Reklama

Niedziela Łódzka

Pomoc dla matek

Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi.

Niedziela łódzka 50/2020, str. V

[ TEMATY ]

pomoc dla matek

Piotr Drzewiecki

Obdarzmy najmniejszych miłością

Obdarzmy najmniejszych miłością

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Działa on przy Centrum Służby Rodzinie. Opiekuje się najuboższymi matkami w ciąży i matkami z małymi dziećmi. Na pomoc mogą liczyć zarówno kobiety w ciąży, jak i matki – od 4 miesiąca ciąży do pół roku po urodzeniu się dziecka. Wsparcie udzielane jest w postaci wyprawek do szpitala dla dziecka, mleka modyfikowanego dla niemowląt, pieluszek, odzieży oraz paczek ze środkami czystości i artykułami żywnościowymi. Mogą z niego skorzystać rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, osoby oczekujące na pomoc z ośrodków opieki społecznej oraz samotni – matki i ojcowie.

Fundusz został powołany w 1987 r. przez abp. Władysława Ziółka jako dzieło upamiętniające pobyt św. Jana Pawła II w Łodzi, który dzieło to pobłogosławił. Funduszem zarządza komitet powoływany przez arcybiskupa, metropolitę łódzkiego, a świadczona w nim pomoc w większości opiera się na pracy wolontariuszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rocznie fundusz udziela wsparcia ponad 2500 razy. Od 2001 r. organizowane są także dwutygodniowe warsztaty terapeutyczne dla matek z dziećmi. Środki pochodzą wyłącznie ze zbiórek przed kościołami archidiecezji oraz z indywidualnych darowizn. Dwie zbiórki w kościołach odbywają się zawsze z racji Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (25 marca) – na Fundusz Obrony Życia, oraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia) – na Fundusz Ochrony Macierzyństwa. Wszelkie informacje można uzyskać w Centrum Służby Rodzinie oraz pod numerami: (42) 682 20 22 lub 607 131 131.

Patronką funduszu jest urodzona w Łodzi położna Stanisława Leszczyńska, która przez 2 lata pracowała w obozie Auschwitz. Sprawiła, że kobiety – przebywające na co dzień w nieludzkich warunkach – mogły doświadczać cudu narodzin. Dzięki niej żadne dziecko nie urodziło się martwe. Jej historia jest prawdopodobnie jednym z najbardziej niezwykłych świadectw męstwa z czasów Zagłady.

Mimo że wiele z 3 tys. noworodków urodzonych w obozie zostało zamordowanych przez Niemców lub zmarło z powodu straszliwych warunków, wszystkie one przyszły na świat prosto w pełne miłości, ciepłe ręce Stanisławy Leszczyńskiej. Po wyjściu z Auschwitz położna kontynuowała pracę w zawodzie do 1958 r. Po przejściu na emeryturę zaczęła pisać „Raport położnej z Oświęcimia”, który ukazywał się w odcinkach w „Przeglądzie lekarskim”. Obozowa bohaterka zmarła w roku 1974 r. Na jej cześć 8 maja, w dniu jej urodzin, obchodzimy w Polsce Dzień Położnej.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sztuka pomostem pojednania [Wywiad]

2026-01-16 15:40

Archiwum: Yvelle Gabriel

Yvelle Gabriel przekazuje okno witrażowe papiezowi Leonowi XIV

Yvelle Gabriel przekazuje okno witrażowe papiezowi Leonowi XIV

Zapraszamy na rozmowę z panem Yvelle’em Gabrielem, niemieckim witrażystą i autorem sztuki sakralnej. Rozmowa ta związana jest z życiem artysty, jego nawróceniem, a także działaniami związanymi z polsko-niemieckim pojednaniem. Urodzony w 1969 roku w Moguncji artysta dzieli się historią swojego nawrócenia, pracy w Izraelu oraz wizją Okien Pojednania we Wrocławiu.

ks. Łukasz Romańczuk: Jaką rolę odgrywa wiara w Pana życiu?
CZYTAJ DALEJ

Dramat w Chełmnie. Nie żyje matka i troje dzieci

2026-01-15 22:02

[ TEMATY ]

Chełmno

PAP/Tomasz Więcławski

Matka i troje dzieci zmarli wskutek zatrucia tlenkiem węgla w kamienicy w śródmieściu Chełmna – poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu st. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska. Policję zaalarmowała siostra ofiary.

Do zdarzenia doszło na parterze dwukondygnacyjnego budynku. Zmarła 31-letnia matka, a także syn w wieku 2 lat i córki w wieku 7 i 12 lat. Tragicznego odkrycia dokonali strażacy. Interweniowali po zgłoszeniu rodziny, która była zaniepokojona brakiem kontaktu z krewną.
CZYTAJ DALEJ

Zamurowano Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej

2026-01-16 21:33

[ TEMATY ]

Drzwi Święte

Vatican Media

W piątek, 16 stycznia w godzinach wieczornych odbył się obrzęd zamurowania Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra. To ostatni, symboliczny moment związany z Rokiem Jubileuszowym 2025. Obrzędowi przewodniczył kard. Mauro Gambetti, archiprezbiter Bazyliki Watykańskiej. W minionych dniach celebracje te odbyły się w pozostałych rzymskich Bazylikach Większych - informuje Vatican News.

Jubileusz 2025 uroczyście został zakończony podczas zamknięcia Drzwi Świętych. Liturgii w uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2026 r. przewodniczył Papież Leon XIV. Rok Jubileuszowy rozpoczął papież Franciszek 24 grudnia 2024 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję