Reklama

Wiara

Homilia

Bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło

Niedziela Ogólnopolska 11/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Bożena Sztajner/Niedziela

Czas Wielkiego Postu to nie tylko umartwienie i pokuta, ale przede wszystkim czas naszego nawrócenia. W środę popielcową usłyszeliśmy słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Pewnie wszyscy widzimy potrzebę nawrócenia, ale kiedy zaczynamy wchodzić w szczegóły tego procesu, pojawia się wiele rozbieżności i własnych pomysłów, jak nawrócić się do Pana.

Elementem nawrócenia musi być przyznanie się do winy. Autor dzisiejszego tekstu z Drugiej Księgi Kronik mówi o wszystkich, którzy szerzą nieprawość, od naczelników Judy po kapłanów i lud. Bez wątpienia łatwo jest zobaczyć grzechy innych. Ale przemiana serca ma się zacząć nie od innych, lecz ode mnie. Wykrętów żadnych być nie może. Bóg przypomina, że daje nam swoich posłańców, wytykając jednocześnie nasz lekceważący stosunek wobec nich. Niejednokrotnie szydząc lub wyśmiewając się z ludzi pobożnych czy dającym nam dobre rady, próbujemy wyprzeć własne grzechy czy niewiarę, zabijamy sumienie i wywołujemy gniew samego Boga. Ale, jak dalej czytamy, Bóg zniszczy wszystko to, co dawało nam poczucie przyzwoitości, bezgrzeszności czy świętego spokoju. Powywraca naszą rzeczywistość do góry nogami, czego chyba i teraz jesteśmy świadkami. Pozwoli ci jednak ocaleć, byś dostrzegł swoje nieprawości, i da ci możliwość nawrócenia – to jest właśnie Wielki Post. Tak naprawdę, kiedy trwamy w grzechu, nasze życie jest jak ziemia leżąca odłogiem: nie ma co liczyć na jego dobre owoce i twórczość. Może i coś będzie się przebijało, ale nic z tego nie urośnie, bo to po prostu ugór.

Kiedy jesteś w stanie duchowego upadku, Bóg pobudza ludzi, którzy są gotowi pomóc ci w odbudowie świątyni, którą przecież jest każdy z nas.

Kolejnym elementem naszego nawrócenia jest nasza wiara. Izraelici doświadczyli kary za swe grzechy w postaci węży z jadem palącym, które ich kąsały. Aby ocalić życie, musieli spojrzeć na konsekwencje swych grzechów. Dla nas spojrzenie na krzyż jest przypomnieniem: to On cierpiał za mnie. Jego śmierć jest karą za moje grzechy. Spoglądam na krzyż i widzę miłość Boga, który za cenę życia własnego Syna chce mi dać nie tylko przebaczenie, ale i życie wieczne. Z takim obrazem Boga muszę się zmierzyć, by w Nim zobaczyć siebie samego, zniszczonego przez grzech. Skonfrontować się i uwierzyć bądź odrzucić zbawienie. Zostać usprawiedliwionym przez wiarę bądź potępionym przez swą niewiarę. Obyśmy umieli stanąć w świetle, obyśmy je umiłowali i z perfekcją pani domu sprzątającej mieszkanie zajrzeli w każdy zakamarek naszego serca. Obyśmy umiłowali światło, którym jest zmartwychwstały Chrystus, jaśniejący jako znak paschalnej świecy. Ujawnijmy przed Bogiem nasze grzechy przez sakrament pojednania i pokuty, wpuśćmy światło w te obszary naszego życia, których może się wstydzimy, które może nawet umiłowaliśmy jako ową ciemność. Święty Paweł przypomina nam o Bogu bogatym w miłosierdzie. Dziś chce, byś ujrzał w Nim miłosiernego Ojca. Miłość daje nam poczucie bezpieczeństwa, pewność, że nie zostaniemy odrzuceni – miłość kojarzy się przecież z wybaczeniem, a nie z odrzuceniem. W tym czasie Wielkiego Postu uwierz, że Bóg jest, że czeka, że kocha, że przebacza, że wciąż na nowo przygarnia – tak po prostu, bo cię kocha.

2021-03-09 12:27

Ocena: +29 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwaj w tym, czego się nauczyłeś

Niedziela Ogólnopolska 42/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Od 1978 r. każdy 16. dzień października ma dla Kościoła w Polsce i Polaków szczególne znaczenie. Przywołuje pamięć historycznego wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i zapoczątkowanie niezwykłego pontyfikatu – trzeciego co do długości w dziejach Kościoła. Pielgrzymowanie Polaków do Rzymu w skali, jakiej nigdy przedtem nie znano, osiem pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny, tysiące audiencji i spotkań z rodakami, miliony fotografii, z którymi szczęśliwi i wzmocnieni wracaliśmy do swoich domów, rodzin i środowisk – wszystko to nie może jednak ograniczać się do wspomnień, bo stanowi wielki dar i zobowiązanie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję