Reklama

Prasa zagraniczna

Nienarodzone dzieci cierpią

Grupa brytyjskich posłów pro-life opracowała wniosek parlamentarny przedstawiający najnowsze dowody na to, że dziecko w życiu płodowym odczuwa ból. Z badań naukowców wynika, że dzieje się tak prawdopodobnie od 12. tygodnia ciąży, a są dowody, że nawet wcześniej. Parlamentarzyści zwrócili uwagę na drastyczne niespójności brytyjskiego prawa. Obecnie zabijanie tzw. chronionych zwierząt – samic w ciąży – podlega ściślejszym przepisom prawnym niż zabijanie nienarodzonych ludzi na tym samym etapie rozwoju.

The Piller

Biden dzieli

Joe Biden jest drugim katolikiem, który zamieszkał w Białym Domu. Stałym punktem jego tygodniowego rozkładu zajęć jest m.in. uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii w Georgetown. Jest jednak jeden szkopuł – Biden jest zwolennikiem aborcji. Już w pierwszych decyzjach cofnął rozporządzenia Donalda Trumpa, który zablokował finansowanie zagranicznych organizacji promujących aborcję. Jak więc oceniać Bidena, kiedy przyjmuje Komunię św.? Amerykańscy biskupi są podzieleni. Większość uważa, że odmowa udzielenia Komunii św. Bidenowi jest polityzowaniem Eucharystii.

Corriere Della Sera

Co oznacza decyzja niemieckich biskupów?

Czy to jest wyzwanie, które Kościół w Niemczech rzucił papieżowi? Tak prowokują niektóre tytuły włoskich gazet. Inni nie widzą w tym prowokacji, ale podążanie drogą wskazaną przez samego Franciszka, który niedawno powołał do Sekretariatu Synodu Biskupów francuską zakonnicę. Powołanie przez niemieckich biskupów na stanowisko sekretarza generalnego krajowej konferencji biskupiej Beate Gilles obrońcy drugiej tezy widzą właśnie w tym kluczu: zwiększenia roli kobiet w zarządzaniu Kościołem.

Niemiecka konferencja biskupia będzie pierwszym takim ciałem na świecie, które zatrudni kobietę. Pracami tego gremium kierują sekretarz generalny razem z przewodniczącym. Beate Gilles od wielu lat pracuje w Kościele. Ma doktorat z teologii. Ostatnio w diecezji Limburg, którą kieruje bp Georg Bätzing, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, zarządzała pracami wydziału dzieci, młodzieży i rodzin. Gilles stanowisko obejmie w lipcu.

Reklama

AP

Ksiądz skarży biskupa

Niewykluczone, że to pierwszy tego typu przypadek. Amerykański ksiądz – 61-letni Daniel Lacroix z diecezji Fall River w Massachusetts pozwał do sądu cywilnego swojego biskupa Edgara da Cunhę. Kapłan nie zgadza się z decyzją diecezjalnej komisji, która za wiarygodne uznała oskarżenia o czyny pedofilskie i pozbawiła go pełnionych urzędów. Kapłan nigdy nie został oskarżony ani tym bardziej skazany przez sąd powszechny.

Ksiądz Lacroix nie zgadza się z decyzją diecezjalnej komisji badającej przypadki przestępstw seksualnych wobec nieletnich. Twierdzi, że jest niewinny, a oskarżenie jest fałszywe.

Jego adwokat podkreśla, że ksiądz został niesłusznie oskarżony i zniesławiony, co zrujnowało mu życie.

Duchowny wytoczył biskupowi proces nie po to, by domagać się finansowego zadośćuczynienia, ale by przed sądem powszechnym oczyścić swoje imię i udowodnić niewinność.

The Tablet

Czy papież znowu zaskoczy?

Byłaby to niespodzianka, bo do tej pory papież nie uczestniczył w tego typu spotkaniach międzynarodowych. Chodzi o konferencję klimatyczną COP, która w listopadzie ma się odbyć w Glasgow w Szkocji. Wiadomo, że Franciszkowi bardzo zależy na ochronie środowiska naturalnego, a według zapowiedzi, spotkanie w Glasgow ma szansę być w tej kwestii decydujące, bo podjęte tam międzynarodowe zobowiązania będą znacznie poważniejsze niż te, które podpisano w 2015 r. w Paryżu.

Niewiadomych jest jednak nadal sporo, dlatego część obserwatorów uważa, że wizyta papieża i jego determinacja byłyby w sprawie ochrony klimatu pomocne. Na razie w Watykanie nikt oficjalnie nie mówi, czy wizyta się odbędzie, ale The Tablet uzyskał informację, że nikt jej też nie wyklucza. Jeżeli doszłoby do niej, byłaby ona krótka, zapewne jednodniowa.

2021-03-09 12:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani

2022-12-08 20:30

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

wojna na Ukrainie

episkopat.pl

Modlitwa o pokój na Ukrainie towarzyszyła procesji światła w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Poznaniu. Procesję prowadził abp Stanisław Gądecki. „Na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani! Nawet ci, którzy nie biorą w niej udziału i którzy stoją i przyglądają się z boku temu horrorowi, nie angażując się w celu zaprowadzenia pokoju” – mówił przewodniczący polskiego Episkopatu.

W procesji przez Most Biskupa Jordana wzięli udział mieszkańcy Poznania, a także strażacy z różnych miejscowości archidiecezji. Przed figurą Niepokalanej, górującą nad miejscem, gdzie istniała pierwsza na ziemiach polskich kaplica chrześcijańska w grodzie księcia Mieszka I, strażacy złożyli wiązankę kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję