Reklama

Zdrowie

Jak działa e-skierowanie?

Kiedy wejdą w życie e-skierowania i w jakich przypadkach będą wystawiane?

Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej informuje, że e-skierowania będą obowiązywać od 8 stycznia 2021 r. Zostały już one przetestowane w części placówek, ponieważ w październiku 2018 r. rozpoczął się program pilotażowy tego procesu. Do końca września 2019 r. wzięło w nim udział blisko 100 podmiotów medycznych. Warto wiedzieć, że e-skierowania będą wystawiane na: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, leczenie w szpitalu, badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, badanie endoskopowe przewodu pokarmowego, badania medycyny nuklearnej oraz badanie echokardiograficzne kobiet w ciąży.

Elektroniczne skierowania nie obejmują natomiast m.in.: leczenia w uzdrowisku lub sanatorium, rehabilitacji, programów lekowych oraz leczenia w szpitalu psychiatrycznym.

Dla pacjentów, którzy w ciągu minionego roku przyzwyczaili się już do e-recept, kolejny etap cyfryzacji służby zdrowia powinien być łatwiejszy, ponieważ techniczna strona e-skierowania wygląda podobnie. W trakcie wizyty lekarz kierujący pacjenta do poradni specjalistycznej lub na wymienione rodzaje badań wystawia i wprowadza do systemu e-skierowanie. Tak jak dotąd w sytuacji, kiedy jest to medycznie uzasadnione, lekarz może zaznaczyć na skierowaniu opcję: pilne.

Wystawione skierowanie pacjent może otrzymać w postaci SMS-a, w którym podany będzie 4-cyfrowy kod dostępu. W celu realizacji e-skierowania w wybranej placówce leczniczej pacjent podaje kod i swój numer PESEL. Drugą formą e-skierowania jest e-mail, w którym będzie dostępny wydruk informacyjny w postaci pliku PDF. Rejestrując się do specjalisty lub na badanie, pacjent podaje kod dostępu znajdujący się w pliku PDF lub udostępnia swój telefon, tablet w celu sczytania kodu kreskowego.

Trzecią formą e-skierowania jest wydruk informacyjny zawierający dane potrzebne do zarejestrowania się.

Tak jak dotąd, lekarz wskazuje tylko rodzaj placówki, do której kieruje pacjenta, natomiast pacjent sam decyduje o wyborze konkretnej placówki, w której chce zrealizować dane świadczenie. Lokalizacja jest dowolna. W wyborze może pomóc strona internetowa: terminyleczenia.nfz.gov.pl , na której można znaleźć informacje o czasie oczekiwania do specjalistycznych placówek medycznych we wszystkich województwach.

Reklama

Ułatwieniem dla pacjenta jest to, że mając 4-cyfrowy kod dostępu, może się on zarejestrować i ustalić termin leczenia szpitalnego, wizyty lub badania telefonicznego. Takie zgłoszenie jest wprowadzone do systemu i w tym przypadku pacjenta nie obowiązuje już 14-dniowy termin dostarczenia „papierowego” skierowania. Jeżeli natomiast pacjent nie będzie dysponował kodem dostępu, ponieważ e-skierowanie otrzyma w postaci wydruku informacyjnego z podpisem lekarza, to po telefonicznym zapisaniu się w wybranej placówce nadal obowiązuje go 14-dniowy termin na dostarczenie wydruku do placówki, w której się zarejestrował.

Aby otrzymać e-skierowanie w formie SMS-a lub e-maila, trzeba zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta i wpisać tam swój numer telefonu lub adres e-mail. Wiele osób ma ten krok już za sobą, ponieważ po wprowadzeniu e-recept założyli oni Profil Zaufany i zalogowali się do IKP.

E-skierowania są wprowadzane w celu sprawniejszej obsługi pacjentów. Elektroniczna forma ogranicza błędy w jego treści i eliminuje problem nieczytelności, upraszcza proces rejestracji i pozwala lepiej monitorować kolejkę oczekujących pacjentów.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego

[ TEMATY ]

zdrowie

modlitwa

list

abp Wacław Depo

służba zdrowia

Grażyna Kołek/Niedziela

Od kilku tygodni obserwujemy zjawisko, którego zdaje się nie było nam dane doświadczyć od co najmniej wieku. Świat został ogarnięty pandemią nieznanego dotąd wirusa, który spowodował śmierć tysięcy ludzi, a setki tysięcy zainfekował. Codzienny przekaz mediów dostarcza nam przerażające obrazy i napełniające lękiem statystyki.

Pragnę dziś zwrócić się do Was, drodzy pracownicy Służby Zdrowia, zarówno naszych Braci i Sióstr w wierze Kościoła Chrystusowego, jak też do tych, którzy nie podzielają naszej wiary.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Franciszek

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zachęca nas do uświadomienia sobie, że nasza ułomność nie przyćmiewa naszej godności, i że wszyscy jesteśmy wezwani do świadectwa o zbawczej miłości Pana. „Jego miłosierdzie mogą poznać i napotkać w bardzo szczególny sposób ci, którzy nie są zadufani w sobie i którzy odczuwają potrzebę powierzenia się Panu oraz dzielenia się z braćmi” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że to magisterium kruchości może uczynić nasze społeczeństwa bardziej ludzkimi i braterskimi. „Jakże bardzo świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, pomogłaby nam mieć mniej wrogie relacje z tymi, którzy nas otaczają! I jakże bardzo stwierdzenie, że nawet narody nie mogą ocalić się same, skłoniłoby nas do poszukiwania rozwiązań bezsensownych konfliktów, jakie przeżywamy!” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję