Reklama

Kultura

Pamiętają o Królowej

Joanna Knitter porywająco interpretuje kanon repertuaru Arethy Franklin, a robi to w sposób, który ustawia ten album w szeregu najlepszych w 2020 r.

Nie lubiła blichtru ani szumu wokół własnej osoby, a mogła zostać gwiazdą na miarę tych największych z popowego i soulowego komercyjnego szczytu. Aretha Franklin, często nazywana Królową soulu, nie tylko wywarła wielki wpływ na sztukę. Co najważniejsze – muzyczny świat wciąż o niej pamięta, a dzieło wydaje kolejne owoce.

Niemal w tym samym czasie w moje ręce wpadł znakomity album Joanny Knitter pt. Aretha, gdzie dopisek na okładce trafnie opisuje jego zawartość – Blues & Folk Connections, i zrządzeniem losu pierwszy raz zobaczyłem fenomenalny film Sydneya Pollacka Amazing Grace: Aretha Franklin. Został on nakręcony podczas dwóch styczniowych nocy w 1972 r. i jest dokumentem z czasów, gdy artystka nagrywała w New Temple Missionary Baptist Church w Los Angeles album gospel Amazing Grace. To, co oglądamy, to jedno wielkie wyśpiewane wyznanie wiary. Aretha śpiewała głównie do afroamerykańskiej publiczności, a towarzyszył jej chór wspólnotowy południowej Kalifornii. Bohaterka filmu była już po licznych życiowych doświadczeniach – wiemy dzisiaj, że wygrała bitwę z uzależnieniami. Piosenkarka poukładała sobie kolejny raz swoje życie i wspinała się na wyżyny talentu oraz tego, co nazywamy wprost darem od Boga, oddając hołd swemu Wielkiemu Ojcu. Równocześnie stawiała w ten sposób pomnik muzyce gospel oraz całej społeczności Ameryki tamtych lat, podążającej drogą, na której kamieniami milowymi były nakazy Dekalogu. Do nas takie wykonywanie muzyki wpisanej w sacrum dotarło dopiero z chwilą zaistnienia zjawiska muzyki wielbiącej – niestroniącej od rocka, rapu, soulu czy płynącej z głównym nurtem popu. Taniec przestał być czymś, co zaskakiwało jako oprawa. Pikanterii występom Arethy Franklin sprzed blisko półwiecza dodaje fakt, że w kościelnych ławach zasiadali wówczas (ale długo nie usiedzieli) Mick Jagger i Charlie Watts z The Rolling Stones (nagrywali wówczas w Los Angeles album Exile on Main St.).

Reklama

– Nie lubię, gdy traktuje się mnie jako gwiazdę, kiedy otacza mnie ten cały blichtr i zgiełk. Chcę być dla was, dziewczyną z sąsiedztwa – mówiła o sobie Aretha Franklin. I taka w filmie jest – zero gwiazdorstwa, tylko skromność i potężny głos.

– Aretha Franklin była jedną z najbardziej bezkompromisowych artystek i jednym z najważniejszych głosów w muzyce – napisał Neil Portnow, przewodniczący amerykańskiej Akademii Fonograficznej. Idealnie pasowało do niej miano Królowej soulu, które zyskała, dając światu w 1960 r. takie przeboje, jak: Respect, A Natural Woman (You Make Me Feel Like), oraz Think.

Była nominowana czterdzieści cztery razy do nagrody Grammy, a osiemnaście razy zdobyła ten najważniejszy w przemyśle muzycznym laur. W 2008 r. otrzymała tytuł MusiCares Person of the Year za nadzwyczajne dokonania w dziedzinie muzyki i filantropii. Aretha była bardzo aktywna w działaniach charytatywnych, nigdy nie odmówiła udziału w koncercie czy akcji na rzecz potrzebujących. Do prestiżowej Rock and Roll Hall of Fame zawitała w 1987 r., jako pierwsza kobieta!

– Aretha miała barwę głosu, która dotykała najgłębszą częścią swojej istoty – powiedział Herbie Hancock, a najnowsza płyta Joanny Knitter to wielki hołd dla tego, co pozostawiła nam Królowa soulu. Polka porywająco interpretuje kanon repertuaru Amerykanki, a robi to w sposób, który dzisiaj ustawia dla mnie ten album w szeregu najlepszych wydanych w 2020 r. Więcej nie zdradzam. Zachęcam do sięgnięcia, posłuchania i ostrzegam: ta muzyka wciąga.

2020-11-04 10:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

A życie płynie dalej

Wsparcie ministerstwa to szansa na przetrwanie, zachowanie miejsc pracy, a patrząc dalekosiężnie, to zapobieżenie ludzkim tragediom.

Ostatnie 3 tygodnie listopada dały mi możliwość spojrzenia na wiele kwestii niejako z dystansu, z jaskrawym jak nigdy dotąd poczuciem, że zatracamy dar oddzielania rzeczy istotnych od nieistotnych. Co gorsza, kiedy nasza codzienność niczego tak nie potrzebuje, jak stabilności i patrzenia z nadzieją w przyszłość, można odnieść wrażenie, że nawet kultura została skażona genem zapiekłości, na szczęście w stopniu, który nie okrywa całego środowiska tiulem zawiści.

CZYTAJ DALEJ

Więcej wolności dzięki ustawie deregulacyjnej

2023-01-27 12:44

Materiały prasowe

Sejm przejął projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, nad którym pracowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji. - To projekt, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom społecznym - mówi poseł dr Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący komisji.

Eliminowanie zbędnych obciążeń prawnych skutkuje zwiększaniem zaufania obywateli do Państwa i stanowionego przez nie prawa i podnosi poziom kultury prawnej społeczeństwa. - Dbanie o zachowanie prawa każdego człowieka do wolności – które, jak czytamy w Preambule do Konstytucji RP – jest jedną z niewzruszonych zasad Rzeczypospolitej Polskiej, przyświecało Komisji przy opracowywaniu projektu tej ustawy. Wolność człowieka może być ograniczana tylko wtedy, gdy jest to konieczne i dlatego komisja starała się znaleźć takie regulacje prawne, które w wolność tę ingerowały zbyt mocno – powiedział w sejmie poseł Bartłomiej Wróblewski.

CZYTAJ DALEJ

ŚDM w Lizbonie: Już 12 tysięcy polskich zgłoszeń

2023-01-27 18:04

[ TEMATY ]

Polacy

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Już 12 tysięcy młodych Polek i Polaków zgłosiło swój udział w 37. Światowych Dniach Młodzieży (ŚDM) w Lizbonie - dowiedziała się KAI w Krajowym Biurze Organizacyjnym ŚDM. Wydarzenie, w którym weźmie udział papież Franciszek, odbędzie się w stolicy Portugalii w dniach 1-6 sierpnia pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).

Marek Dziedzic, sekretarz KBO wyraził nadzieję, że liczba uczestników ŚDM zgłoszonych z Polski dojdzie do 15 tysięcy. Cały czas bowiem powstają nowe grupki chętnych deklarujących chęć wyjazdu. Warto dodać, że do Portugalii przyjdą też młodzi polscy katolicy mieszkający na emigracji, którzy w swoich duszpasterstwach już przygotowują się do tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję