Reklama

Niedziela Wrocławska

Studia życia

Każdy, kto przyjeżdża do Wrocławia w celach turystycznych, najczęściej odwiedza najstarszą część stolicy Dolnego Śląska – Ostrów Tumski. To tutaj, w cieniu katedry, mieszczą się budynki Papieskiego Wydziału Teologicznego. To tutaj, w normalnym trybie studiowania, można spotkać w ogrodach uczelni zgłębiających wiedzę studentów.

Niedziela wrocławska 10/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Papieski Wydział Teologiczny

Materiały prasowe PWT

Studia na PWT odbywają się w najbardziej urokliwym miejscu Wrocławia

Studia na PWT odbywają się w najbardziej urokliwym miejscu Wrocławia

Początki kształcenia w tym miejscu sięgają XIII wieku. Obecnie na Papieskim Wydziale Teologicznym można studiować teologię i pedagogikę.

Papieski Wydział Teologiczny to nie tylko studia, ale – jak mówią absolwenci – to styl i studia życia.

Podziel się cytatem

– Ile było zachwytów nad wspaniałą architekturą w Europie? Ile kilometrów w wakacje robiłem w poszukiwaniu niesamowitych miejsc w Polsce i za granicą? Ilu, w tych podróżach, poznałem fantastycznych ludzi? Na takie wspomnienia wzięło mnie, kiedy przeglądałem stare zdjęcia, tęskniąc za normalnością. Aż trafiłem na fotografie z czasu studiów. Wszystko, co powyżej – zachwycająca architektura, niesamowite miejsca, ludzie z pasją – to wszystko miałem na miejscu i na co dzień mieszkając na Ostrowie Tumskim w okresie studiów. I choć nie studiowałem na PWT, to dzięki temu, że mieszkałem w jego pobliżu i udzielałem się w ramach inicjatyw studenckich, bardzo dobrze poznałem uczelnię i miałem wielu fantastycznych znajomych, którzy tutaj studiowali. Z niektórymi przyjaźnię się do dzisiaj – wspomina Łukasz Ligorowski, rzecznik prasowy PWT.

Reklama

Dlaczego warto wybrać właśnie tę uczelnię? Ponieważ są to niezwykłe studia, polegające nie tylko na zdobyciu wiedzy w powyższych dziedzinach naukowych, ale jest to przede wszystkim rozwój integralny. Jest to możliwość zdobycia zawodu czy podniesienia kwalifikacji z równoległą formacją duchową. Papieski Wydział Teologiczny jest uczelnią dla Kościoła. Oferuje studentom kompletną wiedzę teoretyczną, ale też bogatą ofertę praktyk pedagogicznych w ośrodkach opiekuńczych, z którymi współpracuje, w szkołach czy ośrodkach edukacyjnych, w dużej mierze katolickich. Czas studiowania przeplata się jednocześnie z przeżywaniem dni skupienia, rekolekcji i wzrostem duchowym we współpracy z duszpasterzem akademickim.

Podstawowym celem studiów teologicznych dla świeckich jest przygotowanie przyszłych teologów do pracy katechetycznej w szkole. Kierunek ten pomaga osiągnąć sukcesy w innych zawodach. Wśród absolwentów uczelni są dziennikarze, animatorzy stowarzyszeń i ruchów społecznych, samorządowcy, pracownicy poradni, instytucji finansowych czy przedsiębiorcy. Integralność studiów i formacja duchowa sprawiają, że pracodawcy często postrzegają studentów i absolwentów PWT jako osoby uczciwe, lojalne i otwarte na wyzwania.

Integralność studiów i formacja duchowa sprawiają, że pracodawcy często postrzegają studentów i absolwentów PWT jako osoby uczciwe, lojalne i otwarte na wyzwania.

Podziel się cytatem

Studiując na papieskiej uczelni, studenci korzystają też z Akademickiego Biura Karier, które pomaga w odnalezieniu się na rynku pracy czy w wyborze ścieżki kariery. Od kilku lat oferta PWT wzbogaciła się o możliwość studiowania pedagogiki. Uczelnia umożliwia kształcenie w różnych specjalizacjach, m.in.: pedagogika przedszkolna i szkolna, pedagogika opiekuńcza i praca z rodziną, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią pedagogiczną czy też pedagogika osób starszych. Dalsze kształcenie umożliwia też bogata oferta studiów podyplomowych oraz studia doktoranckie. Wśród nich warto wspomnieć propozycję Podyplomowych Studiów Katechezy Przedszkolnej czy Studiów Psychoterapii. Atutem w czasach, kiedy można zwiedzać świat, jest znajomość języków obcych. Wiedzę w tym zakresie można zdobyć na zajęciach w Studium Języków Biblijnych i Nowożytnych. PWT to nie tylko studia, ale – jak mówią absolwenci – to styl i studia życia.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara w Piśmie i Tradycji

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

archikatedra

Papieski Wydział Teologiczny

Anna Buchar

ks. Krzysztof Góźdź, Maciej Bador, kard. Gerhard Ludwig Müller

ks. Krzysztof Góźdź, Maciej Bador, kard.  Gerhard Ludwig Müller

- Dzisiejsza kultura, a więc nauka, etyka, moralność i sztuka, zarówno w sektorze artystycznym, jak i technicznym, potrzebuje prawdziwego integralnego wizerunku człowieka, namalowanego pędzlem filozofii, opartej na zdrowym rozsądku, w integralnym doświadczeniu i prawym, ludzkim rozumie, oraz przede wszystkim na Bożym objawieniu. Z pewnością tego rodzaju działalność Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu była i jest stosowną formą starania się naprzód o królestwo Boże – mówił dziś rano, podczas Mszy św. w katedrze wrocławskiej biskup świdnicki, Ignacy Dec.

Eucharystii sprawowanej z okazji 50-lecia Papieskiego Wydziału Teologicznego w powojennej Polsce przewodniczył abp Angelo Zani, sekretarz generalny Kongregacji Edukacji Katolickiej. W homilii bp Ignacy Dec zauważył, że Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu był i jest stróżem prawdziwego obrazu Boga, obrazu dzisiaj zagrożonego przez Islam i różne filozofie Wschodu. - Uczelnia wrocławska przypomina, że Bóg jest miłosierdziem, które objawił najpełniej w osobie Jezusa Chrystusa. Wydział promuje tezę św. Jana Pawła II, że człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa, oraz tezę papieża Benedykta XVI ,,gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość”. Po trzecie PWT w swojej 50- letniej działalności pielęgnował refleksję nad społeczną nauką kościoła – zaznaczył biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

W codzienności odnaleźć Pana

2021-09-20 09:27

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Życie Konsekrowane

Katarzyna Dobrowolska

4 września bp Andrzej Kaleta przewodniczył pielgrzymce osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zgromadziła ona licznie siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji i z południowej części Polski. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Bp Andrzej Kaleta modlił się w czasie Eucharystii za wszystkie osoby konsekrowane i o nowe powołania. Podczas homilii podziękował Bogu za dar każdej powołanej i powołanego do służby Bożej. Podkreślał, że są oni znakiem, zwłaszcza we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję