Reklama

Wiara

Sekretna broń ludzkości

Pustka duchowa i zamykanie się na Boga sprawiają, że stajemy się dla siebie bezwzględni i agresywni. Jak się przed tym ustrzec?

Święci, Ojcowie Kościoła i mistycy już dawno odkryli, że nie jesteśmy skazani na trwanie w duchowym marazmie, którego źródłem są chwilowe przyjemności – po ich doznaniu pozostaje jeszcze większa próżnia w sercu. Według nich, lekiem na dehumanizację jest modlitwa. Tak też mawiał słynny mistyk ks. Dolindo Ruotolo: „Modlitwa jest jedyną bronią ludzi”. Czy jednak potrafimy z niej skutecznie korzystać?

O niebotycznej mocy rażenia modlitwy przypomina nam o. Marcin Ciechanowski, paulin, egzorcysta, niestrudzony rekolekcjonista, autor bestsellerowych książek. Jego najnowsza publikacja jest swoistą instrukcją posługiwania się tą duchową bronią. Gdybyśmy choć połowę energii, którą każdego dnia marnotrawimy na pustą paplaninę i działanie dla samego działania, przeznaczyli na modlitwę, to nasze życie byłoby o wiele lepsze. Autor, w swoim typowo rekolekcyjnym stylu, podpowiada, jak to uczynić.

Książka jasnogórskiego zakonnika urzeka pięknem i głębią języka. Pełna metafor i obrazów biblijnych skłania do refleksji nad osobistą relacją z Bogiem. Odważna i bezkompromisowa publikacja zawiera wiele niespodzianek. Dowiemy się z niej o tym, że Bóg jest świetnym programistą, przeczytamy o pochwale natręctwa i poznamy historię pewnego Ojca Kościoła, który bił się kamieniem w piersi. Dlaczego i w jakim kontekście autor przywołał te zaskakujące porównania i niezwykłe historie? By odpowiedzieć sobie na te pytania, musimy sięgnąć po nietuzinkową książkę Jak modlitwą obudzić głód ducha.

Reklama

W swojej pokorze autor obficie czerpie z mądrości świętych i Ojców Kościoła. Ich myśli stają się punktem wyjścia do głębszej duchowej refleksji, którą jasnogórski mnich dzieli się z czytelnikami. Każde słowo zawarte w tej książce jest osobistym świadectwem wiary, które paulin wydobył z głębi swojego serca. Głód ducha o. Ciechanowskiego jest podstawą do wewnętrznych rekolekcji. To swoisty kompas prowadzący we właściwą stronę.

Jak modlitwą obudzić głód ducha
O. Marcin Ciechanowski, paulin
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael
Liczba stron: 400

Więcej o książce: Zobacz

2021-03-09 12:27

Ocena: +12 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szpital leśny AK „665” oczami Janusza Skowrońskiego

Niedziela zamojsko-lubaczowska 28/2017, str. 6, 8

[ TEMATY ]

wywiad

książka

Joanna Ferens

Janusz Skowroński podpisuje książkę wójtowi gminy Biłgoraj Wiesławowi Różyńskiemu

Janusz Skowroński podpisuje książkę
wójtowi gminy Biłgoraj Wiesławowi Różyńskiemu

Z inicjatywy Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wir” w lasach aleksandrowskich został otwarty zrekonstruowany szpital leśny „665”. W nawiązaniu do tej tematyki 23 czerwca w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Biłgoraju odbyło się spotkanie z historykiem i dziennikarzem, autorem książki zatytułowanej „Szpital Leśny AK «665»”, Januszem Skowrońskim. W rozmowie z Joanną Ferens autor zdradzał, w jaki sposób powstawała ta publikacja i jak wyglądały prace nad poszukiwaniem materiałów

JOANNA FERENS: – Proszę przybliżyć czytelnikom historię tego szpitala leśnego. Dlaczego taka nietypowa nazwa?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: prawdziwe pocieszenie potwierdza, że pełnimy wolę Boga

2022-11-30 09:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas
audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

„Prawdziwe pocieszenie jest swoistym potwierdzeniem, że czynimy to, czego chce od nas Bóg” – stwierdził Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuując cykl katechez na temat rozeznania poruszył dzisiaj kwestię autentycznego pocieszenia.

Szukając odpowiedzi na pytanie o kryteria prawdziwego pocieszenia Franciszek odwołał się do św. Ignacego z Loyoli, który stwierdza, że „Jeśli w naszych myślach początek, środek i koniec jest całkowicie dobry, zmierzający do tego, co jest w pełni dobre, jest to znak dobrego anioła”.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Grabowska: "Sekularyzacja w Europie. Teoria i rzeczywistość" - wykład na Angelicum

2022-12-01 07:25

[ TEMATY ]

sekularyzm

O procesach sekularyzacyjnych w Polsce oraz o tym, że sekularyzacja nie jest procesem przebiegającym według ściśle określonego schematu mówiła prof. Mirosława Grabowska, socjolog i dyrektor Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS). Prelekcja zatytułowana „Sekularyzacja w Europie: teoria i rzeczywistość” wygłoszona została w ramach cyklu wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na uniwersytecie Angelicum w Rzymie.

Prof. Grabowska na początku wykładu mówiła o teorii sekularyzacji, formułowanej przede wszystkim w latach 60 i 70 ub. wieku i wiążącej procesy modernizacyjne społeczeństw , rozwój ekonomiczny, wzrost dobrobytu i bezpieczeństwa socjalnego - z sekularyzacją. W myśl tej teorii zasadniczo modernizacja wiąże się z sekularyzacją, choć w różnych krajach proces ten może się rozpoczynać w różnym momencie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję