Reklama

Niedziela Częstochowska

Rezydencja Matki Bożej

Otoczony blokami kościół jest naturalnym sercem osiedla Północ. Nie brakuje tych, którzy z bicia tego serca chętnie korzystają. Witamy w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie, w której 7 lutego będą gościć redaktorzy naszego tygodnika podczas kolejnej „Niedzieli z Niedzielą”.

Niedziela częstochowska 6/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Maciej Orman/Niedziela

Kościół – geograficzne i duchowe centrum osiedla

Kościół – geograficzne i duchowe centrum osiedla

W przerwie między wizytami kolędowymi spotykamy się z ks. Zbigniewem Jeżem, który jest proboszczem parafii od października 2020 r. Miło zaskoczyły go pierwsze wizyty duszpasterskie. – Osoby, które zapraszają kapłana do domu, rozumieją Kościół oraz znaczenie błogosławieństwa rodziny i domu. Ich otwartość jest budująca – cieszy się.

Dojrzali

Parafia powstała 31 lipca 1995 r. – Według urzędu skarbowego, liczy 6500 wiernych – informuje z uśmiechem proboszcz. Trzon wspólnoty stanowią osoby w średnim wieku. – W kościele zauważa się też dzieci z rodzicami młodszego pokolenia. Trochę gorzej wygląda to w przypadku nastolatków, ale nie jest też tak, że nie ma ich w ogóle. Po prostu przechodzą trudny okres w życiu – przedstawia realia duszpasterz.

Również dla facetów

W parafii działają m.in. Rycerze Kolumba, Żywy Różaniec, który założyła Genowefa Karol, i charytatywno-modlitewna grupa Ojca Pio. W tych wspólnotach udziela się Andrzej Bera, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba i zelator męskiej róży św. Józefa. – Róż jest sporo, bo 15, w tym 2 męskie. Uważam to za łaskę – mówi z dumą. Co ciekawe, pierwszą zelatorką męskiej róży była... kobieta. – Później ktoś poszedł po rozum do głowy – śmieje się Andrzej Bera.

Tyle, ile mogą

Rycerze Kolumba organizowali w parafii bezpłatne badania w mammobusie i krwiobusie. Włączają się w przygotowanie paczek czy obiadów dla potrzebujących oraz w pomoc przy organizacji odpustów i pikników. Od wielu lat służą również przy ołtarzu podczas „rycerskiej” Mszy św. w niedzielę o godz. 10.30. – Jesteśmy czynnymi parafianami wspomagającymi świeckich i księży. Mamy szerokie pole do działania. Dajemy z siebie tyle, ile możemy – dodaje Stanisław Dziwiński.

Potrzebującym pomaga również grupa Ojca Pio, a w parafii działają ponadto: Liturgiczna Służba Ołtarza, krąg biblijny, Pomocnicy Matki Kościoła i bractwo eucharystyczne. Należące do niego osoby deklarują przynajmniej godzinę adoracji Najświętszego Sakramentu raz w tygodniu.

Reklama

Dużo modlitwy

Rytm dnia w parafii wyznacza całodzienna adoracja. W pierwszy poniedziałek miesiąca odmawiana jest nowenna do św. Jana Pawła II. Rycerze Kolumba prowadzą w pierwszy czwartek Różaniec w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Pierwsza sobota gromadzi na Mszy św., modlitwie różańcowej i wymianie tajemnic Żywy Różaniec. Raz na miesiąc Różańcem modli się też grupa Ojca Pio, a w pierwszą niedzielę miesiąca rodzice odmawiają dziesięć „zdrowasiek” w intencji dzieci. Środa to z kolei dzień nabożeństwa i Mszy św. do Matki Bożej Częstochowskiej. Dosyć dużym kultem cieszy się również Boże Miłosierdzie.

Z inicjatywy proboszcza na ławkach wyłożone są Modlitwy codzienne po nowemu, wydane przez Bibliotekę Niedzieli. – Chcieliśmy sprowokować do modlitwy tych, którzy przychodzą na Mszę św. wcześniej i się nudzą – przyznaje gospodarz parafii.

Złapać oddech

Kościół jest położony w samym sercu osiedla. Warto do niego zajrzeć, aby odkryć parafię, którą poprzedni proboszcz nazywał „letnią rezydencją Matki Bożej”. – Zapraszam do tego, aby zobaczyć, że taka „rezydencja” w Częstochowie jest. Polecam szczególnie adorację, jeżeli ktoś chce się wyciszyć i złapać oddech pośród codzienności – zachęca ksiądz proboszcz.

2021-02-03 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wejść na górę przemienienia

Niedziela przemyska 34/2022, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Parafianie i goście zgromadzeni na uroczystości

Parafianie i goście zgromadzeni na uroczystości

Tak jak przemienia się chleb w Ciało Jezusa i wino w Jego Krew, tak my powinniśmy się przemieniać z ludzi słabych w ludzi świętych – powiedział abp Adam Szal podczas jubileuszowej Mszy św. w Polanie.

Nieopodal Jeziora Solińskiego, pośród bieszczadzkich pagórków leży miejscowość Polana o bogatej historii, naznaczonej zarówno radosnymi jak i bolesnymi chwilami. Do tych pierwszych z pewnością należał jubileusz 40-lecia parafii Przemienienia Pańskiego i obecności w niej ofiarnie posługujących Księży Salezjanów.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert charytatywno-integracyjny dla dzieci

2022-11-29 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższą sobotę w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się koncert z okazji Dnia Świętego Mikołaja. Udział weźmie w nim 5 tys. dzieci z niepełnosprawnościami i pochodzących z najuboższych rodzin województwa łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję