Reklama

Wiadomości

Jak Unia wpływa na życie Polaków

O praworządności, ekologii i tradycyjnym modelu rodziny rozmawiamy z Anną Zalewską, europoseł z Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Wojciech Gnat: Od ponad roku obserwujemy Panią w nowej roli – posła do Parlamentu Europejskiego. Czym Pani zajmuje się w Brukseli?

Anna Zalewska: W Parlamencie Europejskim zasiadam w kluczowych dla Polski komisjach – Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Komisji Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Europejski Zielony Ład, sprawiedliwa transformacja energetyczna, walka z pandemią COVID-19, walka o interesy polskich i europejskich rolników, edukacja cyfrowa – to tylko niektóre tematy, którymi się zajmuję jako eurodeputowana. Oczywiście, nie zapominam o obywatelach, prawie każdy weekend spędzam w okręgu na spotkaniach i rozmowach z Polakami, których problemy wraz z koleżankami i kolegami z Grupy EKR poruszamy na forum PE.

Wspomniała Pani o Europejskim Zielonym Ładzie. Jakie są jego zapisy i co on oznacza?

Prawo klimatyczne i idea Europejskiego Zielonego Ładu (strategia UE dotycząca ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym – przyp. red.) są zagrożeniem dla całej europejskiej gospodarki i rolnictwa. Wiele się mówi o ekologii w UE, ale nikt nie policzył, ile ta idea będzie nas kosztowała. Nikt nie słucha głosów przedsiębiorców, którzy mówią, że trzeba spowolnić ten proces. Stawianie ciągle nowych wyzwań destabilizuje europejskie gospodarki. A przecież żyjemy w czasach pandemii i kryzysu, który wywołał koronawirus.

Jak wejście w życie tych zmian przełoży się na codzienność naszych czytelników?

Niestety, wszyscy odczujemy to w swoich portfelach. Obecne zapisy forsowane przez liberalną lewicę będą skutkować wzrostem cen energii, wody oraz opłat za śmieci. To jest również bardzo niebezpieczne dla polskich rolników. Według zapisów nowego prawa, mają oni być odpowiedzialni za policzenie, ile gazów cieplarnianych emitują, i udowodnić, w jaki sposób je pochłoną. Jeśli nie będą „zeroemisyjni”, zostaną zmuszeni do dodatkowych opłat. Oczywiście, podniesie to koszty produkcji, a to z kolei przełoży się na ceny podstawowych artykułów spożywczych.

Reklama

Czy jest szansa zaradzenia temu?

Jako jedyna Polka pracująca nad Prawem Klimatycznym od początku postuluję o zmiany na korzyść obywateli, m.in. wydłużenie czasu na transformację energetyczną, zwiększenie unijnej pomocy finansowej na walkę z jej skutkami oraz zwolnienie rolników z opłat za emisję CO2. Niestety, zideologizowany „na zielono” PE nie chce poważnej dyskusji na temat klimatu, a liczne poprawki przeze mnie zgłaszane nie znajdują poparcia unijnych „elit”. Nie poddaję się jednak w walce o interesy naszych obywateli, mam wsparcie całej Grupy EKR i wierzę, że uda nam się skierować działania PE bliżej ludzi.

Jak Pani ocenia ciągnącą się od dłuższego czasu na forum europejskim dyskusję o praworządności w Polsce?

W Parlamencie Europejskim mamy do czynienia z lekceważeniem i łamaniem prawa. Przyjmowane są godzące w nasz kraj uchwały oparte na fałszywych informacjach. Obecnie widać tendencję do ograniczania kompetencji Rady Europejskiej, a więc państw członkowskich, na rzecz Komisji Europejskiej. Francuzi nie przestrzegają reguł finansowych, a w Hiszpanii mamy dyktatorski, socjalistyczny rząd, który podejmuje kolejne decyzje bez konsultacji społecznych. Tymczasem na celowniku są Polska i Węgry ze względu na ich nieliberalne rządy. Niestety, prawda jest taka: jeżeli nie jesteś rządem liberalno-lewicowym, to znaczy, że nie przestrzegasz wartości.

Debaty w PE często wymierzone są w wartości takie jak wiara i rodzina. Jak Pani myśli, z czego to wynika?

Niestety, unijni politycy zapomnieli o wartościach, na których budowana była unijna wspólnota. Robert Schuman, jeden z ojców założycieli Unii Europejskiej, jest dzisiaj błogosławionym Kościoła katolickiego. Parlament Europejski, któremu niegdyś przewodniczył Schuman, stał się miejscem ideologicznej wojny. Na organizowanych debatach wiara w Boga, obrona konserwatywnych wartości czy obrona tradycyjnego modelu rodziny są piętnowane pod płaszczykiem „łamania unijnego prawa”. Walka o interesy Europejczyków została zastąpiona ideologiczną walką z nauką Kościoła i politycznym zacietrzewieniem. Nie ma na to mojej zgody. Wspólnie z koleżankami i kolegami z Grupy EKR stawiamy czoła tym atakom i konsekwentnie bronimy chrześcijańskich wartości.

Sfinansowano ze środków Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów

Anna Zalewska
nauczycielka, samorządowiec, poseł na sejm, minister edukacji narodowej w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego, posłanka do Parlamentu Europejskiego

2020-12-19 19:45

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bez ustępstw

Według zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego, zmieni się polityka rządu względem Brukseli.

Przez ostatnie lata Polska godziła się na wiele propozycji i nacisków ze strony Brukseli. Rząd przystał na unijne rozwiązania ekologiczne zawarte w Zielonym Ładzie, a po negocjacjach zmienił także ustawy o Sądzie Najwyższym i wycofał się z części reform wymiaru sprawiedliwości. To jednak nie pomogło, bo naciski europejskich urzędników tylko przybrały na sile. Prezydent Andrzej Duda wraz z rządem Zjednoczonej Prawicy czuje się oszukany przez Komisję Europejską na czele z Ursulą von der Leyen. – To była umowa. Z naszej strony została dotrzymana, z jej strony złamana – powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika Sieci.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Francja: rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

2022-12-03 21:58

[ TEMATY ]

Francja

koronacja

MickaëlG, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

Poprzednia korona została skradziona w 2017 roku i nigdy jej nie odnaleziono. Liońscy katolicy postanowili więc zamówić nową u słynnego jubilera pochodzenia gruzińskiego Goudjiego. – Chciałem stworzyć koronę z XXI wieku, a nie kopię poprzedniej – wyjaśnił artysta, który jest autorem m.in. mieczy dla członków Akademii Francuskiej oraz przedmiotów ze złota, srebra i kamieni, które prezydenci Francji ofiarują zagranicznym głowom państw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję