Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

W walce o trzeźwość

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbywają się comiesięczne dni skupienia w intencji o trzeźwość Polaków.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 6/2021, str. I

[ TEMATY ]

trzeźwość

Ruch Trzeźwości Ziem Zachodnich

Ks. Grzegorz Niedźwiedź

Spotkanie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski w Rokitnie

Spotkanie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski w Rokitnie

W Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu we wrześniu 2019 r. odbył się I Kongres Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski, który zgromadził ponad 400 osób duchownych i świeckich. Wypracowano wówczas dokument, który stał się fundamentem codziennej, wytrwałej pracy duszpasterskiej i terapeutycznej.

Nasza archidiecezja pod przewodnictwem ks. dr. Przemysława Pokorskiego ofiaruje konkretną pomoc medyczną, psychologiczną i modlitewną. Są też organizowane rekolekcje na Golęcinie, comiesięczne dni skupienia w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, adoracje i nabożeństwa trzeźwościowe.

Troska o trzeźwość

Największym dramatem naszego społeczeństwa jest nadużywanie alkoholu, uzależnienie od niego, a także straty moralne, emocjonalne, zdrowotne i finansowe, które dotykają setek tysięcy polskich rodzin. Od wielu pokoleń w różnorodnych formach jest podejmowana wytrwała praca nad trzeźwością naszego narodu. Obok instytucji państwowych i szerokiej gamy wsparcia terapeutycznego, w pracę tę od kilku wieków angażuje się także Kościół, który oferuje wiele form wsparcia dla wychodzących z alkoholizmu.

Reklama

16 stycznia 2021 r. w sanktuarium w Rokitnie odbyło się spotkanie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski. Była to modlitewna kontynuacja wspomnianego kongresu. U stóp Maryi spotkała się reprezentatywna grupa abstynentów i osób wspierających tych, którzy weszli na drogę trzeźwości. Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, który nieustannie wspiera całą posługę na rzecz abstynencji, którą w naszej metropolii prowadzi ks. kan. Henryk Grządka z Gorzowa Wlkp. – Nasze środowiska rodzinne, społeczne i kościelne potrzebują tego świadectwa, pełnych miłości spojrzeń i gestów, które będą zaproszeniem do przemiany życia – powiedział w homilii bp Tadeusz Lityński. W rokitniańskim spotkaniu uczestniczyła spora grupa z naszej archidiecezji, która śpiewem i modlitwą włączyła się w Liturgię.

Ponad 400 osób uczestniczyło w I Kongresie Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski.

Podziel się cytatem

Pokorna modlitwa

Od kilku miesięcy w duchową pomoc wpisują się także nabożeństwa, które odbywają się w pierwsze soboty miesiąca w parafii Opatrzności Bożej na os. Majowym. Animatorami są: Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji, Oaza Rodzin i Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Dzięki otwartości serca ks. kan. Tadeusza Szponara, co miesiąc zatroskani o trzeźwość spotykają się na modlitwie w intencji tych, którzy uwikłali się w różne uzależnienia. Modlitwę w Godzinie Miłosierdzia rozpoczyna wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z Koronką do Miłosierdzia Bożego odmawianą w intencji trzeźwości naszej ojczyzny i naszych rodzin. Godzinę później jest sprawowana Eucharystia w intencji trzeźwości w Polsce oraz za wspólnoty trzeźwościowe, aby ich działanie zaowocowało abstynencją dzieci i młodzieży, cnotą trzeźwości dorosłych oraz odzyskiwaniem wolności przez tych, którzy popadli w uzależnienia. W nabożeństwach uczestniczy duża grupa abstynentów, ich rodzin i terapeutów. Każdy, kto chce uczestniczyć w tej pokornej modlitwie, może się w nią włączyć przez transmisję w internecie na stronie parafii.

2021-02-03 10:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kochająca matka zawsze trzeźwa - Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości na sierpień, miesiąc trzeźwości

[ TEMATY ]

rodzina

trzeźwość

społeczeństwo

Bożena Sztajner/Niedziela

Duchowni, lekarze, pielęgniarki i położne mają obowiązek przestrzegać matki przed skutkami picia alkoholu w ciąży. Zadaniem ojców, najbliższej rodziny i przyjaciół jest wspieranie kobiet w ciąży w zachowywaniu całkowitej abstynencji – przypomina w apelu na sierpień, miesiąc trzeźwości, bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. W tym roku treść apelu odnosi się do pijących kobiet i matek oraz potrzebie zapobiegania temu zjawisku.

W apelu bp Tadeusz Bronakowski podkreśla, że spożycie alkoholu przez Polaków przybiera przerażające rozmiary. Widać to w statystykach wskazujących na ogromne społeczne i ekonomiczne koszty nadużywania alkoholu.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję