż po śmierci Jana Pawła II, to pozostaje wyraźnie wyższy niż w 2010 r. W porównaniu z badaniem sprzed roku zmniejszył się odsetek respondentów, którzy przyznają, że nie orientują się w tym, czego nauczał Jan Paweł II (z 30% do 27%).

Reklama

Badani deklarujący znajomość treści nauczania Jana Pawła II oraz kierujący się w życiu jego wskazaniami to obecnie 59% ogółu, a więc mniej więcej tyle co przed rokiem (spadek o 1 punkt). Dominują oni prawie we wszystkich grupach społeczno-demograficznych. Najczęściej deklaracje takie składają osoby praktykujące raz w tygodniu (72%) lub częściej (77%), mieszkające na wsi (71%), w wieku co najmniej 65 lat (68%), z wykształceniem podstawowym (67%), o prawicowych poglądach politycznych (65%). Częściej są to kobiety niż mężczyźni (67% wobec 50%).

Polacy są też przekonani o moralnym autorytecie Jana Pawła II. Dla niemal wszystkich Polaków (95%, o 3 pkt. więcej niż rok temu) pozostaje on ważnym wzorem postępowania, w tym dwie trzecie (65%) nie ma co do tego wątpliwości.

Jan Paweł II jest uznawany za autorytet moralny częściej niż Franciszek (95% do 84%), choć obecny papież jest darzony olbrzymią sympatią.

Nawet osoby w ogóle niepraktykujące w zdecydowanej większości (78%) dostrzegają w nim wzór właściwego postępowania.

Jan Paweł II pozostaje autorytetem moralnym dla 100% osób określających się jako wierzące i postępujące zgodnie z nauczaniem Kościoła, dla 95% wierzących na swój własny sposób, a także dla 64% respondentów określających się jako niezdecydowani lub niewierzący.

Jak wynika z deklaracji przedstawionych CBOS, mimo 10 lat od śmierci Jana Pawła II duchowa więź rodaków z papieżem jest wciąż żywa. W tym czasie niemal wszyscy badani (98%) przynajmniej raz wspominali go lub rozmawiali o nim, przy czym ponad dwie piąte (43%) czyniło to często lub bardzo często. Z kolei blisko dwie trzecie ankietowanych (64%) przyznaje, że w modlitwie prosiło Jana Pawła II o pomoc w jakiejś konkretnej sprawie (24% modliło się o wstawiennictwo papieża często lub bardzo często).

2015-03-31 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W świetle rocznic

2020-08-05 07:21

Niedziela zamojsko-lubaczowska 32/2020, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

Wniebowzięcie NMP

Bitwa Warszawska

Graziako/Niedziela

Maryja Wniebowzięta z kościoła Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie

Rozpoczynający się tydzień przynosi nam wiele ważnych rocznic i wydarzeń, o których nie możemy zapomnieć, a wśród nich Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i 100-lecie Bitwy Warszawskiej.

W wymiarze narodowym będziemy wspominać 100. rocznicę Cudu nad Wisłą – Bitwy Warszawskiej, starcia zbrojnego stoczonego w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. pomiędzy Rosją Radziecką i Polską. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, która naszemu narodowi pozwoliła zachować niepodległość, ratując jednocześnie Europę przed bolszewicką bezbożną ideologią.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

Bożena Sztajner/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Stali się natchnieniem

2020-08-06 23:55

Józef Wieczorek

W czwartkowy poranek, 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów wyruszył 55. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Dzień wcześniej organizatorzy i uczestnicy marszu modlili się katedrze wawelskiej, uczestnicząc w Mszy św.

Start marszu rozpoczął się tradycyjnie uroczystym apelem, w którym wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, wojskowych i samorządowych. Uczestniczącemu do lat w tej uroczystości prezydentowi Krakowa, Jackowi Majchrowskiemu organizatorzy wręczyli statuetkę „Skrzydło niepodległości”.

Honorowy komendant marszu, minister Jan Józef Kasprzyk, szef urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych, przypomniał : - Tu zaczęło się coś, co jest niezwykle ważne. Tutaj Józef Piłsudski i żołnierze I Kompanii Kadrowej chcieli pokazać Polsce i światu, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych, że trzeba wybudzić się ze snu, trzeba wybudzić się z letargu, że trzeba udowadniać swoją postawą, ryzykując tak jako oni swoje życie, że chcieć to móc, że trzeba pokonywać wszelkie trudności, jakie w 1914 roku były dla nas niewyobrażalne. Minister Kasprzyk zauważył, iż żołnierze porwali się na rzecz, która wydawała się niemożliwa – dokonali rzeczy wielkiej; wybudzili naród i przekonali rodaków, że marzenia się spełniają. I zaznaczył: - A dla tego pokolenia największym marzeniem była wolna Polska. Tę wywalczono 4 lata później.

Głos zabrał także znany działacz środowisk niepodległościowych Jacek Smagowicz, który przekonywał: -Najjaśniejsza Rzeczpospolita jest wspólnym dziełem Pana Boga i walczących Polaków o wolność, suwerenności i o wiarę. Zauważył też, że Kadrówka jest w tej chwili jedynym uniwersytetem, w którym na co dzień mówi się o Bogu i o ojczyźnie: - Myśli się o tym. Pamięta się. Czci się pamięć bohaterów i świętych. I to jest dobry kierunek. Zaznaczył także rolę IPN- u w realizacji tej misji. I podkreślił wpływ Kadrówki na historię Polski: - Ludzie Kadrówki odbudowali państwo, przeszli do legendy, stali się natchnieniem dla kolejnych pokoleń Polaków.

Uczestnicy marszu przejdą ponad 120 km taką samą trasą, jaką 106 lat temu pokonali strzelcy Józefa Piłsudskiego: Kraków – Michałowice – Słomniki - Miechów – Wodzisław – Jędrzejów – Choiny nad Nidą– Chęciny – Szewce – Kielce, gdzie dotrą 12 sierpnia.

I Kompania Kadrowa została utworzona przez Józefa Piłsudskiego 3 sierpnia 1914 r. Liczący 144 żołnierzy oddział składał się ze słuchaczy szkół oficerskich Strzelca i Polskich Drużyn Strzeleckich - organizacji mających wykształcić kadry przyszłego Wojska Polskiego. Zgodę na mobilizację oddziałów strzeleckich Piłsudski otrzymał od wojskowych władz austriackich 2 sierpnia 1914 r. Wówczas także poinformowano go, iż po wybuchu wojny rosyjsko-austriackiej polskie formacje mają działać na kierunku Miechów - Jędrzejów - Kielce.

I Kompania Kadrowa stała się zalążkiem 1 pułku piechoty, który następnie rozrósł się do I Brygady Legionów Polskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję