Świąteczna Eucharystia pod przewodnictwem pasterza diecezji w niedzielę Świętej Rodziny z Nazaretu zgromadziła w katedrze świdnickiej w dużej mierze małżeństwa i osoby zaangażowane w diecezjalne duszpasterstwo rodzin.
Przykład Abrahama i Józefa
Biskup Mendyk podjął rozważania nad słowem Bożym i przedstawił obraz dwóch rodzin: Sary i Abrahama oraz Maryi i Józefa, które otrzymały od Boga obietnice. Abraham, że będzie ojcem wielu narodów, a Józef, że jego żona porodzi Syna Bożego. Obie rodziny musiały się borykać z wielkimi trudnościami. Biskup podkreślił, że Abraham i Józef, mimo iż w trudnościach obydwaj kombinowali po ludzku, bardzo szybko przestawili się na inny tor, ponieważ zaufali Bogu, a swoją wiarę karmili modlitwą. W ten sposób hierarcha zachęcił rodziny do ufnego otwarcia swoich serc na Boga w trudne dni, które już są.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Trzeba uczyć rozróżniania dobra od zła, rozpoznawania prawdy od kłamstwa, piękna od brzydoty.
Zdrowy światopogląd
Reklama
– Mamy oczy szeroko otwarte, widzimy, co się dzieje. Wcześniej nie udało się marksistom przejąć władzy przy pomocy wojska, czy później milicji. Nie udało się im zawładnąć Zachodem, więc realizują to teraz za pośrednictwem kultury – stwierdził ordynariusz i dodał, że w założeniach programowych ten dział, który jest określany jako „świeckie państwo”, został rozpisany bardzo szczegółowo, a jego ważnym elementem jest akcja zniszczenia w przestrzeni publicznej autorytetu Jana Pawła II, propagandowe niszczenie autorytetu Kościoła, atakowanie kapłanów, zachęcanie i instruowanie wiernych do złożenia aktu apostazji.
Biskup zaapelował do mediów, które w dzisiejszych czasach mają ogromny wpływ na postawy młodego pokolenia. – Potrzeba szerokiego zaangażowania mediów, które będą konsekwentnie kształtować zdrowy światopogląd, który będzie służył rozwojowi człowieka i całego społeczeństwa. Trzeba wrócić do fundamentów. Trzeba uczyć rozróżniania dobra od zła, rozpoznawania prawdy od kłamstwa, piękna od brzydoty, harmonii, rytmu i stosowności od kiczu i wulgarności. Kto przeklina ma przeklęte życie. Nie wolno tego robić – przestrzegł bp Mendyk.
Podczas Mszy św. wiele par odnowiło przyrzeczenia małżeńskie, aby jeszcze piękniej i doskonalej móc wypełniać swoje śluby miłości, jedności, uczciwości i trwania aż do śmierci.