Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Testament Heleny

Plenerowa wystawa w parafii Najświętszej Maryi Panny w Bielsku-Białej Cygańskim Lesie.

Niedziela bielsko-żywiecka 13/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

MR

Wystawa o Helenie Kmieć, świeckiej misjonarce z Trzebini

Wystawa o Helenie Kmieć, świeckiej misjonarce z Trzebini

Wydarzenie miało miejsce od 13 do 20 marca. Wystawa była poświęcona Helenie Kmieć, świeckiej misjonarce zamordowanej w 2017 r. w Boliwii. Z tej okazji podczas niedzielnych Mszy św. świadectwo o niej oraz informacje o fundacji jej imienia przedstawili ks. Mirosław Stanek, salwatorianin, i Marta Trawińska.

– Helenka była dziewczyną bardzo utalentowaną. Jej doba miała stanowczo za mało godzin. Równocześnie studiowała inżynierię chemiczną po angielsku i śpiew operowy w szkole muzycznej. Założyła scholę, działała w duszpasterstwie akademickim, organizowała pielgrzymki na Jasną Górę, była wolontariuszem Światowych Dni Młodzieży, pomagała w świetlicy Caritas, pracowała jako stewardesa i wyjeżdżała na misje. W swej codzienności starała się być dobra – mówiła M. Trawińska, która razem z Heleną Kmieć wyjechała na misje.

Dodała, że dla jej koleżanki „misje były przestrzenią do dawanie świadectwa miłości i szansą na bycie z drugim człowiekiem bez katechez, teorii i wykładów”. – Na misjach uświadamiasz sobie, że jesteś wielkim życiowym szczęściarzem. Gdy widzisz dzieciaki mieszkające w kartonach, ośmiolatków sprzedających swe ciało za miskę jedzenia, malców rozprowadzają narkotyki, by przetrwać, wtedy z całego serca dziękujesz Bogu za to, co posiadasz – spuentowała M. Trawińska.

Reklama

Dlatego, jak podkreśliła, dla wielu osób śmierć Heleny Kmieć nie stała się przyczynkiem do wycofania się z aktywności misyjnej, lecz impulsem do stworzenia fundacji, która jeszcze mocniej wniknie w świat ludzkiej biedy. Efektem działania Fundacji im. Heleny Kmieć jest uruchomiony program stypendialny dla dzieci w Boliwii, Zambii i Meksyku, z którego opłacane jest czesne w szkołach.

Prezentowana przed kościołem wystawa składa się z 6 połączonych ze sobą standów, na których z obu stron znajdują się informacje i zdjęcia poświęcone Helenie Kmieć oraz podstawowe wiadomości nt. fundacji jej imienia. Parafia w Cygańskim Lesie jest pierwszym miejscem w naszej diecezji, do którego wystawa trafiła. Pokazywana jest w kraju od 20 września ubiegłego roku w Trzebini, w rodzinnej miejscowości misjonarki. Więcej informacji nt. fundacji można można znaleźć na: www.helenakmiec.pl .

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjaciółka zamordowanej misjonarki: Helenka kochała ludzi

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Archiwum Wolontariatu Salwatoriańskiego

Kochała ludzi. Miała chroniczny niedobór snu, bo zawsze wybierała bycie wśród ludzi. Zamiast odpoczywać, robiła miliony rzeczy - wspomina zamordowaną w Boliwii Helenę Kmieć Magdalena Kaczor, specjalistka ds. Promocji i Fundrisingu Wolontariatu Misyjnego Salvator i przyjaciółka misjonarki.

Publikujemy wspomnienie Magdaleny Kaczor o wolontariuszce Wolontariatu Misyjnego Salvator (WMS) Helenie Kmieć:

CZYTAJ DALEJ

Radość (w) naiwności

2022-11-22 14:17

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 41

Red.

Dzisiejszy człowiek chce mieć wszystko „na już”, „na gotowe”, „od ręki”. Nie potrafimy już czekać.

Jesteśmy tak spragnieni atmosfery uśmiechów, prezentów, spotkań z bliskimi i tzw. magii świąt, że pierwsze dekoracje świąteczne często wieszamy w domach już 6 grudnia, a rozstajemy się z nimi dopiero 2 lutego. A zatem Boże Narodzenie zaczyna się, zanim rozpocznie się Adwent – okres przygotowujący nas do tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

2022-12-01 21:38

Włodzimierz Rędzioch

Dziś po południu, w czwartek 1 grudnia, papież-senior Benedykt XVI przyjął w klasztorze „Mater Ecclesiae”dwie osobistości uhonorowane dziś rano przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera: francuskiego biblistę o. Michela Fédou, jezuitę oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera, którym towarzyszył prezes Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.

Podczas spotkania, jak podaje Fundacja, w którym uczestniczył abp Georg Gänswein, obaj naukowcy mogli porozmawiać z Benedyktem XVI i wyjaśnić mu swoją pracę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję