Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wspólnota, która kocha bliźniego

W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu, zostało otwarte Hospicjum Domowe „Róża”, a także Poradnia Miłosierdzia. Inicjatorem tych dzieł jest Instytut Ignis Misericordiae im. bł. Michała Sopoćki z siedzibą w Myśliborzu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 11/2021, str. VI

[ TEMATY ]

wspólnota

Archiwum parafii

Ks. kan. Tadeusz Szponar święci łóżko dla chorego

Ks. kan. Tadeusz Szponar święci łóżko dla chorego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Projekt „Miłosierdzie 5-15-19 – Zgromadzeni na świętej wieczerzy”, to tytuł programu, którego inicjatorem jest Instytut Ignis Misericordiae. Liczby w tytule projektu oznaczają dni, w których wierni gromadzą się na wieczornym nabożeństwie, polecając Bogu intencje zgromadzonych. Piątego dnia każdego miesiąca zanoszone są modlitwy za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej, piętnastego – za przyczyną bł. ks. Michała Sopoćki, 19 – do św. Józefa, z racji Roku Jubileuszowego.

Instytut jest konkretnym dziełem I Myśliborskiego Kongresu Miłosierdzia, którego trzeci zjazd odbędzie się w 2023r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spowiednik św.Faustyny

15 lutego Kościół katolicki wspomina bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika Siostry Faustyny Kowalskiej, która była jego penitentką od maja 1933 r. Zainspirował ją do napisania Dzienniczka, i za jej przyczyną stał się czcicielem Miłosierdzia Bożego. Błogosławiony jest również założycielem Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. W Dzienniczku Siostra Faustyna zapisała obietnicę Jezusa, dotyczącą jej spowiednika, który pomagał jej przekazywać prawdę o Bożym Miłosierdziu: „Tyle koron będzie w koronie jego, ile dusz się zbawi przez dzieło to. Nie za pomyślność w pracy, ale za cierpienie nagradzam”. (Dzienniczek, 90).

Wspólnota staje się jak „żywe sanktuarium”. Dobro pociąga i inspiruje – bardzo i każdego.

Podziel się cytatem

Reklama

W tym roku w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, wierni zgromadzili się wyjątkowo w ostatnim dniu Nowenny do bł. Michała, w niedzielę 14 lutego, aby podziękować Bogu za dar osoby błogosławionego, za jego obecność w tym miejscu, za rozpoznanie tego kościoła i klasztoru Sióstr Jezusa Miłosiernego. Przez jego wstawiennictwo prosili Boga o miłosierdzie dla mieszkańców i dla całego świata: „Prosimy bł. księże Michale uproś potrzebne nam łaski w budowaniu wspólnoty ludzi kochających Kościół i bliźniego. Uczyń nasze serca otwarte na potrzeby drugiego człowieka. Twojej opiece polecamy wszystkie dzieła rozwijające się przy myśliborskim sanktuarium miłosierdzia Bożego”.

Modlitwa, słowo, czyn

Ojciec święty Jan Paweł II, ustanawiając w dniu 13 maja 1992 r. I Światowy Dzień Chorego powiedział: „To odpowiedni moment, by zwrócić szczególną uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują, zarówno w miejscach przeznaczonych na ich pielęgnację, jak i na łonie rodziny czy wspólnot”.

W 2017 r. abp Andrzej Dzięga powołał Instytutu, dla którego obecnie nadszedł najlepszy czas, aby miłosierdzie głoszone było tak, jak powiedział Jezus św. Faustynie: „Podaję ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim: pierwszy – czyn, drugi – słowo, trzeci – modlitwa; w tych trzech stopniach zawiera się pełnia miłosierdzia i jest niezbitym dowodem miłości ku Mnie” (Dzienniczek, 742).

Obowiązujące obostrzenia sanitarne, choć ograniczają i utrudniają bezpośredni kontakt między ludźmi, nie muszą jednak oddalać ich od siebie. Dają szansę odkrycia na nowo, jak cenni jesteśmy dla siebie, jak bardzo się potrzebujemy.

Hospicjum domowe jest całościową opieką nad osobą ciężko chorą i nad jego najbliższymi – oprócz opieki lekarskiej, pielęgniarskiej i psychologicznej. To ogromne wsparcie wolontariuszy, którzy pomagają w czynnościach dnia codziennego np. zakupach. Domowe hospicja prowadzone przez ośrodki kościelne, świadczą również pomoc na płaszczyźnie duchowo-egzystencjalnej.

Osamotnienie i bezradność

Reklama

Mszy św. o godz. 11 przewodniczył ks. kan. Tadeusz Szponar, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Szczecinie. Okolicznościowe kazanie wygłosił diakon Adam Runiewicz ze Słubic, w którym podkreślił wyjątkowość spotkania z drugą osobą: „Chrystus litując się nad trędowatym pozwala mu zbliżyć się do siebie. Robi coś o czym nikt z zachowujących przepisy prawa Żydów nie pomyślałby nawet, że można coś takiego zrobić. Przełamuje stereotypowe i opatrzone normami prawa wykluczenie i uwalnia chorego z jego najcięższych bolączek: z osamotnienia, bezradności i beznadziei. W jednej chwili urzeczywistniło się najskrytsze pragnienie człowieka trędowatego. Spełniło się jego pragnienie powrotu do wspólnoty, do spotkania się człowieka z człowiekiem. Pragnienie budowania relacji z innymi, aż do chwili, kiedy zgaśnie ziemskie życie umierającego. To droga posługi w hospicjum, na której wsparciem będą najlepsze wzorce. Trzeba pozwolić potrzebującemu zbliżyć się do siebie, albo samemu podejść do drugiego człowieka. Potrzeba wsłuchania się w drugiego, zrozumienie go i jeśli to możliwe zaradzenie potrzebie”.

Na zakończenie Mszy św. zostało poświęcone pierwsze łóżko dla chorego, ofiarowane w darze przez fundację „Dajmy Nadzieję” ze Słubic. Przedstawiciele instytutu i fundacji podpisali również porozumienie o wzajemnej współpracy.

Na uroczystość otwarcia domowego hospicjum przybyli: dyrektor instytutu ks. Janusz Zachęcki, prof. dr hab. nauk medycznych Leszek Sagan, Artur i Dorota Zięntal, dk. Adam Runiewicz, dr Piotr Owczarek, pielęgniarki i wolontariusze oraz członkowie Instytutu i bractwo „sopoćkowe”. Burmistrza Myśliborza Piotra Sobolewskiego, reprezentowała Janina Sulejewska, która w Instytucie objęła funkcję kierownika kancelarii. Na uroczystości obecny był również diakon diecezji toruńskiej prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski.

Trzeba pozwolić potrzebującemu zbliżyć się do siebie, albo samemu podejść do drugiego człowieka.

Podziel się cytatem

Róża Miłosierdzia

W tym dniu odbyła się również dziewiąta edycja wręczenia statuetek Myśliborskiej Róży Miłosierdzia. Kapituła przyznaje nagrodę osobom, które w sposób szczególny pełnią dzieła miłosierdzia w życiu społecznym. W konkursie Samarytanin Roku 2019 statuetkę otrzymała Krystyna Rubinowska, pielęgniarka od 1976 r., która po przejściu na emeryturę podjęła pracę w pielęgniarskiej opiece domowej.

Honorową Różą Miłosierdzia został wyróżniony ks. Grzegorz Wejman. Po raz pierwszy, przyznaną przez dyrektora Instytutu nagrodę specjalną, otrzymał ks. kan. Andrzej Kozakiewicz, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Nagrodzonym szczerze gratulujemy!

Na zakończenie uroczystości kustosz zachęcił zgromadzonych do pełnienia miłosierdzia i dodał – W Jubileuszowym Roku św. Józefa, który okazał swoje ludzkie miłosierdzie, gdy zdecydował się w swojej sprawiedliwości stać obok Maryi, jednocześnie wszedł w pełnię obowiązków ziemskiego ojca, składając ogromny dar z siebie, otwieramy Bramę Miłosierdzia na zewnątrz. Możliwe, że właśnie w tym momencie dokonuje się nasze nawrócenie, owo słynne wstanie z kanapy.  Ta wspólnota staje się jak „żywe sanktuarium”. Dobro pociąga i inspiruje – bardzo i każdego. Nie kryjmy tego.

2021-03-09 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratunek dla strapionych

Niedziela małopolska 6/2021, str. V

[ TEMATY ]

wspólnota

Tarnów

Archiwum wspólnoty

Tuchów; o. Stanisław, Anna oraz Mariusz, uratowany Bożą miłością 3 lata temu

Tuchów; o. Stanisław, Anna oraz Mariusz, uratowany Bożą miłością 3 lata temu

Jeśli spotkacie człowieka ubogiego, bezdomnego, uzależnionego, który na pytanie, „czy chcesz poznać Boga?” odpowie „tak” – przywieźcie go do nas. Wyspowiadamy go, nakarmimy, wyślemy na terapię, będziemy odwiedzać – czytamy na stronie apostolowiemilosci.pl.

Dzieło Ewangelizacji Ubogich i Strapionych powstało w 2017 r. z natchnienia Ducha Świętego, który posłał Annę Wyrzykowską i o. Stanisława Janigę, redemptorystę, by głosili Chrystusa „tym najmniejszym”. Wspólnota rozpoczęła działalność w Toruniu, a dziś swojego duszpasterza ma w Lubaszowej. – Podczas mojej posługi w Toruniu, razem z Anią wychodziliśmy do bezdomnych i ubogich i zapraszaliśmy ich do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji – mówi o. Stanisław Janiga, który obecnie pracuje w Domu Modlitwy i Ewangelizacji „Góra Tabor” w Lubaszowej. – Jesteśmy rodziną ludzi dotkniętych Bożą miłością. Wychodzimy spontanicznie, pod natchnieniem, na ulice i nie tylko. To bezdomni, przez nas wcześniej spotkani, stają się apostołami, którzy przyprowadzają kolejne osoby – informuje Anna Wyrzykowska. 
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję