Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia patrona Kościoła

Trwa Rok św. Józefa, opiekuna archidiecezji łódzkiej i kościoła w Jeżowie.

Niedziela łódzka 11/2021, str. V

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Ks. Kamil Gregorczyk

Ołtarz św. Józefa

Ołtarz św. Józefa

Nasza archidiecezja czci św. Józefa jako swego głównego patrona. Jest patronem ludzkiej pracy, ale nade wszystko Oblubieńcem Matki Bożej i każdego roku 19 marca jest ku jego czci uroczystość odpustowa. W archidiecezji łódzkiej jest siedem parafii, które w różnych tytułach oddają cześć św. Józefowi.

Jedną z najstarszych parafii na naszych terenach jest Jeżów, dawne miasto kościelne i siedziba ojców benedyktynów, którzy tutaj już w XI wieku prowadzili działalność duszpasterską. Parafia powstała w 1273 r. i miała za patrona św. Andrzeja Apostoła. Tytuł przetrwał wieki aż do wybudowania nowego kościoła neogotyckiego w latach 1907 – 1914.

Nowa świątynia otrzymała wezwanie św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. W bocznej nawie znajduje się neogotycki ołtarz ufundowany w 1922 r. przez mężczyzn z Jeżowa z obrazem św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus z tego samego roku. Autorem obrazu jest malarz J. Jędrzejczyk. Ciekawostką jest umieszczony pod obrazem św. Józefa biały orzeł w koronie, który trzyma wstęgę z napisem: „Św. Józefie módl się za nami”.

Obecnie w kościele w Jeżowie w każdy wtorek po Mszy św. wieczornej są prowadzone na wzór nowenny modlitwy do św. Józefa przed jego obrazem. Uroczystość odpustowa 19 marca zazwyczaj kończy rekolekcje wielkopostne. Główna Msza św. z procesją eucharystyczną i Litanią do św. Józefa odprawiana jest w południe.

Papież Franciszek, kończąc list na Rok św. Józefa – Patris corde (Ojcowskim sercem)– mówi, że jest on po to, by wzbudzić większą miłość do św. Józefa, modlić się przez jego wstawiennictwo, naśladować jego cnoty i zaangażowanie. Wcześniej wymienia różne tytuły nadane św. Józefowi, wśród nich znany z powieści Jana Dobraczyńskiego – Cień Ojca (chodzi o tytuły: „Ojciec w cieniu” i „cień Ojca Niebieskiego). Miłe jest to, że w swym liście Ojciec Święty przywołuje naszego polskiego pisarza. Choć trzeba jeszcze powiedzieć, że św. Jan Paweł II darzył św. Józefa wielkim szacunkiem i czcią. Napisał w 1989 r. adhortację apostolską Redemptoris Custos (Opiekun Odkupiciela) po to, by rozważyć, że Bóg powierzył św. Józefowi straż nad swymi najcenniejszymi skarbami. Wypada tu jeszcze wspomnieć wielkich papieży, czcicieli św. Józefa, jak Leon XIII i św. Jan XXIII.

Reklama

Na zakończenie chcę jeszcze odnieść się do czcigodnej służebnicy Bożej Wandy Malczewskiej, której proces beatyfikacyjny jest zakończony poprzez wydanie przez papieża Benedykta XVI dekretu o heroiczności jej cnót. Miała ekstazy i widzenia z bardzo pouczającym przesłaniem. Wiele pięknych myśli zostawiła o Eucharystii. Zagłębiając się w jej życie, można tam odnaleźć w jej wizjach Świętą Rodzinę i postać św. Józefa, bardzo oddanego i zaangażowanego w pracę na rzecz Maryi i Jezusa. W książeczce do nabożeństwa miała obrazek Świętej Rodziny i kiedy podczas modlitwy patrzyła na niego, od razu przedstawiał się jej św. Józef – człowiek wielkiej miłości, oddania i pracy.

W kościele parafialnym w Jeżowie w każdy wtorek odmawiana jest modlitwa z sanktuarium św. Józefa w Kaliszu: „Święty Józefie, moc Twej modlitwy sprawia, że najtrudniejsze sprawy Tobie powierzone stają się łatwe do rozwiązania. Błagamy Cię więc, wejrzyj na nasze obecne potrzeby, przybądź nam z pomocą, pociesz w naszych smutkach, obawach, troskach i bólach. Oddal od nas niebezpieczeństwo nam grożące, weź pod swoją opiekę wszystko, co Twej przemożnej opiece polecamy. Okaż nam Święty Józefie, jak dobry jesteś dla tych, którzy pragną pozostać na zawsze Twoimi wiernymi czcicielami. Amen”.

2021-03-09 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Patris corde” – list apostolski Franciszka o św. Józefie

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

„Patris corde” (Ojcowskim sercem) – taki tytuł nosi list apostolski papieża Franciszka, opublikowany 8 grudnia z okazji 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego. Ojciec Święty odwołuje się w niej m.in. do powieści polskiego pisarza Jana Dobraczyńskiego „Cień Ojca” z 1977 roku.

LIST APOSTOLSKI
PATRIS CORDE
OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA
Z OKAZJI 150. ROCZNICY
OGŁOSZENIA ŚWIĘTEGO JÓZEFA
PATRONEM KOŚCIOŁA POWSZECHNEGO

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj patronem Głogowa - zaproszenie

2022-12-01 09:00

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Głogów

odpust św. Mikołaja

patron miasta

Wikipedia

Św. Mikołaj

Św. Mikołaj

Decyzją Stolicy Apostolskiej św. Mikołaj został patronem miasta Głogowa. Tegoroczny odpust i uroczystość św. Mikołaja będziemy przeżywali bardzo uroczyście.

Zapraszamy na konferencję poprzedzającą główne obchody, która rozpocznie się 5 grudnia o godz. 10:00 w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Jej tytuł to „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”. Wezmą w niej udział m.in. profesor historii sztuki bp Michał Janocha, który opowie o ikonografii św. Mikołaja w sztuce Wschodu i Zachodu, oraz ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który przedstawi „Postać św. Mikołaja, jako przykład dobroczynności dla współczesnych”. Tego samego dnia o godz. 18.30 w kościele pw. Bożego Ciała odbędzie się koncert mikołajowy pt. „Wybrany przez miłość” w wykonaniu chóru Space Of Grace & Goście.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Biden: jestem gotowy spotkać się z Putinem, jeśli będzie chciał zakończyć wojnę

2022-12-01 21:50

flickr.com

Jestem gotowy spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli zdecyduje, że chce zakończyć wojnę w Ukrainie - zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał jednak, że Putin dotąd nie wykazuje takich oznak, oraz zapewnił, że nie podejmie decyzji bez konsultacji z sojusznikami.

"Nie mam żadnych bezpośrednich planów, by skontaktować się z panem Putinem. (...) Ale jestem gotowy, by rozmawiać z nim, jeśli faktycznie jest zainteresowany, (jeśli) zdecydował, że chce szukać sposobu na zakończenie tej wojny. (Jednak) on tego jeszcze nie zrobił" - powiedział Biden podczas konferencji prasowej w Białym Domu po spotkaniu z Macronem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję