Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 11/2021, str. 9

10 lat Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej

Mszą św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej rozpoczęły się obchody 10-lecia Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Częstochowie. Szkoła została powołana do istnienia aktem założycielskim z dnia 28 lutego 2011 r.

Eucharystii dziękczynnej 28 lutego przewodniczył o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, a koncelebrował o. Nikodem Kilnar, kapelan szkoły. W modlitwie uczestniczyli: dyrektor szkoły Jolanta Sosińska i prezes Zarządu Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna Rafał Jasiński.

Zadaniem Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej jest formacja intelektualna, muzyczna, patriotyczna i duchowa dzieci i młodzieży miasta Częstochowy oraz okolic. Szkoła nawiązuje do bogatych tradycji muzycznych i kulturalnych słynnej Kapeli Jasnogórskiej, założonej przez ojców paulinów w pierwszej połowie XVI wieku, która przez blisko 400 lat była szkołą, a nawet akademią muzyczną i jedynym miejscem, w którym mogli się kształcić mieszkańcy Częstochowy, ośrodkiem edukacji muzycznej dzieci i młodzieży, a także prężnym ośrodkiem promocji kultury.

– Dziękujemy Bogu za każdego, który swoją pracą, swoim zaangażowaniem i talentem tworzy każdego dnia to piękne dzieło, którym jest Jasnogórska Szkoła Muzyczna – powiedział w słowach powitania o. Pastusiak.

Obecnie szkoła ma 160. podopiecznych. W tym roku edukacyjnym swoją działalność rozpoczęła także Jasnogórska Niepubliczna Szkoła Muzyczna II Stopnia.

Miłuj bliźniego swego

W intencji najbiedniejszych w trudnym czasie pandemii modlili się 7 marca przedstawiciele Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, którzy odbywali w Częstochowie rekolekcje wielkopostne. Towarzystwo działa od 1981 r. Jest to najstarsza organizacja w Polsce, która pomaga osobom bezdomnym. Pomoc w wyjściu z bezdomności to główny cel prowadzonych przez nią schronisk. Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Słowik, krajowy kapelan towarzystwa. – Zgromadzeni dzisiaj na Jasnej Górze pragniemy dziękować dobremu Bogu za skuteczne zmaganie się z pandemią wśród osób doświadczających bezdomności. Z radością zauważamy, że dotychczas odsetek zmarłych ludzi bezdomnych z powodu pandemii jest mniejszy niż średnia w całym kraju. Prosimy Cię, Matko Boża, opiekuj się Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta i umacniaj nas w walce z przeciwnościami losu – mówił w homilii ks. Słowik.

Reklama

Modlitwa jest dla nas najważniejsza!

Trwa pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę – choć nie w takiej formie jak w latach ubiegłych. Przybywają jedynie delegacje młodzieży, zawierzając Maryi matury i wybór drogi życiowej swojej i swoich kolegów.

1 marca Mszy św. w intencji maturzystów diecezji kieleckiej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Zaledwie kilka osób przyjechało na pielgrzymkę maturzystów diecezji kaliskiej, która miała miejsce 5 marca. W imieniu kolegów i koleżanek modliła się delegacja uczniów z Technikum im. św. Józefa w Kaliszu. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji o. Łukasz Buzun. – Chciałbym powiedzieć młodzieży, aby ten czas i to życie, które są nam dane, a szczególnie czas młodości – żeby był on dobrze przeżyty i wydał piękne owoce – powiedział bp Buzun. – Myślę, że dobrze go wykorzystujemy, kiedy odnosimy go do Pana Boga, kiedy nawracamy się, czyli podejmujemy wysiłek modlitwy, pokuty i realizacji dobrych postanowień. To są proste sprawy, ale ciągle aktualne, szczególnie gdy ma się naście lat.

2021-03-09 12:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

[ TEMATY ]

Qumran

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Inni eksperci zakładają, że opowieść o przypadkowym znalezisku to bajka. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, mówią, że Beduini byli bardzo dobrze zaznajomieni z jaskiniami i po prostu dopiero wtedy przynieśli pisma do antykwariusza. Jedno jest pewne: 29 listopada 1947 roku pierwsze cztery zwoje z Qumran zostały nabyte przez izraelskiego uczonego. 12 kwietnia 1948 roku w brytyjskim "Timesie" pojawiła się pierwsza relacja o sensacyjnym znalezisku, ale dopiero w 1949 roku odbyły się pierwsze wykopaliska prowadzone przez archeologów. Do końca lat 50-tych XX wieku teksty i fragmenty zostały odzyskane w sumie z jedenastu jaskiń. Do dnia dzisiejszego miały miejsce kolejne znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję