Reklama

Wiadomości

Jak Unia wpływa na życie Polaków

O praworządności, ekologii i tradycyjnym modelu rodziny rozmawiamy z Anną Zalewską, europoseł z Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wojciech Gnat: Od ponad roku obserwujemy Panią w nowej roli – posła do Parlamentu Europejskiego. Czym Pani zajmuje się w Brukseli?

Anna Zalewska: W Parlamencie Europejskim zasiadam w kluczowych dla Polski komisjach – Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Komisji Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Europejski Zielony Ład, sprawiedliwa transformacja energetyczna, walka z pandemią COVID-19, walka o interesy polskich i europejskich rolników, edukacja cyfrowa – to tylko niektóre tematy, którymi się zajmuję jako eurodeputowana. Oczywiście, nie zapominam o obywatelach, prawie każdy weekend spędzam w okręgu na spotkaniach i rozmowach z Polakami, których problemy wraz z koleżankami i kolegami z Grupy EKR poruszamy na forum PE.

Wspomniała Pani o Europejskim Zielonym Ładzie. Jakie są jego zapisy i co on oznacza?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prawo klimatyczne i idea Europejskiego Zielonego Ładu (strategia UE dotycząca ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym – przyp. red.) są zagrożeniem dla całej europejskiej gospodarki i rolnictwa. Wiele się mówi o ekologii w UE, ale nikt nie policzył, ile ta idea będzie nas kosztowała. Nikt nie słucha głosów przedsiębiorców, którzy mówią, że trzeba spowolnić ten proces. Stawianie ciągle nowych wyzwań destabilizuje europejskie gospodarki. A przecież żyjemy w czasach pandemii i kryzysu, który wywołał koronawirus.

Jak wejście w życie tych zmian przełoży się na codzienność naszych czytelników?

Niestety, wszyscy odczujemy to w swoich portfelach. Obecne zapisy forsowane przez liberalną lewicę będą skutkować wzrostem cen energii, wody oraz opłat za śmieci. To jest również bardzo niebezpieczne dla polskich rolników. Według zapisów nowego prawa, mają oni być odpowiedzialni za policzenie, ile gazów cieplarnianych emitują, i udowodnić, w jaki sposób je pochłoną. Jeśli nie będą „zeroemisyjni”, zostaną zmuszeni do dodatkowych opłat. Oczywiście, podniesie to koszty produkcji, a to z kolei przełoży się na ceny podstawowych artykułów spożywczych.

Reklama

Czy jest szansa zaradzenia temu?

Jako jedyna Polka pracująca nad Prawem Klimatycznym od początku postuluję o zmiany na korzyść obywateli, m.in. wydłużenie czasu na transformację energetyczną, zwiększenie unijnej pomocy finansowej na walkę z jej skutkami oraz zwolnienie rolników z opłat za emisję CO2. Niestety, zideologizowany „na zielono” PE nie chce poważnej dyskusji na temat klimatu, a liczne poprawki przeze mnie zgłaszane nie znajdują poparcia unijnych „elit”. Nie poddaję się jednak w walce o interesy naszych obywateli, mam wsparcie całej Grupy EKR i wierzę, że uda nam się skierować działania PE bliżej ludzi.

Jak Pani ocenia ciągnącą się od dłuższego czasu na forum europejskim dyskusję o praworządności w Polsce?

W Parlamencie Europejskim mamy do czynienia z lekceważeniem i łamaniem prawa. Przyjmowane są godzące w nasz kraj uchwały oparte na fałszywych informacjach. Obecnie widać tendencję do ograniczania kompetencji Rady Europejskiej, a więc państw członkowskich, na rzecz Komisji Europejskiej. Francuzi nie przestrzegają reguł finansowych, a w Hiszpanii mamy dyktatorski, socjalistyczny rząd, który podejmuje kolejne decyzje bez konsultacji społecznych. Tymczasem na celowniku są Polska i Węgry ze względu na ich nieliberalne rządy. Niestety, prawda jest taka: jeżeli nie jesteś rządem liberalno-lewicowym, to znaczy, że nie przestrzegasz wartości.

Debaty w PE często wymierzone są w wartości takie jak wiara i rodzina. Jak Pani myśli, z czego to wynika?

Niestety, unijni politycy zapomnieli o wartościach, na których budowana była unijna wspólnota. Robert Schuman, jeden z ojców założycieli Unii Europejskiej, jest dzisiaj błogosławionym Kościoła katolickiego. Parlament Europejski, któremu niegdyś przewodniczył Schuman, stał się miejscem ideologicznej wojny. Na organizowanych debatach wiara w Boga, obrona konserwatywnych wartości czy obrona tradycyjnego modelu rodziny są piętnowane pod płaszczykiem „łamania unijnego prawa”. Walka o interesy Europejczyków została zastąpiona ideologiczną walką z nauką Kościoła i politycznym zacietrzewieniem. Nie ma na to mojej zgody. Wspólnie z koleżankami i kolegami z Grupy EKR stawiamy czoła tym atakom i konsekwentnie bronimy chrześcijańskich wartości.

Sfinansowano ze środków Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów

Anna Zalewska
nauczycielka, samorządowiec, poseł na sejm, minister edukacji narodowej w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego, posłanka do Parlamentu Europejskiego

2020-12-19 19:45

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaką Amerykę odwiedza Franciszek?

Niedziela Ogólnopolska 3/2018, str. 24-26

[ TEMATY ]

wywiad

Grzegorz Gałązka

Prof. Guzmán Carriquiry Lecour od lat działa w dykasteriach Kurii Watykańskiej. Obecnie współpracuje z papieżem Franciszkiem

Prof. Guzmán Carriquiry Lecour od lat działa w dykasteriach Kurii Watykańskiej. Obecnie współpracuje z papieżem Franciszkiem

Guzmán Carriquiry Lecour urodził się w Urugwaju, w Montevideo. W swoim kraju pracował jako prawnik i wykładał na uniwersytecie. Od wielu lat jego życie związane jest jednak z papieżami i Stolicą Apostolską. W 1971 r. Paweł VI wezwał go do pracy w Papieskiej Radzie ds. Świeckich, w 1991 r. z woli Jana Pawła II został jej podsekretarzem. Benedykt XVI natomiast mianował go sekretarzem Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Na początku 2014 r. papież Franciszek zatwierdził go na tym stanowisku, czyniąc również odpowiedzialnym za urząd wiceprzewodniczącego tejże dykasterii. Był on pierwszą osobą świecką, która zajęła tak wysokie stanowisko w Kurii – wszyscy jego poprzednicy byli biskupami. Odzwierciedla to jednak obecną tendencję w Watykanie, by odpowiedzialne stanowiska powierzać również świeckim. Prof. Carriquiry jest dzisiaj jednym z najbliższych współpracowników Franciszka, ale nie należy się temu dziwić – znają się i przyjaźnią z Jorge Mario Bergogliem od ponad 40 lat. Jeszcze w czasie pontyfikatu Jana Pawła II, w 2003 r., prof. Carriquiry opublikował po włosku książkę: „Wyzwanie dla Ameryki Łacińskiej. Pamięć i historyczny los kontynentu”, w której analizuje sytuację w Ameryce Łacińskiej w kontekście końca zimnej wojny i postępującej globalizacji. Hiszpańskie wydanie książki, która ukazała się pod tytułem „Una apuesta por América Latina: Memoria y destino históricos de un continente”, zostało opublikowane z przedmową kard. Bergoglia. Dawny arcybiskup Buenos Aires, już jako papież Franciszek, napisał w 2011 r. także przedmowę do kolejnej książki prof. Carriquiry’ego – „Memoria, coraje y esperanza”, która w 2017 r. została zaktualizowana w świetle Magisterium pierwszego południowoamerykańskiego papieża. We wstępie do książki Franciszek stwierdza, że niepewna droga do niepodległości krajów latynoamerykańskich, „zawsze zagrożona przez różnego rodzaju kolonializmy, jeszcze się nie skończyła”. W Ameryce Łacińskiej po okresie „dynamicznego wzrostu gospodarczego w sprzyjających warunkach międzynarodowych” – pisze Papież – pojawiła się „długa fala depresji spowodowanej światowym kryzysem gospodarczym oraz szerzącą się korupcją i przemocą, które sprawiły, że w chwili obecnej Ameryka Łacińska wydaje się żyć w niepokoju i niepewności”. Te refleksje Franciszka stały się dla mnie punktem wyjścia do rozmowy z prof. Carriquirym na temat Ameryki Łacińskiej w przededniu wyjazdu Papieża w kolejną podróż na „jego” kontynent. W. R.

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: – Dlaczego Papież jest tak zaniepokojony sytuacją w Ameryce Łacińskiej?

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję