Reklama

Niedziela Świdnicka

Dadzą od siebie więcej

Przy katedrze świdnickiej działalność rozpoczęła wspólnota św. Wawrzyńca, która skupia mężczyzn gotowych do poświęcenia czasu dla Kościoła.

Niedziela świdnicka 11/2021, str. IV

[ TEMATY ]

dakonia św. Wawrzyńca

Hubert Gościmski

Uczestnicy diakonii św. Wawrzyńca wraz z dk. Tadeuszem Dubickim

Uczestnicy diakonii św. Wawrzyńca wraz z dk. Tadeuszem Dubickim

Spotkanie organizacyjne diakonii św. Wawrzyńca odbyło się 28 lutego. Na apel Tadeusza Dubickiego, diakona stałego czuwającego nad projektem, odpowiedziało 5 mężczyzn. Pierwszym elementem była wspólna modlitwa w intencji zebranych i całego dzieła. Następnie głos zabrał ks. prał. Piotr Śliwka, który wyraził nadzieję związaną z formacją i dodał, że jeśli Bóg widzi w niej okazję do głoszenia wiary, to na pewno będzie się rozwijała. Proboszcz katedralny rozdał także zebranym „podstawowe narzędzie pracy” – różaniec – i zachęcił zebranych do modlitwy.

Dalszą część spotkania poprowadził już dk. Tadeusz. Przybliżył plany i cele wspólnoty, zarysował jej kształt i odpowiedział na pytania członków.

Plan wcielony w życie

Diakon w rozmowie z Niedzielą Świdnicką wspomina, że pomysł na tego typu formację kiełkował w jego głowie już od dawna – Będąc jeszcze osobą świecką dostrzegałem, że istnieje dużo dobrych duszpasterstw, jednak w większości skupiających się na elemencie teologicznym. Duchowość jest wspaniała i nie wolno jej pomijać, ale także inne sfery codziennego życia powinny być doskonalone i rozwijane z Bożą pomocą – tłumaczy.

Ważnym momentem w kształtowaniu się przyszłej formacji było wyświęcenie Tadeusza Dubickiego na diakona stałego. Po tym wydarzeniu bp Marek Mendyk poprosił diakona, aby wykorzystał historię swojego życia i doświadczenie, prowadząc duszpasterstwo dorosłych mężczyzn. Trzeba było przygotować program i wizję rozwoju tej formy duszpasterstwa.

Członków diakonii będzie można zobaczyć w akcji chociażby podczas Eucharystii odprawianych w katedrze.

Podziel się cytatem

Gdy odpowiednie dokumenty powstały i zyskały aprobatę ordynariusza świdnickiego oraz ks. Piotra Śliwki, rozpoczął się proces rekrutacji.

Wszechstronny rozwój

Członków diakonii będzie można zobaczyć w akcji chociażby podczas Eucharystii odprawianych w katedrze. Będą oni dbać o niezakłócony przebieg liturgii oraz godność zachowania i ubioru. To jednak niewielki fragment tego, o czym będzie mowa podczas formacji. Podczas comiesięcznych spotkań mężczyźni będą pracować nad skupieniem podczas modlitwy, poznają dorobek wielkich ludzi Kościoła, zdobędą też wiedzę na temat Maryi i Jej roli w Kościele. Będzie miejsce na rozwój intelektualny podczas analizy polskiej Konstytucji i prawa kościelnego. Eksperci zapraszani na spotkania rzucą więcej światła na tematykę emocjonalności, a propozycja planu treningowego pozwoli zadbać o sferę fizyczną. Odpowiedzialny za formację zwraca uwagę na to, że Bóg stworzył człowieka jako istotę nie tylko duchową, ale także intelektualną, emocjonalną i cielesną. Dlatego diakonia św. Wawrzyńca będzie się skupiać na formacji dorosłych mężczyzn we wszystkich aspektach życia.

Reklama

A dlaczego św. Wawrzyniec? – Diakon ten to wielki święty Kościoła. Doskonale rozumiał świeckich, biednych i zagubionych, nazywał ich „skarbami Kościoła”. Oddał za nich życie, ginąc śmiercią męczeńską. W pewnym sensie każdy z nas jest biedny i zagubiony, stąd wybór patrona był oczywisty – wyjaśnia dk. Tadeusz Dubicki.

Osoby chcące się zaangażować w dzieło diakoni św. Wawrzyńca, zapraszamy do zgłaszania się pod nr. telefonu: 530-853-425 lub na adres mailowy: tadeusz.diakon@gmail.com.

2021-03-09 12:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szukają prawdziwych mężczyzn

[ TEMATY ]

Świdnica

dk Tadeusz Dubicki

dakonia św. Wawrzyńca

ks. Mirosław Benedyk

Odpowiedzialnym za Diakonię św. Wawrzyńca będzie dk. Tadeusz Dubicki – pierwszy diakon stały w naszej diecezji

Odpowiedzialnym za Diakonię św. Wawrzyńca będzie dk. Tadeusz Dubicki – pierwszy diakon stały w naszej diecezji

W świdnickiej parafii katedralnej rozpoczyna działalność diakonia św. Wawrzyńca, skupiająca się na formacji dojrzałych mężczyzn.

Z błogosławieństwem bp. Marka Mendyka i przy wsparciu ks. prał. Piotra Śliwki – proboszcza katedry, rozpoczyna swoją działalność Diakonia św. Wawrzyńca, skupiająca przy par. Św. Stanisława i św. Wacława mężczyzn pragnących zaangażować się w formację duchową i ogólnoludzką oraz pełnić posługę w świdnickiej katedrze. Celem Diakoni jest formacja dojrzałych mężczyzn w sferze duchowej, intelektualnej, fizycznej i emocjonalnej zgodnie z ewangelizacyjną misją osób świeckich w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

[ TEMATY ]

Biblia

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Akcji Katolickiej: słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn

2022-11-28 15:19

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

„Trudne czasy mogą zostać podjęte jako wyzwanie i przemienić się w czas nadziei” – napisał Franciszek do przedstawicieli Akcji Katolickiej. Zebrali się oni w Rzymie, gdzie wybrali nowe władze na poziomie centralnym.

W liście Papież obok problemów kryzysu postpandemicznego i wzrastającej przemocy wymienił także „odradzający się w niektórych miejscach indywidualizm”, związany z dynamiką samozbawienia. Ojciec Święty napisał, że „jest przekonany, iż Bóg oczekuje od Kościoła Trzeciego Tysiąclecia, aby duch synodalny zakorzenił się w jego sposobie bycia, co oznacza ćwiczenie wspólnego podążania w tym samym kierunku”. Dlatego też zachęcał nowych liderów Akcji Katolickiej, aby byli ludźmi słuchającymi. „Mam nadzieję, że nie będziecie zarządcami zza biurka, sterty papierów lub poprzez Zooma, i że nie popadniecie w pokusę planowania, rządzenia przez dekrety i odwoływania się do propozycji sprzed lat, które były dobre i użyteczne kiedyś, ale dziś być może nie są już aktualne - czytamy w liście – „Po pierwsze słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn, starszych, młodych i dzieci, dotykajcie konkretu ich życia, cichych krzyków wypisanych na ich twarzach, protestu ukrytego w głębi”. Papież wezwał następnie do wrażliwości na znaki czasu, bo – jak zaznaczył – „Kościół nie może być na marginesie historii, uwikłany we własne sprawy, żyjący w swojej bańce”. Lud Boży ma bowiem misję „przemieniania historii z jej trudnościami i sprzecznościami w historię zbawienia”. Na zakończenie Papież dziękował członkom Akcji Katolickiej za podjęcie wyzwania i pobłogosławił ich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję