Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Lipnica palmami stoi

Po raz 62. odbędzie się Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego – informuje Agnieszka Żołna-Zdunek, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej.

Niedziela małopolska 13/2021, str. IV

Maria Fortuna-Sudor

Tak wyglądał lipnicki rynek w niedzielę palmową jeszcze przed pandemią

Tak wyglądał lipnicki rynek w niedzielę palmową jeszcze przed pandemią

W zeszłym roku pandemia nie pozwoliła zrealizować zaplanowanego konkursu i związanych z nim wydarzeń. Teraz organizatorzy zdecydowali, że na lipnickim rynku konkurs odbędzie się tradycyjnie w Niedzielę Palmową, ale bez udziału publiczności i wydarzeń towarzyszących. Powołana komisja artystyczna oceni palmy w pięciu kategoriach: palm najwyższych (mierzących powyżej 22 m), wysokich (od 14 do 22 m), palm średnich (od 7 do 14 m) i niskich (od 3 do 7 m), a także współzawodnictwo dzieci. Zgłoszone do konkursu palmy ocenią plastycy i etnografowie.

Tradycja

– Lipniczanie od pokoleń wykonywali palmy, które święcone były w Niedzielę Palmową – przypomina dyrektor Żołna-Zdunek i podkreśla: – Palma świadczyła o zamożności gospodarza i jego statusie społecznym. Jej wysokość zależała zawsze od wielkości gospodarstwa. Jeśli morgów dziesięć, właściciel wykonywał dziesięć metrów palmy… Dodaje, że od pokoleń ojcowie i dziadkowie przekazują wiedzę na temat robienia palm swoim dzieciom i wnukom.

Aktualny rekord palm wysokich należy do Andrzeja Goryla z Lipnicy Górnej. Jego palma, przygotowana na konkurs w 2019 r., miała 37 m i 78 cm! W rozmowie z Niedzielą twórca zaznaczył, że palmy wykonuje od lat i wyznał: – Za każdym razem jestem usatysfakcjonowany, że się udało, bo to trudna sztuka. A poza tym, to mój wkład w rozsławianie Lipnicy, bo to ważne, aby ta tradycja trwała.

Szczególną rolę w podtrzymaniu pięknego zwyczaju odegrał społecznik, miłośnik Lipnicy, poeta – Józef Piotrowski, który w 1958 r. zorganizował pierwszy konkurs. Dziś w upowszechnianie znanego nie tylko w Polsce wydarzenia, w jego organizację angażuje się wnuk pomysłodawcy, wójt Gminy Lipnica Murowana, Tomasz GromaEla, który zaznacza, że wydarzenie wpisuje się w dbałość o przeszłość, o tradycjEę, o wartości rozsławiające jego małą ojczyznę. Wspomina: – Pamiętam, że to było jedno z wielkich marzeń dziadka, aby Lipnica Murowana była rozpoznawalna, żeby ją kojarzono z ważnymi wydarzeniami w skali kraju. Dziadek starał się budować tę pozycję na bazie tradycji i dziedzictwa kulturowego. Ono sięga praktycznie XII wieku, na który jest datowane powstanie parafii. My dzisiaj na tej historii bazujemy. Można powiedzieć, że stanowi ona fundament naszej działalności.

Reklama

Ponadczasowe wartości

Proboszcz parafii św. Andrzeja ks. Mariusz Jachymczak tradycyjnie poświęci palmy na lipnickim rynku. Odnosząc się do idei konkursu, stwierdza: – To jest żywe przekazywanie Ewangelii, z którą Apostołowie szli w świat i głosili ją napełnieni Duchem Świętym.

Przedstawiciele organizatorów konkursu przekonują, że Lipnica palmami stoi. – To nasza wizytówka – stwierdza Agnieszka Żołna-Zdunek i zapewnia, że lipniczanie bardzo dbają o podtrzymanie tradycji. Z kolei Tomasz Gromala zauważa: – Musimy pamiętać, żeby nie zatraciła się granica między tradycją, dziedzictwem, a komercją. Toteż staramy się mocno eksponować przywiązanie do ponadczasowych wartości. A ks. Mariusz Jachymczak puentuje: – Dla lipniczan te palmy to wyraz wiary, a także ich oznaka przywiązania do Kościoła, do lokalnej społeczności, do pięknego zwyczaju przekazywanego z pokolenia na pokolenie.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Religię zamienił w miłość

Wieść życie ukryte, jak Jezus w Nazarecie. Być ubogim pośród ubogich; być bratem dla wszystkich. Również dla muzułmanów na Saharze. Czerpać siły z Eucharystii i uczyć się miłości adorując Najświętszy Sakrament. Zachcianka francuskiego wicehrabiego? A może odpowiedź na pełne rozpaczy wołanie: „Boże mój, jeśli istniejesz, spraw, abym Cię poznał! ” 1 grudnia mija 93. rocznica męczeńskiej śmierci bł. Karola

Karol de Foucauld przychodzi na świat w Strasburgu w 1858 r. Sześć lat później, w krótkim czasie, traci rodziców i trafia pod opiekę „dziadków”. Po maturze przeprowadza się do Paryża, gdzie zostaje przyjęty do szkoły jezuitów, potem do Akademii Wojsk Lądowych. Jednak młodzieniec o szlacheckim pochodzeniu prowadzi życie dość swawolne, co nie podoba się przełożonym. Jest wyrzucany z kolejnych szkół, w końcu zostaje wydalony także z armii. Mocno zniechęcony dotychczasową egzystencją przypomina sobie ubogie ludy zamieszkujące północną Afrykę, które poznał w czasie ryzykownej podróży badawczej po Maroko, a także stacjonując z wojskiem w Algierii. Zachwycony prostotą życia, jak również ich gorliwą wiarą, zaczyna przywoływać Pana: „Boże mój, jeśli istniejesz spraw, abym Cię poznał!”. A Bóg nie każe mu długo czekać i w sakramencie pokuty daje poznać swoje miłosierdzie.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję