Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wzór dla młodych

Do salwatoriańskiej świątyni Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej wprowadzono relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej.

Niedziela bielsko-żywiecka 2/2021, str. VI

[ TEMATY ]

relikwie

Hanna Chrzanowska

A. Omyliński

Relikwie wprowadzono tuż przed Bożym Narodzeniem

Relikwie wprowadzono tuż przed Bożym Narodzeniem

Ta wyniesiona do chwały ołtarzy pielęgniarka i nauczycielka, która była tak bardzo oddana chorym i cierpiącym, jest patronką działającego w mieście od lat Liceum nr 8. Inicjatywa sprowadzenia relikwii do Bielska-Bałej wyszła od katechety szkoły ks. Przemysława Marszałka SDS, który chciał umożliwić uczniom łatwiejszy dostęp do nawiązania duchowej relacji z patronką.

– Całe jej życie może być przykładem i inspiracją dla młodych ludzi, by kochać życie, a nade wszystko, tak jak ona, odkrywać Boga w każdym człowieku – stwierdził salwatorianin. Podkreślił przy tym, że wzór i posłannictwo bł. Hanny Chrzanowskiej może pomóc służbie Domowego Hospicjum św. Kamila działającego przy parafii i Hospicjum im. św. Jana Pawła II. – Nasz patronka organizowała wizyty domowe, opiekę nad chorym w domu i może stać się wzorem dla wszystkich współpracowników hospicjum – zaznaczył ks. Przemysław Marszałek.

Reklama

Relikwie, 20 grudnia, wprowadzili do świątyni uczniowie podczas Mszy św. celebrowanej przez proboszcza parafii ks. Michała Pastuszkę SDS. W modlitwie uczestniczyła młodzież szkolna wraz z nauczycielami, rodzicami i współpracownikami hospicjum.

Sylwetkę błogosławionej przybliżył ks. Marszałek: – Hanna Chrzanowska jako osoba świecka, pielęgniarka, można śmiało powiedzieć, całe swoje życie związała ze służbą ludziom chorym i potrzebującym. Sama żyjąc Eucharystią, starała się nawiązywać współpracę z duchownymi, by wspierać chorych, także posługą sakramentalną. Była inicjatorką odprawiania Mszy św. przy łóżku chorego w domu. Wiedziała, jaką moc ma dla człowieka Eucharystia.

Bł. Hanna Chrzanowska urodziła się w 1902 r. w Warszawie. Po ukończeniu Warszawskiej Szkoły Pielęgniarek przez szereg lat była instruktorką w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek i Higienistek w Krakowie oraz w Warszawskiej Szkole Pielęgniarstwa. Swoją wiedzę pogłębiała jako stypendystka w Belgii, Francji i Stanach Zjednoczonych. Jest autorką aktualnego do dziś „Rachunku sumienia pielęgniarki”. Szczególny nacisk kładła na autentyczną służbę choremu, uwzględniając jego potrzeby, psychikę i poszanowanie woli. Potrafiła nauczyć rozumienia człowieka chorego i jego świata, a przede wszystkim mobilizować i zapalać innych do trudnej służby chorym.

Reklama

Po przejściu na emeryturę oddała się bez reszty działalności charytatywnej na terenie Krakowa. Współpracując z kard. K. Wojtyłą i ks. inf. F. Machayem stworzyła podwaliny pielęgniarstwa społecznego. Zmarła po ciężkiej chorobie w 1973 r. Hanna Chrzanowska została beatyfikowana 28 kwietnia 2018 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Edukacyjna placówka, której patronuje bł. Hanna Chrzanowska, powstała w 1957 r. jako szkoła pielęgniarstwa. Obecnie, po wielu przekształceniach, razem z szkołą policealną wchodzi w skład Zespołu Szkół Medycznych i Ogólnokształcących.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anioł w rodzinie

Tuż po uroczystości beatyfikacji nowa błogosławiona Kościoła katolickiego „zapoznała” mnie ze swoimi bliskimi od strony matki, Wandy z domu Szlenkier. Krewni Hanny Chrzanowskiej przyjechali na krakowską uroczystość nie tylko z Polski, ale także z Francji, Stanów Zjednoczonych oraz Anglii, gdzie część rodziny wyemigrowała po II wojnie światowej

Z warszawskiej rodziny Bożogrobców – Małgorzaty i Karola (syna kuzyna Hanny Chrzanowskiej) Szlenkierów wywodzi się występujący na wielu scenach muzycznych w Polsce i za granicą tenor – Tadeusz Szlenkier. Jego kuzynem jest aktor Ksawery Szlenkier, syn Stanisława (chrześniaka Hanny Chrzanowskiej). W rodzinie Szlenkierów są więc talenty artystyczne, ale i ekonomiczne, naukowe, a także zainteresowania przyrodnicze. Przekazywane są jednak przede wszystkim „geny” służby bliźniemu.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - globalny święty

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Archiwum

Gdy media całego świata informowały w październiku 1984 r., że w Polsce agenci komunistycznej bezpieki zamordowali katolickiego kapłana, nikt nie przypuszczał, że jest to początek niezwykłego fenomenu - obok św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej ks. Jerzy Popiełuszko jest polskim świętym globalnym. Do jego grobu spontanicznie pielgrzymowało ponad 23 mln osób, w tym papieże, prezydenci i premierzy, politycy i ludzie kultury oraz zwyczajni ludzie ze wszystkich kontynentów. Relikwie męczennika czczone są w ponad tysiącu kościołach na całym świecie, w krajach tak odległych jak Uganda, Boliwia, Peru. W sobotę 19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Siła słabego

CZYTAJ DALEJ

Gdy młodzi gromadzą się wokół Pana, Kościół nie musi obawiać się o swą przyszłość

2021-09-16 16:36

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Hiszpania

Światowe Dni Młodzieży

KAI/Tomasz Królak

Swym wrażeniem, jakie wywiera na nim wspomnienie Światowego Dnia Młodzieży 2011 w Madrycie podzielił się papież-senior Benedykt XVI w liście do emerytowanego arcybiskupa Madrytu, kardynała Antonio Maríi Rouco Vareli. Zaznaczył, że gdy młodzi gromadzą się wokół Pana, Kościół nie ma powodów do obaw o swą przyszłość.

Papież-senior podziękował kardynałowi Rouco Vareli za życzenia z okazji siedemdziesiątej rocznicy swych święceń kapłańskich a także dołączonych do nich zbiór filmów, na których można zobaczyć cały przebieg Światowego Dnia Młodzieży 2011 w Madrycie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję