Reklama

Niedziela Częstochowska

Bądźmy bliżej siebie

Budzić nadzieję i dążyć do braterstwa to zadanie dla każdego z nas nie tylko na Światowy Dzień Chorego.

Niedziela częstochowska 6/2021, str. I

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Marcin Mysłek/Niedziela

Kwesta wspiera niepełnosprawne sieroty społeczne

Kwesta wspiera niepełnosprawne sieroty społeczne

Bliskość jest tak naprawdę cennym balsamem, który daje wsparcie i pocieszenie tym, którzy cierpią z powodu skutków pandemii koronawirusa” – te słowa papieża Franciszka z orędzia na XXIX Światowy Dzień Chorego nabierają szczególnego znaczenia teraz, gdy doświadczamy lęku o zdrowie własne i najbliższych, izolacji i osamotnienia czy chorujemy, a niekiedy nie możemy się pożegnać z umierającymi. Obchody tego dnia odbędą się 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, pod hasłem: Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi.

W duchowej bliskości z chorymi, ich rodzinami, służbą zdrowia, wspólnotami zapewniającymi opiekę nad chorymi, duszpasterzami i osobami konsekrowanymi na Jasnej Górze Mszy św. o godz. 13.30 będzie przewodniczył abp Wacław Depo i zaprosi wszystkich do duchowej łączności za pomocą środków społecznego przekazu (transmisja w Telewizji Trwam oraz na kanale YouTube Jasnej Góry). Rozważanie Apelu Jasnogórskiego poprowadzi biskup senior Antoni Długosz, a następnie czuwanie – Katolicki Ruch Dobroczynny Betel. Zakończenie Mszą św. o godz. 23.00 pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Ta wspólnota zorganizowała także kwestę na rzecz niepełnosprawnych sierot społecznych zaplanowaną na 14 lutego. Można kwestować w parafiach i internecie: kwesta.zsercem.org.

Chorzy i ci, którzy nimi opiekują się, 11 lutego są zaproszeni do duchowego uczestnictwa we Mszy św. o godz. 13.30 na Jasnej Górze.

Podziel się cytatem

Jak dążyć do bliskości w tym trudnym czasie, wyjaśnia ks. Jacek Marciniec, duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych: – Gdy znikąd nie możemy doświadczyć pociechy, zwracamy się do Pana Boga. Pandemia przypomina nam, że jesteśmy totalnie zależni od Niego, że w obliczu tego kataklizmu jesteśmy bezradni, doświadczamy swojej kruchości, a z drugiej strony mamy okazać się wszyscy braćmi. W swoim orędziu papież Franciszek zaprasza nas do bliskości – to wyraz miłości Chrystusa, do podstawy braterstwa, do tego, aby nie było obłudy, bo możemy pozostać przy pustej retoryce, a nie zaangażować się realnie w historię i potrzeby drugiego człowieka. Zatem chodzi o to, aby zdać ten egzamin, bo cierpienie, które jest w nas i wokół nas, woła o konkretną postawę, której przykładem jest miłosierny Samarytanin, nie tylko o empatię, współczucie, które pozostaje na poziomie sentymentalnego wzruszenia, ale o bliskość, która jest zawiązaniem relacji, o konkretne towarzyszenie na tyle, na ile jest to możliwe w tych warunkach. Dlatego chcemy widzieć nie chorobę, ale brata, ponieważ – jak napisał Ojciec Święty – „choroba ma zawsze oblicze”. To bardzo konkretne zwrócenie się do drugiego człowieka ma owocować relacjami solidarności, braterstwa i przyjaźni.

2021-02-03 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolegium Rektorskie KUL: pomoc chorym podstawowym wymiarem człowieczeństwa

[ TEMATY ]

KUL

Światowy Dzień Chorego

Adobe.Stock.pl

Bezinteresowna pomoc chorym, w tym przewlekle, a także w stanach terminalnych, którzy często przeżywają swoje cierpienie fizyczne i psychiczne w samotności, jest podstawowym wymiarem człowieczeństwa i świadczy o dojrzałości społeczeństw - podkreśla Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w przesłaniu z okazji przypadającego 11 lutego Światowego Dnia Chorego.

Kolegium Rektorskie KUL zwraca uwagę, że sytuacja pandemii Covid-19 pokazała jeszcze większą niż dotychczas potrzebę podejmowania wolontariatu wobec osób chorych, przebywających w kwarantannie i seniorów. „Budującym jest fakt, że wielu z nas, w tym młodych ludzi, włączyło się w tę pomoc. Pozwala mieć to nadzieję, że postawy te pozostaną także po ustaniu pandemii" – czytamy w dokumencie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję