Reklama

Niedziela Podlaska

Bezcenne piękno

Nie od dziś wiadomo, że śpiew jednoczy ludzi, porusza ducha i rozpala serca. Wiedzą o tym uczestnicy Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej, którzy od ponad 12 lat chwalą Pana muzyką i godnie reprezentują diecezję.

2021-01-12 18:48

Niedziela podlaska 3/2021, str. IV

[ TEMATY ]

muzyka

liturgia

Archiwum autora

Koncert w węgrowskiej Bazylice, grudzień 2015

Koncert w węgrowskiej Bazylice, grudzień 2015

Uczestnicy rekolekcji oazowych poświęcają dużo czasu na przygotowanie śpiewów, asysty liturgicznej, innych posług, a nade wszystko katechez o tematyce liturgicznej. Dlatego nie dziwi fakt, że to wśród młodzieży skupionej wokół Ruchu Światło-Życie naszej diecezji zrodziła się myśl, aby wspólnie doskonalić umiejętności wokalne i zarażać pasją śpiewania na Bożą chwałę.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 3/2021 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy singiel braci Golec z okazji kanonizacji Jana Pawła II

Najnowszy singiel Łukasza i Pawła Golców to prawdziwy muzyczny majstersztyk. Nagrany z okazji kanonizacji Jana Pawła II urzeka nie tylko rozmachem, ale i przepiękną, wyszukaną aranżacją, dzięki czemu poetycki tekst piosenki zyskuje dodatkową głębię. Utwór jest zapowiedzią płyty „Golec uOrkiestra Symfonicznie“, nad którą liderzy zespołu pracują od kilku miesięcy.

Do udziału w produkcji bracia Golcowie zaprosili wielu znakomitych artystów. W „Leć muzyczko“ zaśpiewały najbardziej rozpoznawalne polskie głosy - Ania Wyszkoni, Piotr Cugowski, Rafał Brzozowski, Monika Kuszyńska, Ryszard Rynkowski i Kuba Badach. Nie zabrakło też najmłodszego pokolenia. W symfonicznej wersji „Leć muzyczko“ zaśpiewały utalentowane wokalistki znane z programów „Bitwa na Głosy“ i „Mam talent“: Natalia Sołtysek i Eliza Kania. Niebagatelną rolę odegrały również chór Gospel Rain z Lublina oraz specjalizująca się w ulicznych happeningach perkusyjnych kilkunastoosobowa grupa bębniarzy Sorrir Por Favor z Krakowa. Wykorzystano też niezwykle bogate instrumentarium, które od wielu lat jest znakiem firmowym Golec uOrkiestry.

Piosenka, będąca zarazem formą modlitwy, jest poruszającym hołdem złożonym polskiemu papieżowi, a jednocześnie historią jego pontyfikatu w pigułce. W prostych słowach opowiada o tym, kim dla Polaków był i nadal pozostaje Jan Paweł II, tak bliski ich sercom.

„Leć muzyczko“ po raz pierwszy została nagrana w 2002 roku z okazji ostatniej, jak się później okazało, pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Golec uOrkiestra wykonywała piosenkę w czasie pożegnania Jana Pawła II na lotnisku w krakowskich Balicach. W kolejnych latach utwór stał się hymnem wielu szkół, noszących imię polskiego papieża.

Dzięki nowej, symfonicznej aranżacji i tak różnorodnemu gronu zaangażowanych do nagrania artystów, piosenka zyskała dodatkowy wymiar: stała się czymś w rodzaju zbiorowego głosu dziękczynienia za niezwykły dar Opatrzności, jakim dla Polski i Polaków była osoba Karola Wojtyły, późniejszego papieża Polaka.

Prawykonanie utworu odbędzie się w krakowskich Łagiewnikach w sobotę 26 kwietnia podczas specjalnego koncertu z okazji kanonizacji Jana Pawła II (transmisja w TVP 1 o godz. 20.55).

CZYTAJ DALEJ

Watykan zmienia obrzęd posypania głów popiołem

2021-01-12 16:45

[ TEMATY ]

Watykan

Środa Popielcowa

Bożena Sztajner

W związku z pandemią koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała notę określającą procedury, których kapłani na całym świecie mają przestrzegać przy obrzędzie posypania głów popiołem w Środę Popielcową, która rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu.

W tym roku przypadnie ona 17 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Zawsze gotowi, zawsze blisko

2021-01-18 05:52

WOT

W koszarach wojskowych na Majdanku w Lublinie odbyła się pierwsza w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy – ochotników 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

W niedzielę, 17 stycznia, na sztandar Lubelskiej Brygady przysięgało 66 ochotników – mieszkańców naszego regionu. Blisko połowa z nich to pełnoletni uczniowie, studenci i nauczyciele, którzy postanowili wykorzystać przerwę w nauce i odbyć szkolenie podstawowe w ramach projektu „Ferie z WOT”. W związku z obecną sytuacją epidemiczną uroczystość odbyła się w ścisłym reżimie sanitarnym bez zaproszonych gości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję