W homilii podkreślił, że ważna jest wiedza faktograficzna o tragicznych wydarzeniach sprzed 81 lat, ale dodał, że „nie chodzi tylko o liczby, daty i godzinowy raport”. – Chodzi o to, co jest napisane na wieluńskim dzwonie. Nie tylko pamiętajcie, ale przyjmijcie przestrogę. Bo po co to przypominać, jeżeli ktoś nie wyciągnie z tego żadnej nauki? – pytał bp Przybylski.
Siła ducha
Zaznaczył, że wszystko zależy od ducha i jego siły. – Kiedy naród traci swojego ducha, traci wszystko. Zniszczony w narodzie duch sprawi, że wpadnie on w ruinę i straci wolność, bo wolność to sprawa ducha, a nie pieniędzy i ciała. To duch daje siłę człowiekowi, by pokonał egoizm, żądze, ambicje i chęć władzy – podkreślił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wzywał również, aby nie ulegać rozpuście i rozwiązłości. – Duch nieczystości niszczy naród nawet w czasie pokoju. Duch w narodzie jest silny, jeżeli jest czysty – zaznaczył.
Biskup Przybylski powiedział, że uleganie wpływom złego ducha kończy się opętaniem, a wtedy wszystkie świętości przestają mieć dla człowieka znaczenie. – Nieważne czy kościół, czy krzyż, czy Matka Boża, czy ksiądz. Wyśmiać, rozwalić, sprofanować. Czy to nie jest już demoniczne?
– Dobry Boże, poślij do nas Twojego Ducha i naucz nas Go przyjmować, byśmy byli silni i wolni – podsumował.
Pamięć trwa
Reklama
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na „Wieluńską Golgotę” – miejsce pamięci na terenie dawnego kościoła farnego św. Michała Archanioła, składające się z tablic z nazwiskami mieszkańców ziemi wieluńskiej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Tam odsłonięto kolejnych 10 tablic, które poświęcił bp Przybylski.
Na zakończenie złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym ofiary bombardowania Wielunia z 1 września 1939 r.
Również rano 1 września o godz. 4.40 w Wieluniu odbyły się uroczystości z udziałem Mateusza Morawieckiego. – W Wieluniu jesteśmy zobowiązani, żeby powiedzieć: nigdy więcej nazizmu i komunizmu. Nigdy więcej wojny. Mamy obowiązek przechowywać tę pamięć i pamiętać o przeszłych pokoleniach. To musi być drogowskazem na przyszłość – podkreślił premier.
Skala zniszczenia
1 września 1939 r. ok. godz. 4.40, na rozkaz gen. mjr. Wolframa von Richthofena, niemieckie lotnictwo przeprowadziło atak bombowy na Wieluń.
Jedne z pierwszych ładunków wybuchowych spadły na szpital Wszystkich Świętych. Podobny los spotkał położony nieopodal budynek oddziału położniczego i gmach szpitala zakaźnego.
Niemcy zrzucili na Wieluń łącznie 380 bomb, które zabiły ok. 1200 osób, w tym dzieci i chorych. Miasto zostało zniszczone w 70%, a samo ścisłe centrum w 90% (m.in. ratusz, kościół farny, klasztor poaugustiański i synagoga).
W latach 1939-45 zostało zamordowanych 61 duchownych diecezji częstochowskiej, w tym dwóch wieluńskich kapłanów: ks. Maksymilian Binkiewicz i ks. Ludwik Gietyngier. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie beatyfikował ich Jan Paweł II.