Reklama

Niedziela Legnicka

Schronisko na jakubowym szlaku

Obecny rok przeżywany jest także jako Rok św. Jakuba.

Niedziela legnicka 6/2021, str. III

[ TEMATY ]

schronisko

Rok św. Jakuba

Ks. Piotr Nowosielski

Ks. Kurzawa zaprasza pielgrzymów do korzystania z Przystani św. Jakuba

Ks. Kurzawa zaprasza pielgrzymów do korzystania z Przystani św. Jakuba

Przez naszą diecezję przebiega kilka dróg wiodących do Santiago de Compostela. Jedną z nich jest Dolnośląska Droga św. Jakuba z Głogowa do Zgorzelca. Na trasie pielgrzymi zatrzymują się w tzw. przystaniach. Jedna z nich znajduje się na terenie parafii w Sobinie.

– Przystań św. Jakuba to miejsce, w którym może jednocześnie przenocować 11 pielgrzymów, którzy przechodzą tym szlakiem lub przejeżdżają rowerem. Szlak przebiega w pobliżu, więc pielgrzymom pomagamy tutaj dotrzeć na nocleg. To zasługa poprzedniego proboszcza, który stworzył tu takie schronisko. Uważam, że jest to najpiękniejsze schronisko na szlakach jakubowych przebiegających w diecezji. Cieszę się, że trafiają tu pielgrzymi, że chcą przenocować, że to wszystko funkcjonuje. W ciągu ostatniego, pandemicznego roku, skorzystało z tego miejsca 30 pielgrzymów z Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Pomocą służę osobiście, albo też wyznaczone osoby, w miejscowościach na terenie parafii. Pielgrzymi mogą tu odpocząć, wykąpać się, wziąć udział we Mszy św. i ruszyć w dalszą drogę – mówi ks. Marek Kurzawa, obecny proboszcz parafii, który też jest pielgrzymem tych szlaków.

2021-02-03 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To prawdziwy dom

Niedziela wrocławska 40/2022, str. III

[ TEMATY ]

schronisko

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Jubileusz 30-lecia świętowała także Łucja Dobrowolsa, kierownik schroniska

Jubileusz 30-lecia świętowała także Łucja Dobrowolsa, kierownik schroniska

Schronisko św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet świętuje jubileusz 30-lecia.

Przez te wszystkie lata pomoc schronienie i wsparcie otrzymało w nim 3700 bezdomnych kobiet. – Dziękujemy za 30 lat tego domu, w którym każdy czuje się potrzebny. To dom spotkania z dobrocią drugiego człowieka – mówił podczas jubileuszowej Eucharystii w schronisku bp Jacek Kiciński. Razem z nim Mszę św. celebrował o. Marcin Wirkowski, paulin, który od 4 lat pełni posługę duszpasterską dla mieszkanek placówki.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: przypomniano postać ks. Henryka Mosinga – kapłana i naukowca

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Dr Mosing był nie tylko utalentowanym naukowcem, który był bezpośrednio zaangażowany w tworzenie szczepionki przeciw tyfusowi. Był także kapłanem i przez wiele lat prowadził działalność misyjną i duszpasterską – przypomniał metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki podczas sympozjum zorganizowanego 30 listopada przez Instytut Epidemiologii i Higieny.

Arcybiskup Mokrzycki przypomniał o posłudze tego wybitnego naukowca, jako „człowieka wielkiego miłosierdzia”. „Nie można, bowiem zapominać o takich osobach jak ks. dr Henryk Mosing. Nie wolno nam zapominać o wybitnych pedagogach i naukowcach, bo to oni są dzisiaj fundamentem naszej działalności. … Analizując życie Henryka Mosinga, możemy bez cienia wątpliwości stwierdzić, że przeżył je godnie, czyniąc dobro jako lekarz i jako kapłan. Cieszę się, że Instytut Epidemiologii co roku organizuje sympozjum. Niech jego postać stanie się dla nas wzorem, aby słowa Jezusa, który pragnie być naszą nagrodą w wieczności za wszelkie dobro, jakie czynimy bliźnim, spełniły się w naszym życiu. Dziękując za to naukowe spotkanie, wszystkim błogosławię i życzę łask Bożych w służbie bliźnim” – powiedział abp Mokrzycki.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Kandinsky’ego skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie sprzedany na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro

2022-12-01 20:23

[ TEMATY ]

obraz

obraz

aukcja

kradzież

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Materiały prasowe

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser: sprzedał Kandinskiego, mimo że wiedział, że pochodzi z kradzieży z polskiego muzeum..." - napisał na twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński komentując czwartkową sprzedaż w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach akwareli, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawiona na sprzedaż przez dom aukcyjny Grisebach akwarela Wassilego Kandinskiego, skradziona w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie, została sprzedana w czwartek w Berlinie za kwotę 310 tys. euro - poinformowała PAP ambasada RP w Niemczech.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję