Reklama

Niedziela Podlaska

Nieskazitelny święty

Jest nam bardzo potrzebne wstawiennictwo św. Józefa, abyśmy jako ludzie wierzący mieli odwagę wyjść z cienia i podjąć działania w obronie dobra, człowieka oraz rodziny – powiedział bp Piotr Sawczuk.

Niedziela podlaska 13/2021, str. I

Monika Kanabrodzka

Bp Piiotr Sawczuk powierzył opiece św. Józefa całą wspólnotę kościoła drohiczyńskiego

Bp Piiotr Sawczuk powierzył opiece św. Józefa całą wspólnotę kościoła drohiczyńskiego

Ksiądz Jan Bałdyga, proboszcz miejsca, 19 marca podczas diecezjalnej uroczystości ku czci św. Józefa w Boćkach podziękował Ekscelencji i kapłanom za przybycie. Poprosił o sprawowanie Mszy św. odpustowej na rozpoczęcie jubileuszowego Roku św. Józefa. Wyrazem wdzięczności były złożone kwiaty na ręce księdza biskupa przez przedstawicieli parafian.

Wzór ojcostwa

– Uczestniczymy w głównej diecezjalnej celebracji Roku św. Józefa, który już trwa, i jednocześnie rozpoczęcia Roku Rodziny Amoris laetita – zauważył bp Sawczuk. Ekscelencja przypomniał, że Rok św. Józefa ogłosił papież Franciszek z okazji 150. rocznicy ustanowienia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego. – Ponieważ Józef dobrze wywiązywał się ze swojej roli, stał się też wzorem ojcowskiej troski i duchowym ojcem chrześcijańskiego ludu – wskazał. To dlatego, zdaniem księdza biskupa, chętnie do niego przychodzimy i prosimy o pomoc. – Choć jako słabi ludzie stajemy pełni pokory, prosimy św. Józefa o wstawiennictwo i pomoc, byśmy wytrwali na drodze miłości, potrafili zwyciężać egoizm i ofiarowywać swoje życie w bezinteresownym darze. Ufne spojrzenie kierujemy też ku naszej Niebieskiej Matce, Niepokalanej Dziewicy Maryi – dodał bp Sawczuk. Na zakończenie uroczystości zostało odprawione nabożeństwo ku czci św. Józefa.

Józef dobrze wywiązywał się ze swojej roli, stał się też wzorem ojcowskiej troski i duchowym ojcem chrześcijańskiego ludu.

Podziel się cytatem

Diecezjalna uroczystość

Na Eucharystii obecni byli kapłani, w tym ks. Ryszard Zalewski, dziekan dekanatu bielskiego, oraz ks. Piotr Paćkowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, który wygłosił rekolekcje. Nie zabrakło także alumnów WSD w Drohiczynie: dk. Rafała Oleksiuka oraz al. Piotra Zdzieborskiego. Nad przebiegiem diecezjalnej uroczystości czuwał proboszcz ks. Bałdyga wraz z ks. Walerym Tomaszewskim, wikariuszem, i  ks. Krzysztofem Żero, rezydentem. O oprawę muzyczną liturgii zadbał chór parafialny.

W diecezji drohiczyńskiej zostało wyznaczonych pięć Jubileuszowych Kościołów Stacyjnych: w Boćkach, Miedznie, Ostrożanach, Rudce i Sokołowie (św. Jana Bosko). Kościół pw. św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach jest przykładem świątyni, gdzie św. Józef znajduje szczególne miejsce w sercach parafian i nie tylko. Warto dodać, że kościół i klasztor w Boćkach, ufundowany przez podskarbiego litewskiego Józefa Franciszka Sapiehę i jego żonę Krystynę z Branickich, przez wiele lat od powstania, przez cały XVIII wiek stanowił wzorzec dla innych kościołów reformackich w Polsce, wciąż zachwyca swoim pięknem.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Projekt RELACJE - brat Szymon Janowski OFMCap. - Odcinek 1

2022-12-01 09:18

[ TEMATY ]

adwent

PROFETO

"Kiedy mówimy o Projekcie, to pierwsza rzecz, jaka przychodzi na myśl, to że Pan Bóg zaprojektował nas z miłości i do miłości. I właściwie to jest odpowiedź i temat główny wszystkich odcinków kolejnych, które będziemy w czasie adwentu Wam prezentować" - mówi brat Szymon.

Rozpoczynając rekolekcje brat Szymon zaprasza nas do zastanowienia się nad dwoma pytaniami, z którymi będziemy mierzyć się w kolejnych adwentowych spotkaniach, ale które będą też kluczem, w którym będziemy się poruszać. To pytania: Kim jestem? oraz Dla kogo jestem?

CZYTAJ DALEJ

Obraz Kandinsky’ego skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie sprzedany na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro

2022-12-01 20:23

[ TEMATY ]

obraz

obraz

aukcja

kradzież

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Materiały prasowe

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser: sprzedał Kandinskiego, mimo że wiedział, że pochodzi z kradzieży z polskiego muzeum..." - napisał na twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński komentując czwartkową sprzedaż w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach akwareli, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawiona na sprzedaż przez dom aukcyjny Grisebach akwarela Wassilego Kandinskiego, skradziona w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie, została sprzedana w czwartek w Berlinie za kwotę 310 tys. euro - poinformowała PAP ambasada RP w Niemczech.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję