Reklama

Kultura

Zakochany w Bogu o Bożym słowie

Głównym przesłaniem najnowszego tomu Opera Omnia jest przepowiadanie Jezusa Chrystusa i Jego zbawczego orędzia.

Niedziela Ogólnopolska 45/2020, str. 25

[ TEMATY ]

książka

Materiał prasowy

Święty Ignacy Antiocheński wypowiedział niegdyś znamienne słowa, które do dzisiaj mają wielkie znaczenie: „Gdzie więcej trudu, tam i większa korzyść”. Mam nadzieję, że prezentowany dziś t. XIV Opera Omnia. Kazania: Homilie – Przemówienia – Medytacje będzie tym błogosławionym trudem, który Joseph Ratzinger – Benedykt XVI włożył przez swoje żywe słowo w nasze serca – nie tylko te kapłańskie, lecz wszystkich członków Kościoła.

Trud zgromadzonych tutaj 382 tekstów jest swoistym skarbem zapisanym na niemal 2 tys. stron, ukazujących mistrzowskie obchodzenie się ze słowem i pięknem języka, ubierających to słowo w przedziwnie bogatą szatę oraz wdzięk na miarę czci oddawanej Bogu. Chodzi tu bowiem nie tylko o artystyczne piękno w sensie tworu człowieka jako artysty malarza, rzeźbiarza, poety, pisarza czy muzyka, lecz o odkrywanie piękna słowa Bożego przez kapłana zakochanego bez reszty w Bogu. O tym, że nie mówi on o sobie, o nas, lecz o Bogu, świadczy motto tomu XIV: „Orędzie Jezusa przepowiadamy w sposób pełny tylko wtedy, gdy przepowiadamy samego Jezusa”. Przepowiadanie w chrześcijaństwie, w Kościele Chrystusowym, jest bowiem przepowiadaniem Jezusa. Tej zasady trzymał się zawsze autor tego monumentalnego tomu chrystologiczno-homiletycznego.

Głównym przesłaniem prezentowanego tomu jest przepowiadanie Jezusa Chrystusa i Jego zbawczego orędzia, które dotyczy całej ludzkości, a przez to dostrzeganie w Kościele Chrystusowym sakramentalnej mocy Boga, która przemienia wszelkie braki człowieka w jego ostateczny, „chrystokształtny” byt. Celem człowieka jest bowiem sam Bóg.

Więcej, Benedykt XVI jest w swoich homiliach i rozważaniach także stróżem zagrożonych podstawowych wartości moralnych, które zapewniają nam sprawiedliwość oraz pokój. Jest on również nieustraszonym świadkiem prawdy i miłości objawionej w osobie i historiozbawczym dziele Boga-Człowieka. W przedstawionych tekstach homilii dostrzega się łatwo wnikliwą, dogłębną zadumę nad człowiekiem, nad godnością osoby ludzkiej, nad jej odkupieniem i ostatecznym zbawieniem. Człowiek bowiem nie jest rzeczą, której przynależy tylko jakaś funkcja, lecz jest Bożym stworzeniem, podobnym w swej wolności i racjonalności do Stwórcy. W ten sposób całkowicie odrzucana jest teza tych myślicieli, którzy w miejsce podobieństwa człowieka do Boga umieszczali równość człowieka ze zwierzęciem, jak widać to choćby w słowach Bertolta Brechta: „Nie dajcie się zwieść, umrzecie wraz ze wszystkimi zwierzętami, i nic już potem nie nastąpi” (t. XIV, s. 435). Te i podobne słowa stały się wręcz programem ery nowożytnej, proklamującym, że nie chcemy być obrazem Boga, lecz tylko naszym własnym. A to oznacza, że chcemy sobie sami dać władzę nad światem, przy tym nie uznawać Boga i niczego od Niego nie oczekiwać (por. tamże, s. 540).

Reklama

Może właśnie dlatego potrzebne, a nawet wręcz konieczne jest dzisiaj chrześcijaństwo, które nie jest pobożnym potokiem słów, lecz prawdziwym ogniem, który bez hałasu, spokojnie, czyli z miłością, wypala zło i z wiarą w Jezusa Chrystusa odnawia świat.

Tom XIV Opera Omnia składa się z trzech części. Pierwsza zawiera kazania przypadające na okres Bożego Narodzenia oraz okres Wielkanocy. Przekładu dokonała prof. Marzena Górecka z KUL. Druga część ujmuje chronologicznie niedziele w roku kościelnym, święta Pańskie oraz kazania poświęcone Maryi. Przekładu dokonał ks. prof. Jarosław Merecki, absolwent KUL. Trzeci tom jest poświęcony świętym poszczególnych dni w roku kościelnym, a także homiliom i przemówieniom z różnych okazji liturgicznych. Przekładu dokonał ks. dr Joachim Kobienia z Opola.

Opera Omnia, t. XIV
Kazania: Homilie – Przemówienia – Medytacje
Joseph Ratzinger
Przekład: prof. Marzena Górecka
Wydawnictwo: KUL, Lublin 2020
Liczba stron: 660

2020-11-04 10:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Kapłańska służba Bogu i ludziom” – publikacja ks. Czesława Mazurka

To nie jest książka o mnie, tylko o tym, ile Pan Bóg może zdziałać dla człowieka” – tak o swojej publikacji zatytułowanej „Kapłańska służba Bogu i ludziom” powiedział się ks. Czesław Mazurek – kapłan diecezji drohiczyńskiej, senior mieszkający obecnie w parafii Korytnica Węgrowska. Książka jest nowością na rynku wydawniczym. Znajdują się w niej wspomnienia z pół wieku pracy duszpasterskiej, jaką pełnił swoim życiu. Wiele uwagi ks. Mazurek poświęca w niej budowie świątyni w parafii Szczałb, prowadzonej w trudnym okresie komunistycznym, oraz długiej pracy duszpasterskiej w parafii Korytnica Węgrowska.

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Biskup z Charkowa: nie zapominajcie o cierpiących na Ukrainie, tylko dzięki Wam mogą przetrwać zimę

2022-12-04 08:51

[ TEMATY ]

Ukraina

Archiwum ks. Leszka Kryży TChr

Grozi nam zimowanie bez wody, gazu i elektryczności. Bardzo proszę, nie zapominajcie o tej wojnie, o ludziach, żebyśmy dzięki waszej pomocy mogli przetrwać zimę na Ukrainie – powiedział Family News Service biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło. W II niedzielę Adwentu, 4 grudnia przypada Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, w tym roku obchodzony po raz 23.

Hasłem tegorocznego dnia są słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”. Ofiary zebrane w tym dniu zostaną przeznaczone głównie na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję