Reklama

Niedziela Sandomierska

Wyklęci, ale niezapomniani

Podobnie jak w całym kraju, 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, również w Tarnobrzegu mieszkańcy oddali cześć rodakom, o których pamięć chciano przez wiele lat wymazać.

Niedziela sandomierska 11/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ks. Wojciech Kania

Bohaterów upamiętniono przed pomnikiem mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora

Bohaterów upamiętniono przed pomnikiem mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora

Uroczystość miała miejsce przy pomniku mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, mieszczącego się na placu dr. Antoniego Surowieckiego. Wzięły w niej udział władze miasta na czele z prezydentem Dariuszem Bożkiem, przedstawiciele rady miejskiej i instytucji tarnobrzeskich, jak również rodzina mjr. Dekutowskiego. W okolicznościowym przemówieniu prezydent miasta podkreślał, iż bardzo ważna jest pamięć o narodowych bohaterach i historii państwa, przekazywanie jej młodszym pokoleniom oraz dbanie o wolność i niepodległość.

– Ten dzień, dla nas tarnobrzeżan, jest z pewnością bardzo ważny, nie tylko z uwagi na mjr. Hieronima Dekutowskiego, ale ze względu na pamięć o pokoleniach, oddających życie, która jest niezwykle istotna. Ważne jest pamiętanie o swojej historii, uczenie się jej, by nie popełniać tych samych błędów, bo jak dobrze wiemy, niejednokrotnie niepodległość odbieraliśmy sobie sami. Miejmy nadzieję, że już nigdy Polak Polakowi wrogiem nie będzie i nigdy Polak przeciwko Polakowi nie wystąpi. Polska to jest nasze wspólne dzieło i nasza wspólna odpowiedzialność. Chociaż wiele nas różni, to jesteśmy jednym wspaniałym narodem. Pamiętajmy zatem o tych, których już nie ma, a dzięki którym stoimy tu jako wolni ludzie i miejmy na uwadze kolejne pokolenia. Zróbmy wszystko, żeby wiedziały, co to jest wolność, wolność i jeszcze raz wolność – mówił Dariusz Bożek.

Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wyjątkowy wymiar tegorocznych obchodów. Wspomniał również o niosących nadzieję wolności wyborach z 1947 r., które, niestety, sfałszowano, a władzę objął rząd komunistyczny, robiący wszystko, aby pamięć o Żołnierzach Niezłomnych została wraz z nimi „zakopana w dołach zapomnienia”.

Reklama

– Pierwszy marca to dzień pamięci o Żołnierzach Niezłomnych – wolę to zdecydowanie trafniejsze określenie – który w tym roku jest wyjątkowy. Przypadają nań bowiem dwie okrągłe rocznice: 10. ustanowienia święta i 70. stracenia w więzieniu mokotowskim siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. To wydarzenie posłużyło do przyjęcia 1 marca świętem żołnierzy podziemia niepodległościowego. Ludzie ci zapisali najbardziej dramatyczne i chwalebne karty w Polskiej historii. Podjęli działania tzw. drugiej konspiracji albo konspiracji antykomunistycznej. Byli to żołnierze, którzy po lecie roku 1944, na terenach zajętych przez Armię Czerwoną, przystąpili do walki z nowym okupantem. Oblicza się, że w konspiracji pozostało ok. 100 tys. osób, które podjęły nierówną walkę trwającą do roku 1963, kiedy zabity został ostatni Żołnierz Niezłomny Józef Franczak ps. Lelek. Apogeum działań podziemia antykomunistycznego to naturalnie lata 1944-1947 – mówił dyrektor muzeum.

Chociaż wiele nas różni, to jesteśmy jednym wspaniałym narodem. Pamiętajmy zatem o tych, których już nie ma, a dzięki którym jesteśmy wolnymi ludźmi, mając na uwadze kolejne pokolenia.

Podziel się cytatem

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem mjr. Hieronima Dekutowskiego. Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta wraz z Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega.

2021-03-09 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć w cieniu wojny

Niedziela zamojsko-lubaczowska 11/2022, str. I

[ TEMATY ]

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Justyna Przeszło

Dziękowano za świadectwo męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej

Dziękowano za świadectwo męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się Mszą św. w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu.

Pierwszy dzień marca jest upamiętnieniem Żołnierzy Wyklętych i wspomnieniem tego, co wydarzyło się w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Tamtego dnia miała miejsce zbrodnia dokonana przez komunistyczną bezpiekę na żołnierzach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Część patriotyczna odbyła się obok zamojskiej katedry przy budynku dawnego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie polscy patrioci byli mordowani i męczeni przez komunistyczny aparat represji.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: przypomniano postać ks. Henryka Mosinga – kapłana i naukowca

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Dr Mosing był nie tylko utalentowanym naukowcem, który był bezpośrednio zaangażowany w tworzenie szczepionki przeciw tyfusowi. Był także kapłanem i przez wiele lat prowadził działalność misyjną i duszpasterską – przypomniał metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki podczas sympozjum zorganizowanego 30 listopada przez Instytut Epidemiologii i Higieny.

Arcybiskup Mokrzycki przypomniał o posłudze tego wybitnego naukowca, jako „człowieka wielkiego miłosierdzia”. „Nie można, bowiem zapominać o takich osobach jak ks. dr Henryk Mosing. Nie wolno nam zapominać o wybitnych pedagogach i naukowcach, bo to oni są dzisiaj fundamentem naszej działalności. … Analizując życie Henryka Mosinga, możemy bez cienia wątpliwości stwierdzić, że przeżył je godnie, czyniąc dobro jako lekarz i jako kapłan. Cieszę się, że Instytut Epidemiologii co roku organizuje sympozjum. Niech jego postać stanie się dla nas wzorem, aby słowa Jezusa, który pragnie być naszą nagrodą w wieczności za wszelkie dobro, jakie czynimy bliźnim, spełniły się w naszym życiu. Dziękując za to naukowe spotkanie, wszystkim błogosławię i życzę łask Bożych w służbie bliźnim” – powiedział abp Mokrzycki.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję