Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Przyszłość utkana z przeszłości

Harcerstwo kształtuje tożsamość narodową, uczy postaw patriotycznych oraz daje poczucie przynależności do wielkiej rodziny harcerskiej.

Niedziela podlaska 51/2020, str. IV

Zdjęcia: archiwum Hufca ZHP Bielsk Podlaski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W harcerstwie pielęgnowane są idee i wartości ważne dla naszych przodków, takie jak miłość do ojczyzny, poświęcenie dla drugiego człowieka i szacunek dla symboli.

Hufiec ZHP Bielsk Podlaski od lat pielęgnuje wartości poprzez kultywowanie różnych skautowych i harcerskich akcji. Jedną z nich jest Betlejemskie Światło Pokoju, które w tym roku po raz 30. trafi do Bielska Podlaskiego, pierwszego miejsca w diecezji drohiczyńskiej. Harcerze przekażą znak miłości, nadziei i braterstwa kapłanom w parafiach, a 20 grudnia każdy będzie mógł odebrać światło i zanieść do swojego domu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Harcerska aktywność

Hufiec ZHP opieką obejmuje harcerzy i zuchów zgromadzonych w drużynach harcerskich, drużynach wielopoziomowych i gromadach zuchowych. Funkcjonuje też krąg seniorów złożony z instruktorów emerytów. Pod swoją opieką mamy też dwie bazy harcerskie w Doktorcach (woj. podlaskie) i Rydzewie (Mazury).

Drużyny organizują biwaki, ogniska i inne działania, do których mogą wykorzystywać naszą bazę w Doktorcach, która, niestety, co jakiś czas jest dewastowana. Jednak przy wsparciu naszych przyjaciół i sponsorów staramy się ją remontować.

Na drugiej bazie w Rydzewie rokrocznie już organizujemy Obozową Akcję Letnią. Nasze obozy obfitują w wiele atrakcji, zarówno harcerskich, jak i związanych z żeglarstwem, ponieważ w bielskim hufcu funkcjonuje drużyna żeglarska. Baza usytuowana jest nad jeziorem Niegocin, co daje dużo radości z pływania na łódkach i jachtach. Jest to też zasługa naszych sponsorów, dzięki którym zwiększamy ilość sprzętu wodnego, takiego jak: rowery wodne, kajaki, motorówki oraz jachty żaglowe.

101 lat wierni ideałom

22 września 2019 r. obchodziliśmy 100-lecie naszego Hufca. W budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim powstawały pierwsze zastępy i drużyny harcerskie. Harcerstwo bielskie wraz z wielkimi wydarzeniami historycznymi przechodziło burzliwe dzieje. Jego działalność była przerywana przez wojnę polsko-sowiecką w 1920 r. oraz przez II wojnę światową. Na krótko odrodziło się w 1944 r., by już pięć lat później być zlikwidowane przez władze komunistyczne, które w harcerstwie widziało zagrożenie dla Związku Młodzieży Polskiej. Trzeba było czekać aż do 1957 r., by zaistniało ponownie, chociaż już pod silną kontrolą ówczesnych władz. historia ta i dalsze dzieje hufca zostały spisane przez harcmistrza Wiesława Falkowskiego i wydane jako monografia w 2010 r.

Reklama

W ponad stuletnią historię Hufca w Bielsku Podlaskim wpisują się wspaniali ludzie, którzy ciężko pracowali i pracują nadal, będąc wierni swoim ideałom, wartościom harcerskim oraz miłości do Boga i Ojczyzny. To osoby, które mają wielką misję wychowania młodych pokoleń Polaków, przekazywania im wartości, które mają podstawę w prawie harcerskim, a także miłości do Polski. Od ponad stu lat harcerze bielskiego Hufca starają się pozostawić ten świat lepszym niż go zastali.

Niosą pomoc w dobie pandemii

Harcerze i instruktorzy Hufca ZHP w Bielsku Podlaskim, w myśl słów Aleksandra Kamińskiego: ,,Harcerstwo jest organizacją nastawioną nie na żądanie od społeczeństwa, ale na dawanie społeczeństwu, służenie mu”, na co dzień starają się pomagać osobom potrzebującym. Tym bardziej w obecnych czasach, kiedy ta pomoc jest szczególnie potrzebna.

Każda harcerka i każdy harcerz zna punkt Prawa Harcerskiego, który brzmi: „Harcerz jest pożyteczny i niesie chętną pomoc bliźnim”. Pandemia koronawirusa jest okazją do przełożenia słów w czyny. Pełnoletni członkowie Związku Harcerstwa Polskiego ruszyli do służby, aby pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują. Przy współpracy z Urzędem Miasta na początku pandemii roznosiliśmy maseczki i zbieraliśmy adresy osób potrzebujących, chorych i samotnych. Roznosiliśmy paczki dla emerytów przy współpracy ze Związkiem Emerytów oraz paczki żywnościowe przy współpracy z Caritas.

Reklama

Ponadto, wspieramy seniorów i ludzi na kwarantannie, którzy nie mogą wychodzić z domu. Robimy im zakupy, wyprowadzamy psy i wykupujemy recepty. Harcerki i harcerze starają się kontaktować z takimi osobami telefonicznie, czy zostawiać zakupy pod drzwiami, aby zminimalizować ryzyko wynikające z bezpośredniego kontaktu. Przed rozpoczęciem służby upewniają się, czy osoba, której chcą pomóc, czuje się dobrze (nie wykazuje objawów chorobowych) oraz czy nie znajduje się w grupie ryzyka.

Pamiętają o potrzebujących

Służba pełnoletnich członków ZHP to także opieka nad dziećmi znajomych, którzy pracują w ochronie zdrowia (lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, personelu medycznego, farmaceutów). Często podczas dyżurów osoby te nie mają z kim zostawić swoich pociech, stąd wsparcie jest niezwykle cenne.

W ponad stuletnią historię Hufca w Bielsku Podlaskim wpisują się wspaniali ludzie, którzy ciężko pracowali i pracują nadal, będąc wierni swoim ideałom, wartościom harcerskim oraz miłości do Boga i Ojczyzny.

Podziel się cytatem

Do działań harcerzy włączają się również małe zuchy, które też chcą „nieść chętną pomoc bliźnim”. II Gromada Zuchowa Leśne Duszki przyłączyła się do akcji pomocy chorym dzieciom (Filipowi i Kubusiowi), zbierając kasztany i pieniążki na „Górę grosza”. Dzieci wykonywały też pocztówki świąteczne dla beneficjentów Domu Dziennego Pobytu dla seniorów. W mediach społecznościowych zamieściliśmy plakaty z ofertą pomocy osobom chorym, starszym bądź na kwarantannie. Podaliśmy tam bezpośrednie numery telefonów, pod które zainteresowani mogą dzwonić, aby uzyskać pomoc.

Mimo zagrożenia, harcerze i instruktorzy wywiązują się ze swojej harcerskiej służby. Nie możemy obecnie organizować zbiórek, wyjazdów i biwaków, co nieodłącznie kojarzy się z harcerstwem i przyciąga nowych, młodych ludzi do naszej organizacji. Mimo to, praca na rzecz innych w obecnych warunkach, również daje dużo satysfakcji i radości. Harcerstwo to ruch, który uczy odpowiedzialności za siebie i innych. To właśnie dlatego harcerkom i harcerzom tak łatwo przychodzi niesienie bezinteresownej pomocy.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Mistrz Księgi Domowej,

1. Wszelkie „umywanie”, „obmywanie się” lub kogoś albo czegoś kojarzy się ściśle z faktem istnienia jakiegoś brudu. Umywanie to akcja mająca na celu właśnie uwolnienie się od tego brudu. I jak o brudzie można mówić w znaczeniu dosłownym i przenośnym, taki też sens posiada czynność obmywania; jest to oczyszczanie się z fizycznego brudu albo akcja symboliczna powodująca uwolnienie się od moralnego zbrukania. To ten ostatni rodzaj obmycia ma na myśli Psalmista, kiedy woła: „Obmyj mnie całego z nieprawości moich i oczyść ze wszystkich moich grzechów …obmyj mnie a stanę się bielszy od śniegu” (Ps 51, 4-9). Wszelkie „bycie brudnym” sprowadza na nas złe, nieprzyjemne samopoczucie, uwolnienie się zaś od owego brudu przez obmycie przynosi wyraźną ulgę.
Biblia mówi wiele razy o obydwu rodzajach zarówno brudu jak i obmycia, czyli oczyszczenia. W rozważaniach niniejszych zajmiemy się obmyciami z brudu w znaczeniu moralnym.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 23:35

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca - powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

- Po podjęciu ostatecznych decyzji, zostanie o nich poinformowana opinia publiczna. Także w sprawie, która w ostatnich dniach spowodowała, że diecezja sosnowiecka znalazła się na czołówkach gazet, jestem zdeterminowany, by wszystko wyjaśnić i adekwatnie zareagować. Proszę przyjąć moje zapewnienie, że nic w tej, jak i w żadnej innej gorszącej sprawie, nie jest i nie będzie zbagatelizowane - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję