Reklama

Niedziela Podlaska

Uratować życie

„Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi” – pisał św. Jan Paweł II w Evangelium vitae. Jak realizować to przesłanie?

Niedziela podlaska 13/2021, str. VII

Monika Kanabrodzka

Kamila Dębska

Kamila Dębska

Nie tak dawno byliśmy świadkami starcia cywilizacji życia z cywilizacją śmierci. Nie brakowało w przestrzeni publicznej agresywnych zachowań i obelżywych słów kierowanych w stronę osób opowiadających się za życiem. Minione wydarzenia skłaniają do głębszej refleksji i zachęcają do konkretnych czynów.

Obchodzony 25 marca Dzień Świętości Życia przypomina nam o nadrzędnej wartości życia ludzkiego. Swój sposób na propagowanie i solidaryzowanie się z życiem, tym najbardziej zagrożonym przedstawiają młode osoby należące do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Czyny, nie słowa

Chcąc działać, a nie tylko mówić, podjęłam kolejną już w swoim życiu Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Inicjatywa polega na modlitwie w intencji poczętego dziecka zagrożonego aborcją. Każdego dnia przez dziewięć miesięcy modlimy się krótką modlitwą i jedną tajemnicą różańca św. Możemy w tej intencji ofiarować też dobre uczynki lub wyrzeczenia.

Reklama

Wyprzedzam wątpliwości osób, które martwią się, czy podołają. Bez obaw, świat poszedł na tyle do przodu, iż stworzona aplikacja, którą można pobrać na telefon, sprzyja w systematycznej modlitwie. Aplikację można pobrać za darmo na telefon, który zazwyczaj mamy przy sobie. Ponadto, możemy ustawić przypomnienie o modlitwie w wyznaczonej porze. Oprócz tego dostępne są rozważania różańcowe, krótka modlitwa, którą należy odmawiać przed tajemnicą, myśl dziecka, a w szóstym tygodniu życia, bicie serduszka dziecka. Podczas modlitewnej inicjatywy jesteśmy informowani, w którym tygodniu i miesiącu życia jest omadlane dziecko.

Mimo tego, że mam tylko, a może i aż 25 lat to jest to już moja 11 duchowa adopcja. Cieszę się, że nie tylko słowem, ale przede wszystkim czynem mogę bronić ludzkiego życia, do którego każdy z nas ma prawo i którego nikt nikomu nie powinien odbierać. Zachęcam wszystkich do odpowiedzenia we własnym sumieniu na pytanie: gdyby chodziło o twoje życie, nadal byłbyś/byłabyś za aborcją?

Kamila Dębska, KSM

Najlepszą ,,bronią” w walce o życie nienarodzonych jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego.

Podziel się cytatem

Dlaczego Duchowa Adopcja?

Każde życie ludzkie jest wyjątkowe, jedyne i niepowtarzalne. I każdy do tego życia ma prawo. W dzisiejszym świecie wiele osób opowiada się za wyborem i wolnością. Ja natomiast uważam, że aborcja to nie wybór, ale zabójstwo własnego dziecka. Według mnie tylko Bóg może dać życie i je odebrać. Dziecko w łonie matki to nie zlepek komórek, ale istota żywa, która posiada podstawowe prawo – prawo do życia. Uważam, że powinniśmy zatroszczyć się o tych najmniejszych, a zarazem najbardziej bezbronnych. O tych, którzy sami nie mogą się bronić. Dla mnie najlepszą ,,bronią” w walce o życie nienarodzonych jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, którą podjęłam już kilka razy. Polega ona na tym, że przez dziewięć miesięcy codziennie odmawia się jedną tajemnicę różańcową oraz specjalną modlitwę w intencji nienarodzonego dziecka oraz jego rodziców. Głęboko wierzę, że taka modlitwa uratowała już niejedno dziecko, którego imię jest znane tylko Bogu. Myślę, że trzeba uczynić wszystko, aby ochronić życie poczęte. Oprócz modlitwy można także podjąć dodatkowe postanowienia w tej intencji. Warto przystąpić do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i z wiarą uratować kolejne dziecko.

Anna Żuromska, KSM.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok 2023 - rokiem Rodziny Ulmów na Podkarpaciu

2023-02-01 09:54

Michał Hubala/ Biuro Prasowe UMWP

Podczas ogłoszenia roku Rodziny Ulmów na posiedzeniu był obecny proboszcz z Markowej ks. Roman Chowaniec

Podczas ogłoszenia roku Rodziny Ulmów na posiedzeniu był obecny proboszcz z Markowej ks. Roman Chowaniec

Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział marszałek Władysław Ortyl w czasie styczniowej sesji lokalnego parlamentu. Gośćmi sesji sejmiku byli m.in. posłowie na Sejm RP Teresa Pamuła, Adam Śnieżek i Andrzej Szlachta oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

CZYTAJ DALEJ

Gromniczna

Niedziela Ogólnopolska 5/2022, str. 16-17

[ TEMATY ]

święto Ofiarowania Pańskiego

pl.wikipedia.org

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Święto Ofiarowania Pańskiego aż do drugiej połowy minionego stulecia nosiło nazwę Purificatio – Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny. W Polsce mówiono o święcie Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa ta pochodziła od świec (gromnic), zabieranych w tym dniu do kościołów i tam poświęcanych.

Dawniej wielkie zagrożenie dla domów w Polsce stanowiły burze, a zwłaszcza pioruny, które wzniecały pożary i niszczyły głównie drewniane domostwa. Właśnie przed nimi miała strzec domy świeca poświęcona w święto Ofiarowania Chrystusa. Gromnicę wręczano również konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów. Dwie z wyżej wspomnianych nazw uwypuklały bardziej maryjny charakter święta. Dopiero ostatnia reforma liturgiczna nadała mu charakter uroczystości Pańskiej, co szło w parze ze zmianą nazwy na Praesentatio, czyli Przedstawienie, Okazanie Pana Jezusa w świątyni. W języku polskim zamiast dosłownego tłumaczenia tego łacińskiego terminu przyjęło się określenie Ofiarowanie Pańskie.

CZYTAJ DALEJ

Premier o tzw. podatku od zbiórek: być może nadgorliwość niektórych urzędników doprowadziła do zamieszania

2023-02-02 10:02

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Rafał Guz

Być może nadgorliwość niektórych urzędników - ale też i dobra wola - doprowadziła do zamieszania, którego już nie ma - wracamy do takiego stanu, jaki był wcześniej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, pytany o kwestię tzw. podatku od zbiórek.

W czwartek podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce niedaleko od Warszawy premier został zapytany w sprawę tzw. podatku od zbiórek. Chodzi o uchwaloną na ostatnim posiedzeniu Sejmu ustawę deregulacyjną, która m.in. podnosi kwoty wolne od podatku zawarte w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję