Reklama

Niedziela Kielecka

Kaplica Mistrza Wincentego

W 798. rocznicę śmierci bł. Wincentego Kadłubka – humanisty i biskupa, który został cysterskim mnichem, dedykowaną mu kaplicę, po renowacji, poświęcił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Niedziela kielecka 13/2021, str. VI

TD

Abp M. Jędraszewski w kaplicy bł. Wincentego

Abp M. Jędraszewski w kaplicy bł. Wincentego

Doniosła uroczystość zgromadziła czcicieli Mistrza Wincentego – władze wojewódzkie, samorządowe, a Mszę św. koncelebrowali wraz z metropolitą krakowskim: biskup kielecki Jan Piotrowski, opat jędrzejowski o. Rafał Ścibiorowski oraz opaci cystersi z polskiej kongregacji zakonów, m.in. z Wąchocka, Mogiły, a także duchowni diecezji kieleckiej.

Testimonium

O. Jakub Zawadzki, proboszcz cysterskiej parafii, odczytał tekst testimonium, czyli świadectwo spisane na pamiątkę poświęcenia kaplicy, z opisem prac renowacyjnych oraz przebiegu uroczystości, które umieszczono w urnie z relikwiami bł. Wincentego Kadłubka.

Arcybiskupa Jędraszewskiego – następcę bp. Kadłubka w Krakowie, witał bp Jan Piotrowski. Zauważył, że choć bł. W. Kadłubek to postać ze średniowiecza, jednak wciąż odbiera cześć, bo świętych pamiętamy, ich kult nie przemija, co podkreślał już Jan Paweł II. – Imię tej siły jest miłość, mająca swoje źródło w Bogu – mówił biskup kielecki.

– Bł. Kadłubek zaprosił tę miłość do swojego życia, jako student, biskup, mnich (…). Jest coś szczególnego w takich postaciach, dlatego ludzie święci i błogosławieni są cenniejsi niż arcydzieła ludzkich rąk – powiedział biskup kielecki, zwracając także uwagę na estetyczne walory odnowionego obiektu kultu.   

Prace przy zabytkowej kaplicy trwały trzy lata. Ich koszt to blisko 1,5 mln zł. Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu indywidualnych ofiarodawców. Dla podkreślania walorów kaplicy oraz efektów zrealizowanych prac zamontowane zostało nowe oświetlenie.

Restauracja kaplicy obejmowała m.in. ołtarz główny, tabernakulum oraz 300-letnią trumienkę, w której znajdują się szczątki błogosławionego. Renowacji poddano XVIII-wieczne cenne freski autorstwa krakowskiego artysty Andrzeja Radwańskiego. Prace objęły również cztery kamienne rzeźby aniołów, XVIII-wieczną kamienną posadzkę. Odnowiono m.in. krzyż, świeczniki, wieczną lampę. Renowacja obejmowała także regencyjną kratę oddzielająca nawę kościoła od kaplicy.

Reklama

Kaplica została wzniesiona przez przeora i późniejszego opata o. Wojciecha Ziemnickiego krótko przed beatyfikacją Wincentego Kadłubka. Do tworzenia jej wystroju zaproszono najlepszych wówczas artystów.

Koszt renowacji zabytkowej kaplicy to 1,5 mln złotych.

Podziel się cytatem

Ojczyzna i wspólnota

W homilii metropolita krakowski zwrócił uwagę na wyjątkowość postaci mistrza Wincentego dla historii, kultury, na jego koncepcję wspólnoty narodowej i ojczyzny. – Humanista, intelektualista, jeden z najlepiej wykształconych ludzi w Polsce, po prestiżowych studiach – tak określał postać patrona Jędrzejowa. – Gdy Bóg go wezwał, zrezygnował z najważniejszych urzędów kościelnych i państwowych, przyszedł tutaj i rozpoczął życie jako prosty mnich w klasztorze – mówił abp Jędraszewski. – Jego Kronika Polska stała się jednym z najważniejszych arcydzieł myśli politycznej i kultury polskiej – dodał. Zwrócił także m.in. uwagę na jego definicję tożsamości, budującą jedność między pokoleniami Polaków: „tożsamość jest matką wspólnoty”. Przypomniał, iż bł. Kadłubek dał podwaliny pod pojęcie Polski jako wspólnoty Polaków, pod rozumienie ojczyzny jako „bytu idealnego i ziemskiego”, a Kronika Polska to wykładnia tego, czym jest polskość, cnota obywatelska, odpowiedzialność.

Metropolicie krakowskiemu dziękował o. opat Rafał Ścibiorowski; za ukazanie na nowo piękna idei Ojczyzny jako matki, wartości, którymi żyje i które ma w sobie pielęgnować. – Dzięki temu będziemy nieść ze sobą przesłanie wieków i Mistrza Wincentego, które nie straciły na wartości, korzeni, na których budujemy naszą tożsamość – podkreślił opat.

Otwarta została wystawa prezentująca przebieg prac renowacyjnych oraz odbyła się promocja drugiego tomu książki Artura Lisa Homo literatus.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu

Panie, Ty wiesz lepiej, aniżeli ja sam, że się starzeję i pewnego dnia będę stary. Zachowaj mnie od zgubnego nawyku: mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji. Odbierz mi chęć prostowania każdemu jego ścieżek. Uczyń mnie poważnym, lecz nie ponurym. Czynnym lecz nienarzucającym się. Szkoda mi nie spożytkować wielkich zasobów mądrości, jakie posiadam, ale Ty, Panie, wiesz, że chciałbym zachować do końca kilku przyjaciół.
Wyzwól mój umysł od niekończącego się brnięcia w szczegóły i dodaj mi skrzydeł, bym w lot przechodził do rzeczy. Zamknij mi usta w przedmiocie mych niedomagań i cierpień - w miarę jak ich przybywa, a chęć ich wyliczania staje się z upływem lat coraz słodsza. Nie proszę o łaskę rozkoszowania się opowieściami o cudzych cierpieniach, ale daj mi cierpliwość wysłuchania ich.
Nie śmiem Cię prosić o lepszą pamięć, ale proszę o większą pokorę i mniej niezachwianą pewność, gdy moje wspomnienia wydają się sprzeczne z cudzymi. Użycz mi chwalebnego poczucia, że czasem mogę się mylić. Zachowaj mnie miłym dla ludzi, choć z niektórymi z nich doprawdy trudno wytrzymać. Nie chcę być święty, ale zgryźliwi starcy to jedno ze szczytowych osiągnięć szatana. Daj mi zdolność dostrzegania dobrych rzeczy w nieoczekiwanych miejscach i niespodziewanych zalet w ludziach. Daj mi, Panie, łaskę mówienia im o tym...

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję