Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 10/2021, str. 9

Martwimy się, Matko…

Czas Wielkiego Postu, później okres wielkanocny i tak aż do maja – w tym czasie w ubiegłych latach pielgrzymowali maturzyści na Jasną Górę. W tym roku, ze względu na pandemię i towarzyszące jej obostrzenia, będą docierać prawdopodobnie niewielkie delegacje młodzieży, by pomodlić się o dobre zdanie matur i najlepszy wybór dalszej drogi życiowej.

Diecezjalne pielgrzymki maturzystów 26 lutego zainaugurowała reprezentacja młodzieży z diecezji elbląskiej. – Przyjechaliśmy w niewielkiej grupie. Jest kilku księży ze swoimi uczniami, można powiedzieć, że zebrała się jedna klasa, która reprezentuje całą diecezję – wyjaśnił diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Marek Piedziewicz. – Wcześniej zastanawialiśmy się, czy w ogóle organizować nocne czuwanie, czy przyjechać tak, jak przyjeżdżaliśmy do tej pory, czy może tylko przysłać symboliczną delegację. Ustaliliśmy, że skorzystamy z tego, co dzisiaj umożliwiają nam przepisy sanitarne. Uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, a potem w czuwaniu modlitewnym ze śpiewami, świadectwem i medytacjami poświęconymi tożsamości – bo młody człowiek poszukuje dziś mocno swojej tożsamości. Zakończyliśmy Mszą św. o dobre przygotowanie do matury, o jej dobry przebieg i o mądre wybory życiowe. To ważne, że tu jesteśmy, że z tego nie zrezygnowaliśmy.

Reklama

– Z powodu pandemii nasze życie bardzo się zmieniło – mówili maturzyści przed Obrazem Matki Bożej. – Wielu z nas dotknęła choroba lub śmierć bliskiej osoby. Brakuje nam bliskości drugiego człowieka. Zamknięcie szkół sprawiło, że nie widujemy już tak często naszych przyjaciół i znajomych, a zmiana sposobu nauki była dla nas źródłem wielu niewiadomych. Martwimy się o naszych bliskich, a także o naszą przyszłość, a stoimy przed jednym z najważniejszych egzaminów i przed wyborem drogi życiowej.

Młodzieży towarzyszył biskup pomocniczy diecezji bp Wojciech Skibicki.

Nowa płyta z jasnogórskich archiwów

Na rynku muzycznym ukazała się najnowsza płyta z serii: Jasnogórska Muzyka Dawna – Musica Claromontana. Krążek vol. 57 zawiera utwory Augustina Volckmera (1755 – ca 1820), pochodzące ze zbiorów archiwum paulinów na Jasnej Górze.

Reklama

– To piękne, pełne romantyzmu kompozycje – zachęca o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska, który czuwa nad całością badań i publikacji.

Augustin Volckmer to kompozytor pochodzący ze Śląska. Nie wiadomo, jaki był jego związek z Kapelą Jasnogórską działającą w klasztorze przez ponad trzy wieki, ale spośród ok. 3 tys. muzykaliów po Kapeli zachowało się na Jasnej Górze ponad 30 manuskryptów zawierających dzieła Volckmera. – To światowe prawykonanie tych dzieł – mówi o. Nikodem Kilnar. Utwory na płycie wykonuje, z udziałem solistów, jeden z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej – La Tempesta.

Głównym celem realizowanego od 2003 r. projektu Musica Claromontana jest odkrywanie zachowanych w klasztornym archiwum jasnogórskich muzykaliów (w sumie ponad 2 tys. manuskryptów i ok. 600 druków z XVIII i XIX wieku). Są one poddawane kompleksowym badaniom naukowym, a także opracowywane i przygotowywane do ponownych wykonań koncertowych.

Następnie są utrwalane w formie nagrań CD oraz krytycznych wydań źródłowych. Do tej pory nagrano 100 płyt z muzyką z jasnogórskich archiwów, a wydanych zostało 86.

Płytę wydało Wydawnictwo Musicon. Można ją nabyć za pośrednictwem strony internetowej: www.musicon.pl , a także w sklepach Claromontana na Jasnej Górze (również za pośrednictwem strony internetowej sklepu).

2021-03-02 14:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję