Reklama

Niedziela Świdnicka

Rewolucja pięknych ludzi

Uczestnicy tegorocznej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyruszą 26 marca o godz. 20 z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie.

To już 6. edycja Bielawskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, ph. „Rewolucja pięknych ludzi”. I jak mówią organizatorzy, choć w zeszłym roku EDK została ograniczona do wspólnej modlitwy w domowych warunkach, to w tym roku będzie można podjąć wyzwanie i ruszyć jedną z pięciu przygotowanych tras.

Jak przeżyć Drogę Krzyżową?

– Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych. Można przeżyć ją też w sposób ekstremalny, by w zmaganiach drogi doświadczyć spotkania z Jezusem. Dlatego już po raz 6. Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Bielawy – informują organizatorzy. – Zadanie jest jasne: do przejścia ponad 40 km, w górach, w nocy, w milczeniu, zdani na własne siły. Każdy decyduje sam i wyrusza na własną odpowiedzialność! Zmaganie może zacząć się na 18, 25, 30 albo jeszcze innym kilometrze, może minąć lub zostać do końca. A wszystko po to, by doświadczyć spotkania z Bogiem. Bielawska Ekstremalna Droga Krzyżowa to prawdziwe ćwiczenie duchowe, po którym człowiek może zostać rzeczywiście przemieniony – dodają.

Tegoroczne trasy

Organizatorzy przygotowani 5 tras.

Pierwsza to Bielawa – Bardo (42 km). Wymagająca, górska trasa wiodąca przez Kalenicę, Przełęcz Woliborską, Srebrną Górę, do bazyliki Najświętszej Maryi Panny w Bardzie. Znajduje się w niej cudowna figura Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej. Patronem trasy jest św. Józef, opiekun rodzin, ojców i robotników.

Druga to Bielawa – Wambierzyce (39 km). Wymagająca trasa wiodąca przez Przełęcz Bielawską, Jugów, Nową Rudę i Ścinawkę Średnią do bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wambierzycach. Znajduje się w niej cudowna figura Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej. Patronem trasy jest św. Jakub, opiekun pielgrzymów i robotników.

Reklama

Trzecia to Bielawa – Krzeszów (56 km). Wymagająca trasa, stanowiąca wyzwanie dla najbardziej zaprawionych śmiałków. Wiedzie przez Przełęcz Jugowską, Wielką Sowę, Głuszycę, Unisław Śląski, do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Patronem trasy jest św. Ignacy Loyola, opiekun wszystkich rekolekcji i ćwiczeń duchownych, żołnierzy, matek oczekujących potomstwa oraz rodzących.

Czwarta to Bielawa – Bielawa (20 km). Trasa skrócona, na wzór EDK. Dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z EDK, lub z innych przyczyn nie mogą wybrać się na pełnoprawny etap.

Piąta to Bielawa-Bielawa (40 km). Najtrudniejsza trasa Bielawskiej EDK, przecinająca całe pasmo Gór Sowich. Przygotuj się na marsz bez wytchnienia i sporą dawkę zmagań duchowych! Jednak nie martw się, o to właśnie chodzi w EDK! Opiekunką trasy jest św. Rita, patronka od spraw beznadziejnych.

Aby wziąć udział w EDK, należy wejść na stronę: www.edkbielawa.pl, przeczytać niezbędne informacje i poprzez formularz zgłosić się.

2021-03-09 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W nocy i ciszy za Jezusem

Niedziela sosnowiecka 13/2019, str. VI

[ TEMATY ]

ekstremalna Droga Krzyżowa

Ewa Jankowska

Ekstremalna Droga Krzyżowa to indywidualna walka z własnymi słabościami

Ekstremalna Droga Krzyżowa to indywidualna walka z własnymi słabościami

W Wielkim Poście coraz więcej osób postanawia wyjść ze swojej strefy komfortu, podejmując różne postanowienia, wyrzeczenia i wyzwania. Jednym z nich jest przejście Jezusową Drogą Krzyżową w sposób ekstremalny

Taki rodzaj Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wybierają od kilku lat Polacy w kraju i za granicą, bo inaczej patrzy się na cierpienie Chrystusa z kościelnej ławki a inaczej, gdy nogi odmawiają posłuszeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję