Reklama

Ubezpieczenia dla rolników

Niedziela Ogólnopolska 40/2020, str. 30

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ten rok znów nie oszczędził Polaków – łagodna zima, wiosenna susza, latem upały, powodzie, gwałtowne burze.

Na takie zjawiska musimy być przygotowani. – Dotyczy to szczególnie rolników – zwraca uwagę Jarosław Bierecki, prezes Fundacji Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych (FWUW).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– To oni w pierwszej kolejności odczuwają zmiany klimatyczne i muszą zadbać o bezpieczeństwo swoich gospodarstw i płodów rolnych.

Warto zacząć od ubezpieczenia.

Jak zmiany klimatyczne wpływają na kondycję rolnictwa?

Jarosław Bierecki, prezes FWUW: Świadczą o tym same liczby dotyczące strat w ostatnich latach. Proszę spojrzeć choćby na dane z ubiegłego roku. Ministerstwo Rolnictwa podaje, że straty spowodowane tylko przez suszę oszacowano na 2 mld zł i dotyczyły one niemal 140 tys. gospodarstw na łącznej powierzchni 2 tys. ha upraw. Wpływ anomalii pogodowych na rolnictwo potwierdza także raport opublikowany przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), który przewiduje, że zmiany klimatu mogą obniżyć wartość europejskiego rolnictwa o 16% do 2050 r. ze względu tylko na same susze i niekontrolowane powodzie.

Ten rok również nie jest łaskawy...

Reklama

Tak. Bardzo łagodna zima, susza, potem powodzie i gwałtowne burze nie pozostawiają złudzeń. Dlatego tak ważne dla rolników jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia. Ta kwestia wciąż jednak nie jest traktowana priorytetowo. Rolnicy kupują obowiązkowe ubezpieczenie budynków w gospodarstwach, ale mniej niż połowa z nich ubezpiecza maszyny i sprzęt rolniczy, tylko 10% – uprawy rolne, a jedynie 5% – zwierzęta hodowlane. Niestety, bez ubezpieczenia rolnicy mogą liczyć jedynie na pomoc państwa, która i tak nie pokryje całych strat.

Należy jednak pamiętać, że składki ubezpieczeń dla rolników rosną. W związku z tym często wolą oni ryzykować niż pokrywać wysokie koszty polis.

Zgadza się, ale to także oznacza, że rolnicy mogą poszukać alternatywnych rozwiązań, jeżeli nie chcą się zgodzić na wysokie stawki komercyjnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dobrym rozwiązaniem jest oferta TUW-ów lub założenie własnego towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, w którym jego członkowie, również rolnicy, mogą mieć duży wpływ na tworzenie oferty ubezpieczeniowej, w tym na jej zakres, a także cenę. Założenie własnego TUW-u dla grupy rolników nie jest zbyt skomplikowane, a przede wszystkim wcale nie musi przerastać ich możliwości finansowych. Zawsze mogą skorzystać z pomocy, jaką oferuje Fundacja Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych.

2020-09-30 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważanie: Nie uwierzysz co przynieśli na ślub

2025-11-14 10:44

[ TEMATY ]

ks. Marek Studenski

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Koledzy chcieli zrobić wrażenie i przynieśli siekiery na ślub, by uczcić swojego przyjaciela, jednak Bóg przebił ich pomysłowość — bo właśnie siekierą posłużył się, by naprawić jego rodzinę. Ta historia pokazuje, że największe cuda dzieją się wtedy, gdy porządkujemy nasze priorytety.

W tym odcinku opowiadam o trzech osobach, których życie stało się lekcją o przemijaniu i nadziei:
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: pośród ubogich mamy być żywym znakiem zbawienia

2025-11-16 12:07

[ TEMATY ]

Leon XIV

Jubileuszu ubogich

Vatican Media

Pokój bez sprawiedliwości nie będzie możliwy, a ubodzy przypominają nam o tym na wiele sposobów, poprzez swoje migrowanie, a także poprzez swój krzyk, często zagłuszany przez mit dobrobytu i postępu, który nie uwzględnia wszystkich, a wręcz zapomina o wielu istotach, pozostawiając je własnemu losowi - wskazał Papież podczas niedzielnej Mszy św. Liturgia w Bazylice Watykańskiej stanowiła centralny punkt przeżywanego Jubileuszu ubogich.

W homilii wybrzmiało wezwanie do przywódców państw, aby wysłuchać wołania najuboższych. „Ubóstwo stanowi wyzwanie dla chrześcijan, ale także dla wszystkich pełniących odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie” - zaznaczył Leon XIV.
CZYTAJ DALEJ

Papież o rocznicy pojednania polsko-niemieckiego

2025-11-16 19:45

[ TEMATY ]

papież

Papież do Polaków

Leon XIV

Vatican Media

Pozdrawiam pielgrzymów polskich, wspominając rocznicę Orędzia pojednania skierowanego przez biskupów polskich do biskupów niemieckich po II wojnie światowej - powiedział Leon XIV w rozważaniu po modlitwie Anioł Pański.

Papież wskazał na trudną sytuację chrześcijan, którzy doświadczają cierpienia z powodu dyskryminacji i prześladować. Wśród krajów, gdzie dochodzi do takich sytuacji wymienił: Bangladesz, Nigerię, Mozambik, Sudan i inne, „z których często dochodzą nas wiadomości o atakach na wspólnoty i miejsca kultu”. Wskazał:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję