Reklama

Niedziela Rzeszowska

Być przy chorym i dla chorego

Niedziela rzeszowska 6/2021, str. I

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Ks. Jacek Kaszycki

Dzień Chorego 2018 r. błogosławieństwo Lourdzkie w bazylice Ojców Bernardynów

Dzień Chorego 2018 r. błogosławieństwo Lourdzkie w bazylice Ojców Bernardynów

Światowy Dzień Chorego, który z ustanowienia św. Jana Pawła II obchodzimy od 29 lat jest okazją, by zwrócić szczególną uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują.

Papież Franciszek w tegorocznym orędziu napisanym na czas trwającej epidemii przypomina, że u podstaw opieki nad chorymi zawsze powinna istnieć relacja zaufania i bliskości, bycia przy chorym i dla chorego, bo człowiek chory nie może być i nie może się czuć lekceważonym, wykluczonym. A tymczasem miniony rok był czasem lęku i obaw, czasem epidemii i różnorakich ograniczeń, a w związku z tym był to także czas uczenia się odpowiedzialności za wiarę, modlitwę i życie sakramentalne. Czas uczenia się dojrzałości w wierze, ale i uczenia się człowieczeństwa. Nie ma co ukrywać – epidemia w dużym stopniu oddaliła i nadal oddala nas od siebie, od sakramentalnych spotkań z Jezusem, od Słowa Bożego, od tego, co duchowe. A w kontekście medycyny holistycznej należy pamiętać, że skuteczność leczenia nie zależy wyłącznie od stanu immunologicznego pacjenta, lecz w dużym stopniu także od jego psychiki i realizacji potrzeb duchowych. Zatem, niezależnie od tego jak trudne nastały czasy, konieczna jest posługa duchowa.

Trzeba też podkreślić i to, że czas obecny uwydatnił poświęcenie i wielkoduszność wielu osób. Budująca była postawa sióstr zakonnych, które gdy nie było chętnych do pomocy, pospieszyły z posługą do zakażonych pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Może już nie pamiętamy, jak wiele było inicjatyw wspierających finansowo szpitale. Budująca jest też postawa wielu księży kapelanów, którzy mimo zagrożenia, ale z zachowaniem zasad sanitarnych, podobnie jak lekarze, pielęgniarki, położne, panie sprzątające i inni pracownicy szpitali posługiwali i posługują chorym. Niestety, niektórzy z tego grona, zarówno medycy jak i kapłani zmarli wskutek zakażenia. Styl pracy i posługi kapelanów szpitali w okresie minionego roku zmieniał się. Oprócz naturalnej posługi duszpasterskiej, kapelani stali się łącznikami między rodziną a chorymi. A wielką satysfakcję daje to, że gdy posługujemy sakramentalnie na oddziałach zwykłych i tych „covidowych”, słyszymy słowa: „Dziękuję, że przynajmniej ksiądz tu przyszedł, bo rodzina tu wejść nie może”.

Reklama

Msza św. dla chorych pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby odbędzie się w Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie 11 lutego o godz. 9.

Podziel się cytatem

W tym roku obchody Światowego Dnia Chorego będą przeżywane w skromniejszym wymiarze i w rygorze obostrzeń sanitarnych. Msza św. dla chorych pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby odbędzie się w Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie 11 lutego o godz. 9.

Jako kapelan szpitala i diecezjalny duszpasterz służby zdrowia – dziękuję kolegom księżom kapelanom oraz całemu personelowi szpitalnemu i medycznemu za trwanie wśród chorych, mimo niepewności i obaw, ale zawsze w duchu zaufania Opatrzności Bożej. Powierzam wszystkich chorych, pracowników służby zdrowia i tych, którzy troszczą się o cierpiących, Bogu Miłosiernemu przez przyczynę Maryi – Panny Niepokalanej z Lourdes.

2021-02-03 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chorzy narzędziem w rękach Boga

Niedziela świdnicka 8/2018, str. III

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego

Adrian Ziątek

Sakrament namaszczenia chorych

Sakrament namaszczenia chorych

Ponad 25 lat temu papież Jan Paweł II ustanowił w Kościele Światowy Dzień Chorego. Wspomniane święto obchodzone jest corocznie 11 lutego, w dzień wspomnienia liturgicznego objawienia Matki Bożej w Lourdes. Wydaje się być nieprzypadkowy fakt, że święto chorych ustanowiono w dzień poświęcony Matce Bożej. To właśnie Jej często przypisujemy tytuł „Uzdrowienia chorych”. Maryja stojąc pod krzyżem, a później tuląc do swojego serca martwe ciało swojego Syna, musiała zmierzyć się z niezwykłym cierpieniem. Ból męki Chrystusa dotykał w takim samym stopniu Maryję. Ona towarzysząc w agonii swojemu Synowi, jednoczyła się w cierpieniu, jakie znosił dla zbawienia wszystkich ludzi. Papież Jan Paweł II podczas jednej ze swoich audiencji zwrócił się do słuchaczy słowami: „Podobnie jak Maryja, każdy z nas może i powinien jednoczyć się z cierpiącym Jezusem, żeby przez własne cierpienie mieć czynny udział w zbawieniu świata”.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

2022-12-01 21:38

Włodzimierz Rędzioch

Dziś po południu, w czwartek 1 grudnia, papież-senior Benedykt XVI przyjął w klasztorze „Mater Ecclesiae”dwie osobistości uhonorowane dziś rano przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera: francuskiego biblistę o. Michela Fédou, jezuitę oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera, którym towarzyszył prezes Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.

Podczas spotkania, jak podaje Fundacja, w którym uczestniczył abp Georg Gänswein, obaj naukowcy mogli porozmawiać z Benedyktem XVI i wyjaśnić mu swoją pracę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję