Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wspólnota, która kocha bliźniego

W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu, zostało otwarte Hospicjum Domowe „Róża”, a także Poradnia Miłosierdzia. Inicjatorem tych dzieł jest Instytut Ignis Misericordiae im. bł. Michała Sopoćki z siedzibą w Myśliborzu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 11/2021, str. VI

[ TEMATY ]

wspólnota

Archiwum parafii

Ks. kan. Tadeusz Szponar święci łóżko dla chorego

Ks. kan. Tadeusz Szponar święci łóżko dla chorego

Projekt „Miłosierdzie 5-15-19 – Zgromadzeni na świętej wieczerzy”, to tytuł programu, którego inicjatorem jest Instytut Ignis Misericordiae. Liczby w tytule projektu oznaczają dni, w których wierni gromadzą się na wieczornym nabożeństwie, polecając Bogu intencje zgromadzonych. Piątego dnia każdego miesiąca zanoszone są modlitwy za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej, piętnastego – za przyczyną bł. ks. Michała Sopoćki, 19 – do św. Józefa, z racji Roku Jubileuszowego.

Instytut jest konkretnym dziełem I Myśliborskiego Kongresu Miłosierdzia, którego trzeci zjazd odbędzie się w 2023r.

Spowiednik św.Faustyny

15 lutego Kościół katolicki wspomina bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika Siostry Faustyny Kowalskiej, która była jego penitentką od maja 1933 r. Zainspirował ją do napisania Dzienniczka, i za jej przyczyną stał się czcicielem Miłosierdzia Bożego. Błogosławiony jest również założycielem Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. W Dzienniczku Siostra Faustyna zapisała obietnicę Jezusa, dotyczącą jej spowiednika, który pomagał jej przekazywać prawdę o Bożym Miłosierdziu: „Tyle koron będzie w koronie jego, ile dusz się zbawi przez dzieło to. Nie za pomyślność w pracy, ale za cierpienie nagradzam”. (Dzienniczek, 90).

Wspólnota staje się jak „żywe sanktuarium”. Dobro pociąga i inspiruje – bardzo i każdego.

Podziel się cytatem

W tym roku w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, wierni zgromadzili się wyjątkowo w ostatnim dniu Nowenny do bł. Michała, w niedzielę 14 lutego, aby podziękować Bogu za dar osoby błogosławionego, za jego obecność w tym miejscu, za rozpoznanie tego kościoła i klasztoru Sióstr Jezusa Miłosiernego. Przez jego wstawiennictwo prosili Boga o miłosierdzie dla mieszkańców i dla całego świata: „Prosimy bł. księże Michale uproś potrzebne nam łaski w budowaniu wspólnoty ludzi kochających Kościół i bliźniego. Uczyń nasze serca otwarte na potrzeby drugiego człowieka. Twojej opiece polecamy wszystkie dzieła rozwijające się przy myśliborskim sanktuarium miłosierdzia Bożego”.

Reklama

Modlitwa, słowo, czyn

Ojciec święty Jan Paweł II, ustanawiając w dniu 13 maja 1992 r. I Światowy Dzień Chorego powiedział: „To odpowiedni moment, by zwrócić szczególną uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują, zarówno w miejscach przeznaczonych na ich pielęgnację, jak i na łonie rodziny czy wspólnot”.

W 2017 r. abp Andrzej Dzięga powołał Instytutu, dla którego obecnie nadszedł najlepszy czas, aby miłosierdzie głoszone było tak, jak powiedział Jezus św. Faustynie: „Podaję ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim: pierwszy – czyn, drugi – słowo, trzeci – modlitwa; w tych trzech stopniach zawiera się pełnia miłosierdzia i jest niezbitym dowodem miłości ku Mnie” (Dzienniczek, 742).

Obowiązujące obostrzenia sanitarne, choć ograniczają i utrudniają bezpośredni kontakt między ludźmi, nie muszą jednak oddalać ich od siebie. Dają szansę odkrycia na nowo, jak cenni jesteśmy dla siebie, jak bardzo się potrzebujemy.

Hospicjum domowe jest całościową opieką nad osobą ciężko chorą i nad jego najbliższymi – oprócz opieki lekarskiej, pielęgniarskiej i psychologicznej. To ogromne wsparcie wolontariuszy, którzy pomagają w czynnościach dnia codziennego np. zakupach. Domowe hospicja prowadzone przez ośrodki kościelne, świadczą również pomoc na płaszczyźnie duchowo-egzystencjalnej.

Osamotnienie i bezradność

Mszy św. o godz. 11 przewodniczył ks. kan. Tadeusz Szponar, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Szczecinie. Okolicznościowe kazanie wygłosił diakon Adam Runiewicz ze Słubic, w którym podkreślił wyjątkowość spotkania z drugą osobą: „Chrystus litując się nad trędowatym pozwala mu zbliżyć się do siebie. Robi coś o czym nikt z zachowujących przepisy prawa Żydów nie pomyślałby nawet, że można coś takiego zrobić. Przełamuje stereotypowe i opatrzone normami prawa wykluczenie i uwalnia chorego z jego najcięższych bolączek: z osamotnienia, bezradności i beznadziei. W jednej chwili urzeczywistniło się najskrytsze pragnienie człowieka trędowatego. Spełniło się jego pragnienie powrotu do wspólnoty, do spotkania się człowieka z człowiekiem. Pragnienie budowania relacji z innymi, aż do chwili, kiedy zgaśnie ziemskie życie umierającego. To droga posługi w hospicjum, na której wsparciem będą najlepsze wzorce. Trzeba pozwolić potrzebującemu zbliżyć się do siebie, albo samemu podejść do drugiego człowieka. Potrzeba wsłuchania się w drugiego, zrozumienie go i jeśli to możliwe zaradzenie potrzebie”.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. zostało poświęcone pierwsze łóżko dla chorego, ofiarowane w darze przez fundację „Dajmy Nadzieję” ze Słubic. Przedstawiciele instytutu i fundacji podpisali również porozumienie o wzajemnej współpracy.

Na uroczystość otwarcia domowego hospicjum przybyli: dyrektor instytutu ks. Janusz Zachęcki, prof. dr hab. nauk medycznych Leszek Sagan, Artur i Dorota Zięntal, dk. Adam Runiewicz, dr Piotr Owczarek, pielęgniarki i wolontariusze oraz członkowie Instytutu i bractwo „sopoćkowe”. Burmistrza Myśliborza Piotra Sobolewskiego, reprezentowała Janina Sulejewska, która w Instytucie objęła funkcję kierownika kancelarii. Na uroczystości obecny był również diakon diecezji toruńskiej prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski.

Trzeba pozwolić potrzebującemu zbliżyć się do siebie, albo samemu podejść do drugiego człowieka.

Podziel się cytatem

Róża Miłosierdzia

W tym dniu odbyła się również dziewiąta edycja wręczenia statuetek Myśliborskiej Róży Miłosierdzia. Kapituła przyznaje nagrodę osobom, które w sposób szczególny pełnią dzieła miłosierdzia w życiu społecznym. W konkursie Samarytanin Roku 2019 statuetkę otrzymała Krystyna Rubinowska, pielęgniarka od 1976 r., która po przejściu na emeryturę podjęła pracę w pielęgniarskiej opiece domowej.

Honorową Różą Miłosierdzia został wyróżniony ks. Grzegorz Wejman. Po raz pierwszy, przyznaną przez dyrektora Instytutu nagrodę specjalną, otrzymał ks. kan. Andrzej Kozakiewicz, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Nagrodzonym szczerze gratulujemy!

Na zakończenie uroczystości kustosz zachęcił zgromadzonych do pełnienia miłosierdzia i dodał – W Jubileuszowym Roku św. Józefa, który okazał swoje ludzkie miłosierdzie, gdy zdecydował się w swojej sprawiedliwości stać obok Maryi, jednocześnie wszedł w pełnię obowiązków ziemskiego ojca, składając ogromny dar z siebie, otwieramy Bramę Miłosierdzia na zewnątrz. Możliwe, że właśnie w tym momencie dokonuje się nasze nawrócenie, owo słynne wstanie z kanapy.  Ta wspólnota staje się jak „żywe sanktuarium”. Dobro pociąga i inspiruje – bardzo i każdego. Nie kryjmy tego.

2021-03-09 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: ruchy charyzmatyczne jak "nieplanowane dzieci"

[ TEMATY ]

kardynał

wspólnota

Monika Książek/Niedziela

Kardynał Gerhard Ludwig Müller

Kardynał Gerhard Ludwig Müller

Ruchy charyzmatyczne są jak nieplanowane dzieci, które przyszły na świat - uważa kard. Gerhard Ludwig Müller. We wtorek 14 czerwca zostanie zaprezentowany List Kongregacji Nauki Wiary do biskupów Kościoła Katolickiego „Iuvenescit Ecclesia” (Odmładzający się Kościół). Jego tematem są często drażliwe relacje między kościelnymi ruchami i zakonami charyzmatycznymi a hierarchią. Czy ruchy mają się rządzić jak chcą, czy też muszą się trzymać wytycznych biskupa miejsca? To jedno z pytań, na które odpowiada dokument, zaaprobowany przez papieża już w marcu.

Na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” prefekt Kongregacji, kard. Gerhard Ludwig Müller zaprezentował niektóre zasadnicze tezy dokumentu. „Czy to, co Duch Święty porusza w Ludzie Bożym jest łaską dla całego Ludu Bożego? Często dary te są fundamentalną nowością i domagają się oczyszczenia. Można w pewnym stopniu powiedzieć, że są jak nieplanowane dzieci, które przyszły na świat” - powiedział kard. Müller „Lecz rzeczywiście każda matka lub ojciec kocha te dzieci zaraz po ich przyjściu na świat i troszczy się o nie jak o inne, a nawet bardziej!” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję