Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Modlitwa to przyszłość Kościoła

Ksiądz prof. Andrzej Muszala wygłosił katechezę w hałcnowskiej bazylice.

Niedziela bielsko-żywiecka 13/2021, str. I

PB

Chrześcijanin to człowiek w nieustannej drodze do Pana Boga

Chrześcijanin to człowiek
w nieustannej drodze do Pana Boga

Nie ulega wątpliwości, że miniony rok 2020 był przełomowy, szczególnie dla Kościoła w Polsce – mówił członek komisji bioetycznej przy Konferencji Episkopatu Polski i zaapelował o powrót do żywej relacji z Bogiem, bo to ona jest gwarancją przyszłości Kościoła.

Tematem katechezy, 16 marca, w Hałcnowie była modlitwa. Ks. Muszala wskazał na nią w duchu Ewangelii jako na sposób odnowy tego, co stanowi o istocie Kościoła. – Kościół to nie tylko coś zewnętrznego. To wspólnota bosko-ludzka. O wiele ważniejsza jest ta część niewidzialna – mówił. Przestrzegł przy tym przed reformowaniem jedynie zewnętrznych struktur Kościoła na kształt organizacji pozarządowej wymagającej dostosowania do nowych czasów. Ocenił, że nie jest możliwym powrót do Kościoła sprzed pandemii. Odrzucił jednocześnie wizję powrotu do modelu tradycyjnego Kościoła sprzed Soboru Watykańskiego II. – Powrotu do przeszłości nie ma – dziś przychodzi czas Kościoła ubogiego w duchu św. Franciszka z Asyżu – stwierdził.

Modlitwa – zdaniem ks. Muszali – jest gwarancją przyszłości Kościoła. – Bóg mówi w ciszy – przypomniał, dodając, że modlitwa pozwala wprowadzić nas w świat nadprzyrodzony, w inny świat, w ostateczną rzeczywistość. – Czy my wierzymy, że istnieje inny świat? Nie po śmierci, owszem – po śmierci też, ale teraz. Mamy przekonać innych ludzi, że istnieje inny świat, że chrześcijanie są mieszkańcami tego świata – mówił. – Gdyby chrześcijanie żyli tą prawdą, to inaczej by się modlili i przyciągnęliby więcej ludzi – dodał, powołując się na doświadczenie pierwszych chrześcijan prześladowanych i mających jedynie Eucharystię, Pismo Święte i modlitwę w duchu Jezusa.

Ksiądz Andrzej Muszala jest kapłanem archidiecezji krakowskiej i kierownikiem Poradni Bioetycznej przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, autorem książek z dziedziny bioetyki i teologii duchowości. Prowadzi rekolekcje o modlitwie w ciszy w pustelni św. Teresy z Lisieux na Potrójnej w Beskidzie Małym.

2021-03-23 19:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję