Reklama

Niedziela Legnicka

Listopadowa pomoc zmarłym

Nadszedł czas pamięci i modlitwy za naszych bliskich zmarłych. Możemy im przyjść z pomocą ofiarując łaskę odpustu w ich intencji.

Niedziela legnicka 45/2020, str. I

[ TEMATY ]

modlitwa

Dzień Zaduszny

Ks. Piotr Nowosielski

Dusze zmarłych oczekują naszej pomocy

Dusze zmarłych oczekują naszej pomocy

Po wydaniu dekretu przez Penitencjarię Apostolską 22 października, mogło powstać wrażenie, że taki odpust możemy zyskać przez cały miesiąc listopad. Po dokładnej lekturze Dekretu okazuje się, że możemy go uzyskać tylko w 8, ewentualnie 9 dni, wybranych przez nas w miesiącu listopadzie. Stolica Apostolska zgodziła się jedynie na przeniesienie dni związanych z odpustem, a więc 2 listopada i dawną oktawę, czyli od 1 do 8 listopada na inne listopadowe dni.

O odpustach

Przypomnijmy czym jest odpust. Jest to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, odpuszczone już co do winy.

Jakie są warunki uzyskania odpustu zupełnego? – Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji, zyskuje się odpust cząstkowy). – Stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna. – Przyjęcie Komunii świętej. – Odmówienie modlitwy (np. Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo) w intencjach Ojca Świętego. Przy czym nie chodzi o modlitwę w intencji samego papieża, choć i ta modlitwa jest bardzo cenna; modlitwa związana z odpustem ma być skierowana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież. Intencje te są często ogłaszane, m.in. na naszych stronach www z kalendarzem na dany miesiąc. – Wykonanie czynności związanej z odpustem.

Kto może go uzyskać

Reklama

Każdy, kto w tych przepisanych dniach lub wybranych przez siebie, nawiedzi cmentarz i pomodli się za zmarłych, pobożnie nawiedzi kościół, kaplicę, odmówi tam Ojcze nasz, Wierzę w Boga i spełni warunki wymienione wyżej.

Odpust można uzyskać 1 raz dziennie.

Podziel się cytatem

A co z osobami starszymi i tymi, którzy nie mogą opuszczać domu? Dekret precyzuje to w ten sposób: „Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte oraz wykluczając przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję, kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (np. Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia czy inne modlitwy za zmarłych) albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności życia”.

Treść dokumentu dostępna jest m.in. na stronie: www.diecezja.legnica.pl.

2020-11-04 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obietnice Jezusa Ukrzyżowanego związane z odmawianiem modlitwy

1. Odmawiający tę modlitwę uwolni 15 dusz ze swej rodziny z czyśćca.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prał. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

diecezja gliwicka

ks. Paweł Borowski

We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, 28 stycznia, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że papież Franciszek mianował nowego biskupa gliwickiego. Został nim pochodzący z diecezji toruńskiej ks. prał. Sławomir Oder. Informację przekazano w sposób uroczysty w kaplicy Domu Biskupiego w Toruniu. Z tej okazji biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował list do wiernych diecezji toruńskiej.

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję