Reklama

Wiadomości

Lekarz radzi

Teleporada – jak się przygotować?

Jak się przygotować do teleporady medycznej? Jak mierzyć ciśnienie, aby wynik był wiarygodny?

Niedziela Ogólnopolska 44/2020, str. 57

[ TEMATY ]

lekarz

Adobe.Stock

Teleporady, które na szeroką skalę pojawiły się w Polsce wiosną 2020 r., umożliwiają lekarzom kontakt z pacjentami w warunkach pandemii COVID-19. Wobec ponownego wzrostu liczby zachorowań i konieczności ograniczenia osobistych kontaktów w celu zapobiegania transmisji koronawirusa stały się one codziennością lekarzy i pacjentów. Do zdalnej konsultacji pacjent powinien się dobrze przygotować, zadbać, aby w trakcie rozmowy nie wystąpiły problemy techniczne, które utrudnią kontakt z lekarzem. Jeżeli jesteśmy pod stałą opieką poradni specjalistycznej, musimy pamiętać, aby w dokumentacji był nasz aktualny numer telefonu. Niestety, zdarza się, że kiedy dzwonię do pacjentów zapisanych na wizytę na dany dzień, kontakt nie dochodzi do skutku, bo pacjent zmienił numer telefonu. Do abc teleporady należy również przebywanie pacjenta w miejscu, w którym będzie mógł swobodnie rozmawiać, zanotować uwagi lekarza i numer e-recepty.

Jeżeli pacjent ma jakieś wątpliwości lub pytania do lekarza, warto, by je wcześniej przemyślał i nawet zanotował na kartce, aby w trakcie rozmowy nic nie umknęło mu z pamięci. W trakcie teleporady ze strony lekarza padną pytania o stan zdrowia, o to, czy coś się zmieniło od ostatniej wizyty, o przyjmowane leki. W poradni kardiologicznej zawsze zadaje się też pytania o wyniki pomiaru ciśnienia tętniczego i tętna. To bardzo ważne, aby ciśnienie było mierzone w prawidłowy sposób. Pamiętajmy, że ciśnienie mierzymy w pozycji siedzącej, na ramieniu, na którym stwierdzono wyższe wartości ciśnienia. Plecy powinny być proste i podparte, ręka podparta, dlatego najlepiej jest usiąść na krześle przy stole z opartymi plecami i ręką na blacie stołu. Mankiet ciśnieniomierza powinien być umieszczony na wysokości serca. Podczas pomiaru nie wolno krzyżować nóg i rozmawiać – rozmowa podwyższa pomiar ciśnienia o 10-15 mmHg, krzyżowanie nóg o 2-8 mmHg. Wynik pomiaru zaburza też picie kawy i alkoholu, podwyższając pomiar o 5-8 mmHg, palenie papierosa o 5-8 mmHg oraz pełny pęcherz moczowy o 10-15 mmHg.

Reklama

Na 7 dni przed teleporadą czy osobistą wizytą u specjalisty lub lekarza rodzinnego pacjent powinien codziennie wykonać dwa pomiary ciśnienia i tętna rano oraz dwa takie pomiary wieczorem. Pomiar poranny wykonujemy po wstaniu z łóżka, przed śniadaniem i przyjęciem leków. Pomiar wieczorny – przed kolacją i przed przyjęciem leków. Wyniki notujemy w zeszycie lub specjalnym dzienniczku. Poza siedmiodniowymi okresami przed wizytą kontrolną pomiary ciśnienia tętniczego i tętna mogą być wykonywane raz dziennie. Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego w pomiarze domowym powinny wynosić poniżej lub być równe 135/85, natomiast w pomiarze w gabinecie lekarskim poniżej lub równe 140/90. Ważny jest też pomiar częstości rytmu serca, czyli tętna. Tętno spoczynkowe powyżej 80 na minutę zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe. Nieprawidłowości trzeba koniecznie zgłosić lekarzowi.

Wszystkie osoby przewlekle chore powinny w okresie pandemii jeszcze ściślej współpracować z lekarzem. Ważne jest regularne przyjmowanie leków, systematyczne mierzenie ciśnienia i tętna, a także dbanie o to, aby w wyznaczonym terminie odbyć teleporadę lub gdy będzie to możliwe – osobistą wizytę u specjalisty. W stanach ostrych trzeba wezwać pogotowie lub zgłosić się do szpitala. Jeszcze jeden ważny sygnał. Farmaceuci sygnalizują, że pacjenci zgłaszający się z kodem dostępu do e-recepty nie zawsze pamiętają, że trzeba również podać swój numer PESEL. W celu uniknięcia problemów, idąc do apteki, warto mieć ze sobą dowód osobisty lub zanotowany numer PESEL.

Notowała: Anna Wyszyńska

2020-10-28 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Środowiska medyczne: Uśmiercanie dzieci łamie lekarskie sumienia

[ TEMATY ]

aborcja

lekarz

Bożena Sztajner/Niedziela

Apelujemy w imieniu pracowników medycznych, których sumienia są łamane oraz w imieniu całego polskiego społeczeństwa, którego przeważająca część nie akceptuje cywilizacji śmierci, aby zachować przy życiu dzieci - napisali sygnatariusze pięciu środowisk medycznych. To kolejny dokument, który jest odpowiedzią na proeugeniczne stanowisko zarządów towarzystw genetyków i ginekologów. Apel został rozesłany do najważniejszych władz państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję