Reklama

Niedziela Kielecka

W drodze po trzeźwość

W pierwszy piątek Wielkiego Postu na Świętym Krzyżu odbyła się Diecezjalna Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości, po raz pierwszy nie w terenie.

Niedziela kielecka 10/2021, str. I

[ TEMATY ]

trzeźwość

T.D.

Eucharystia na Świętym Krzyżu w intencji trzeźwości

Eucharystia na Świętym Krzyżu w intencji trzeźwości

W tym roku było nieco inaczej, choć w tym samym terminie: całość modlitewnego wydarzenia, tzn. Drogę Krzyżową ze świadectwami i Mszę św. przeniesiono do bazyliki.

Walczą i zwyciężają

Mękę Chrystusa rozważano w krużgankach, a uzupełnienie stanowiły fragmenty „Dzienniczka” św. Faustyny oraz świadectwa tych, którzy stanęli do walki z nałogiem.

Reklama

Gdy miał kilkanaście lat, po spożyciu alkoholu „świetnie się czuł”, panował nad wszystkim, czarował, a gdy miał ponad 20 – już nie. Najsilniej alkohol „dopadł go” po narodzinach syna. Leczenie odwykowe i ludzie, którzy stanęli na drodze Darka, wyciągnęli go z przepaści. Nadgonił stracony czas: uporządkował życie rodzinne, skończył studia, obronił doktorat. Nie pije już 33 lata, a czas trzeźwości odpowiada wiekowi jego syna. – Wszystko, co dobre, dostałem w moim życiu dzięki trzeźwości – mówi. Tego typu poruszające świadectwa towarzyszyły rozważaniom o męce Chrystusa. Pomimo pandemii licznie stawili się trzeźwiejący alkoholicy, ich rodziny, terapeuci. Chór Masłowianie zbudował klimat muzyczny.

– Wiele razy próbowałem i znowu piłem…, ale to przecież ja decyduję, kim chcę być…, opętani chorobą, nie chcieliśmy się leczyć…, duchowa pomoc jest bardzo potrzebna uzależnionym…, matki alkoholików bardzo cierpią…, nie byłem dobrym synem, mężem, ojcem – można było usłyszeć. – Umęczony, upodlony wieloletnim piciem, straciłem nadzieję. Myślałem, że ta bańka w końcu pęknie, że umrę. Modliłem się i piłem, a miałem wtedy 4-letniego syna. Modlitwa mnie uratowała – zakończyłem terapię, nie piję ponad 15 lat – mówił Marek. Przejmujące świadectwo złożył m.in. niewidomy Tadeusz, który stracił wzrok po alkoholu. Mityngi uważa za skarb.

Odwagi!

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej uczestnicy wzięli udział we Mszy św., pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, który także wygłosił homilię. Mówił w niej m. in. o ludzkich wyborach, wolnej woli, drodze otwartej do poprawy. – Wybory w naszym życiu są wpisane w ludzką naturę – zauważył bp Piotrowski, zachęcając do czerpania przykładu ze św. Augustyna, nawróconego w późnym wieku, z odwagi przyjaciół paralityka, niosących go do Jezusa. Zachęcał także do poznawania siebie, do przejścia procesu nawrócenia i pracy nad sobą. – Pan Bóg w Jezusie Chrystusie nie wstydzi się wędrować z nami, grzesznikami, a to przecież nie tylko alkoholicy. Każdy z nas, nie pomijając biskupa, musi wiedzieć swoje niedostatki – mówił bp Piotrowski. Zachęcał do „odwagi cieśli z Nazaretu” oraz do lektury listu papieża Franciszka na Wielki Post.

Wydarzenie, organizowane po raz 6. wpisało się w Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, pod hasłem „Trzeźwością pokonywać kryzys”. Chętni mogli wpisać się do wyłożonej w bazylice Księgi Trzeźwości i podjąć decyzję o abstynencji. Uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe książeczki „Boże Miłosierdzie”.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bronakowski: alkohol nie jest konieczny do życia

[ TEMATY ]

trzeźwość

bp Tadeusz Bronakowski

Andrey Cherkasov/fotolia.com

Alkohol nie jest wcale konieczny do życia. On nie zapewnia ani szczęścia, ani prawdziwej przyjaźni – mówił bp Tadeusz Bronakowski podczas XV Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości wygłosił kazanie podczas Mszy św. sprawowanej przez abp. Adama Szala, metropolitę przemyskiego.

– Musimy na nowo rozpalić w sobie charyzmat Apostolstwa Trzeźwości. Jest to charyzmat oparty na miłości Boga i bliźnich, na walce o prawdziwą wolność człowieka, o jego godność i życie wieczne – mówił bp Bronakowski. Zaznaczył, że walka ta nie należy do łatwych, gdyż do tego dochodzą „inne współczesne zagrożenia czyhające na dzieci i młodzież”.

CZYTAJ DALEJ

Polacy z brązowym medalem

2021-09-19 19:24

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP

PAP

PAP

Polscy siatkarze pokonali w katowickim Spodku Serbów 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Biało-czerwoni po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu.

To dziesiąty medal Polaków w ME, w tym czwarty brązowy. W przeszłości taki krążek wywalczyli też - poza poprzednią edycją - w 1967 i 2011 roku. Złoty zdobyli tylko raz - w 2009 roku, a pięciokrotnie srebrny - w latach 1975-1983.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Kadłubek wyjątkowy dla Jędrzejowa

2021-09-20 09:24

[ TEMATY ]

bł. Wincenty Kadłubek

Jędrzejów

diecezja kielecka

Agnieszka Dziarmaga

Sierpień i październik to ważne miesiące w religijnych celebracjach w Jędrzejowie. Tradycyjnie ostatnie dni sierpnia przebiegają pod znakiem Odpustu Wincentiańskiego, zaś 9 października obchodzone jest wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, drugiego patrona diecezji kieleckiej.

Krakowski Biskup, dostojnik Kościoła, patriota i erudyta, który zrezygnował z jednej z najważniejszych godności w państwie piastowskim i pieszo przywędrował do Jędrzejowa, aby rozpocząć mnisie życie, jest kimś wyjątkowym dla miasta i jego mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję