Reklama

Wiara

wideoEWANGELIA dla dzieci

Nie rozumiem tej Ewangelii. O co tu chodzi? – często mierzymy się z tym jako ludzie dorośli, a co dopiero dzieci i młodzież... To właśnie dla nich ruszył projekt „Droga do Jezusa”, realizowany przez rodziców ze Wspólnoty Emmanuel.

Niedziela Ogólnopolska 13/2021, str. 52

[ TEMATY ]

dzieci

Ewangelia

Jaga Koprowska

Inicjatorzy projektu: Tomasz i Agata opielowie oraz Edyta i Dominik Ziętarowie

Inicjatorzy projektu: Tomasz i Agata opielowie oraz Edyta i Dominik Ziętarowie

To codzienne komentarze do Ewangelii w formie trzyminutowych filmów. W zrozumiały sposób, adekwatny do wieku dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej, prostym językiem tłumaczą nauczanie Pana Jezusa zawarte w Liturgii Słowa poszczególnych dni roku. To innowacyjny projekt, jakiego do tej pory w Polsce nie było.

Skąd pomysł i kto za nim stoi?

– Codziennie modląc się z dziećmi w drodze do szkoły lub podczas wieczornej modlitwy rodzinnej, słuchaliśmy Ewangelii na każdy dzień, a następnie komentarza do niej. Do tej pory korzystaliśmy z propozycji dla dorosłych, jednakże przekaz tych komentarzy był często zbyt trudny dla naszych dzieci. Tak zrodził się pomysł na komentarze do Ewangelii dla dzieci – mówi autor projektu Tomasz Opiela ze Wspólnoty Emmanuel, tata pięciorga dzieci. To właśnie rodziny, które chciały czegoś więcej dla swoich pociech, nie znajdując odpowiednich narzędzi, wzięły sprawę w swoje ręce. I tak od początku Wielkiego Postu umieszczają w internecie krótkie filmy, pokazujące, co Jezus mówi do każdego człowieka każdego dnia, jakie konkretne wskazówki daje na dany dzień. – Pismo Święte to jest ta skała, na której będą budować swoje życie. Chcemy zainspirować i dzieci, i rodziców do rozmowy na temat Ewangelii, a także do jej wspólnego czytania i rozważania nie tylko w niedzielę po Mszy św. dla dzieci, ale codziennie. Wideokomentarze to idealna propozycja dla całej rodziny – wyjaśnia Edyta Ziętara, mama trojga dzieci, współtwórczyni projektu.

Treści aktualne na teraz

Komentarze do codziennej Ewangelii są przygotowane przez osoby duchowne i świeckie, w tym także rodziców. Mogą one towarzyszyć porannej lub wieczornej modlitwie, zarówno w rodzinie, jak i indywidualnie. Można ich słuchać w samochodzie, w drodze do szkoły albo w każdym innym dogodnym miejscu i czasie. Mogą też stanowić uzupełnienie szkolnych lekcji religii.

Co ważne, treści rozważań nie są oderwane od rzeczywistości, ale dotykają tego wszystkiego, czym żyje młody człowiek – w domu, w szkole, w relacjach z koleżankami i kolegami. Nawiązują zarówno do tych radośniejszych, łatwiejszych, jak i trudniejszych chwil, które ranią i nasuwają wiele pytań.

Reklama

Dużą wartość stanowią zadania, które komentatorzy stawiają na zakończenie każdego rozważania. I tak raz będzie to zachęta do bycia superbohaterem albo do zrobienia czegoś dobrego tak po prostu – cicho i niezauważalnie, innym razem zaproszenie do głośnego zapytania Jezusa na krzyżu: Jezu, czy Ty mnie naprawdę kochasz? Naucz mnie kochać tak jak Ty.

Szczególną uwagę twórcy „Drogi do Jezusa” przykładają do Wielkiego Tygodnia – pełnego treści, w których gubi się niejeden dorosły. Przez tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa będą prowadzić kolejno: bp Antoni Długosz (znany z prowadzenia Ziarna), s. Anna Pudełko, muzyk Darek Malejonek, raper Michał „PAX” Bukowski, bp Michał Janocha z Warszawy, aktorzy Adam Woronowicz oraz Dariusz Kowalski, Jasiek Mela – pierwszy niepełnosprawny i jednocześnie najmłodszy zdobywaca biegunów północnego i południowego oraz dziennikarz Przemysław Babiarz.

***

To, co w dzieciach zakiełkuje teraz, zostanie z nimi na zawsze. Jeśli zarazimy je miłością do słowa Bożego i zachęcimy do szukania w Biblii odpowiedzi na trudne pytania, to one będą wiedzieć, z czego czerpać w dorosłym życiu. Projekt rodzin ze Wspólnoty Emmanuel może być świetną pomocą.

www.drogadojezusa.com , YouTube: http: //bityl.pl/5MBXs

2021-03-23 19:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Tomasik: troska rodziców o uczestnictwo młodzieży w niedzielnej Mszy Świętej

[ TEMATY ]

rodzina

dzieci

Adobe Stock

- Konieczna jest wielka troska rodziców o uczestnictwo młodego człowieka w niedzielnej Mszy Świętej oraz dobry udział w katechezie szkolnej - napisał biskup Henryk Tomasik w liście na Adwent. Zachęcił też do pogłębiania rozumienia i znaczenia tajemnicy Eucharystii jako centrum życia chrześcijańskiego oraz do modlitwy w intencji rodzin.

W liście do wiernych ksiądz biskup Henryk Tomasik napisał, że "z niepokojem patrzymy na szybko rozpadające się związki małżeńskie, na istniejące związki niesakramentalne oraz na brak prawdziwie chrześcijańskiego wychowania dzieci w wielu rodzinach". Zachęcił "do pogłębionej refleksji na temat rodziny chrześcijańskiej, Sakramentu Małżeństwa oraz odpowiedzialności za religijne wychowanie dzieci i młodzieży". - Konieczna jest wielka troska rodziców o uczestnictwo młodego człowieka w niedzielnej Mszy Świętej oraz dobry udział w katechezie szkolnej. Jest zatem konieczna gorąca modlitwa samych rodzin oraz nasza wspólna modlitwa w intencji rodzin - czytamy w liście.

CZYTAJ DALEJ

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Argentyna

mundial

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

Grupa C: Polska - Argentyna 0:2 w 67. min.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

2022-12-01 21:38

Włodzimierz Rędzioch

Dziś po południu, w czwartek 1 grudnia, papież-senior Benedykt XVI przyjął w klasztorze „Mater Ecclesiae”dwie osobistości uhonorowane dziś rano przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera: francuskiego biblistę o. Michela Fédou, jezuitę oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera, którym towarzyszył prezes Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.

Podczas spotkania, jak podaje Fundacja, w którym uczestniczył abp Georg Gänswein, obaj naukowcy mogli porozmawiać z Benedyktem XVI i wyjaśnić mu swoją pracę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję