Reklama

Niedziela Legnicka

Choroba – czasem refleksji

Światowy Dzień Chorego ustanowił św. Jan Paweł II 13 maja 1992 r. i wyznaczył na jego obchody dzień wspomnienia objawienia Matki Bożej w Lourdes.

Niedziela legnicka 6/2021, str. I

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Ks. Piotr Nowosielski

11 lutego to dzień modlitwy za chorych, a także o odkrycie sensu cierpienia w życiu

11 lutego to dzień modlitwy za chorych, a także o odkrycie sensu cierpienia w życiu

Ustanowienie tego dnia stało się wezwaniem dla Kościoła powszechnego do modlitewnej refleksji nad tymi, którzy cierpią na duszy i ciele.

Dar sakramentu

Kościół towarzyszy ludziom chorym w sposób szczególny, zgodnie z poleceniem Jezusa, zapisanym w zakończeniu Ewangelii św. Marka: „Na chorych ręce kłaść będą i ci odzyskają zdrowie” (Mk 16, 18). Dla umocnienia w chorobie mamy specjalny dar – sakrament chorych. Olej chorych jest co roku błogosławiony w katedrach w ramach Mszy Krzyżma. Jest dostępny w parafiach, a sakrament namaszczenia może być udzielany w każdym czasie chorym, proszącym o niego. W Dniu Chorego w wielu kościołach sprawowane są specjalne nabożeństwa ze zbiorowym celebrowaniem sakramentu chorych.

Cierpienie blisko człowieka

Cierpienia i choroba są wpisane w tajemnicę życia człowieka na ziemi. Poza walką z chorobą ważne jest, aby odczytać zamysł Boży, kiedy cierpienie puka do naszych drzwi. Wcielone Słowo wyszło naprzeciw naszym słabościom, biorąc je na swoje barki w tajemnicy krzyża. Odtąd istnieje możliwość zrozumienia sensu cierpienia każdego, w tym także w chorobie. Od dnia męki Chrystusa z krzyża emanuje objawienie miłości Boga do nas i kto potrafi ją przyjąć we własne życie, doświadcza, że cierpienie w świetle wiary staje się źrodłem nadziei, ale i zbawienia. Z kolei sam Chrystus zachęca nas wszystkich do naśladowania dobrego Samarytanina z Mateuszowej Ewangelii. Od samego początku Kościół pragnie naśladować Jezusa, do którego przynoszono „wszystkich cierpiących, których dręczyły rozmaite choroby i dolegliwości, opętanych, epileptyków i paralityków, a On ich uzdrawiał” (Mt 4, 23-24). Kościół przynaglany przez Ducha Świętego, pragnie naśladować Jezusa poprzez trwanie u boku cierpiacych, albowiem „winien w szczególny sposób szukać spotkania z człowiekiem na drodze jego cierpienia. W spotkaniu takim człowiek staje się drogą Kościoła – a jest to jedna z najważniejszych dróg...” (Jan Paweł II, Salvifici doloris, 3).

Poza walką z chorobą ważne jest, aby odczytać zamysł Boży, kiedy cierpienie puka do naszych drzwi.

Podziel się cytatem

W świetle wiary

Odkrycie pełnego sensu cierpienia i choroby jest niezwykle trudne. Pozostaje światło wiary, dzięki której można odnależć sens i wartość cierpienia. Gdy patrzy się na rzeczy po Bożemu, to nie ma przypadków. Pan Bog daje nam zawsze korzystne warunki dla naszego uświęcenia. Zmartwychwstanie Chrystusa przyniosło na świat radość i nadzieję, a śmierć nie jest już końcem wszystkiego. W mroku cierpienia chorobowego chrześcijanin ma pewność, że ono się skończy i wzejdzie słońce wielkanocnego poranka.

2021-02-03 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Braterska miłość potrafi leczyć

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Światowy Dzień Chorego

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk, Świdnickiej Pani zawierzył wszystkich chorych i troszczących się o cierpiących

Bp Marek Mendyk, Świdnickiej Pani zawierzył wszystkich chorych i troszczących się o cierpiących

W Światowy Dzień Chorego 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, Biskup Świdnicki podczas Mszy św. w katedrze zawierzał Maryi wszystkich chorych i pracowników służby zdrowia oraz tych, którzy troszczą się o cierpiących.

- Obchody tegorocznego Światowego Dnia Chorego to właściwy moment, by zwrócić uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują, zarówno w miejscach przeznaczonych na ich pielęgnację, jak i na łonie rodziny czy wspólnot. Nasze myśli kierujemy w szczególności do tych, którzy na całym świecie cierpią z powodu skutków pandemii koronawirusa. Wszystkim, zwłaszcza najuboższym i usuniętym na margines wyrażamy naszą duchową bliskość – mówił bp Marek Mendyk, zapewniając o trosce i miłości Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert charytatywno-integracyjny dla dzieci

2022-11-29 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższą sobotę w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się koncert z okazji Dnia Świętego Mikołaja. Udział weźmie w nim 5 tys. dzieci z niepełnosprawnościami i pochodzących z najuboższych rodzin województwa łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję