Reklama

Niedziela Legnicka

Sanktuarium Męki Pańskiej

W kościele w Tyńcu Legnickim, należącym do parafii Ruja, znajdują się bezcenne relikwie Męki Pańskiej. W Niedzielę Palmową wierni przeżywają uroczystość odpustową.

Niedziela legnicka 13/2021, str. IV

[ TEMATY ]

męka pańska

Relikwie Męki Pańskiej

ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Sam kościół nie wyróżnia się niczym niezwykłym. Powstał w I połowie XIX wieku. W swojej historii przeżył pożar, który strawił niemal wszystko. Został odbudowany, ale jego wnętrze było puste. Zmieniło się to w 2019 r., a sama świątynia, została ogłoszona sanktuarium lokalnym.

Potrójne relikwie

Stało się tak za sprawą relikwii Męki Pańskiej, a dokładniej kolca z korony cierniowej, drzazgi z krzyża świętego oraz nitki z płaszcza purpurowego, którym okryto Jezusa. Te znaki męki Jezusa, przywędrowały do Tyńca aż z Niemiec, a dokładnie z Kolonii, wraz z ozdobnym krzyżem i tabernakulum. To wszystko było wyposażeniem kaplicy sióstr cellitynek, które podarowały te skarby diecezji. Stało się to dzięki pomocy ks. Michaela Grüteringa, który był obecny podczas uroczystości ogłoszenia świątyni lokalnym sanktuarium. Miało to miejsce 13 kwietnia 2019 r. – To miejsce wyjątkowe, mamy bowiem potrójne relikwie Męki Pańskiej – podkreśla proboszcz parafii ks. Wiesław Złotek.

Kontakt: ks. Wiesław Złotek, tel. 501 705 614, parafia rzymskokatolicka św. Łukasza Ewangelisty, Ruja 59, 59-243 Ruja.

Podziel się cytatem

Obok relikwii na uwagę zasługuje piękny krzyż, na którym znajdziemy również postaci 4 Ewangelistów oraz świętych czczonych w zgromadzeniu cellitynek, m.in. Maryi, św. Józefa, św. Augustyna. Natomiast na tabernakulum są sceny ukazujące 7 boleści Matki Najświętszej: proroctwo Symeona, ucieczka do Egiptu, poszukiwania zaginionego Jezusa, spotkanie z Matką podczas Drogi Krzyżowej, śmierć Jezusa na krzyżu, zdjęcie z krzyża oraz złożenie do grobu.

Ogłoszenie sanktuarium

Reklama

Podczas uroczystości ogłoszenia sanktuarium odczytano dekret bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, który zaznaczył, że w tym miejscu w szczególny sposób „Chrystus Ukrzyżowany ma doznawać należnego uwielbienia i czci, a wierni gromadzący się przy relikwiach Męki Pańskiej będą mogli ożywiać swoją wiarę, przywiązanie do Kościoła świętego oraz umacniać się w życiu moralnym, opartym o naukę Pana Jezusa zawartą w Ewangelii”.

Od tego dnia wierni z parafii oraz przybywający pielgrzymi mogą zatrzymać się przy relikwiach Męki Pańskiej. Kościół jest bowiem otwarty cały dzień. Natomiast grupy czy pielgrzymki, które tu przychodzą, po uzgodnieniu z proboszczem, mogą sprawować Mszę św. – Mieliśmy pielgrzymów z Niemiec, były siostry zakonne na dniu skupienia, przybywają małe grupy z różnych parafii oraz indywidualni pielgrzymi – mówi ksiądz proboszcz.

Pielgrzymki

Niestety, pandemia mocno ograniczyła ilość osób, które chcą i mogą oddać cześć znakom męki Jezusa. Warto jednak podkreślić, że na tegoroczny odpust do Tyńca wyruszą z 3 miejsc pielgrzymi, którzy uczestniczyć będą w ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Będą to pątnicy z Lubina, Prochowic i Koskowic. Uroczystość odpustowa zaplanowana jest na niedzielę 28 marca w południe.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sanktuarium Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim

Niedziela legnicka 17/2019, str. 1, 4

[ TEMATY ]

Relikwie Męki Pańskiej

Ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość zgromadziła wielu duchownych i parafian

Uroczystość zgromadziła wielu duchownych i parafian

Kościół pw. Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim, należący do parafii w Rui, posiada skarb niezwykły: potrójne relikwie Męki Pańskiej: relikwie drzewa krzyża, korony cierniowej i płaszcza purpurowego. W związku z tym biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podniósł kościół w Tyńcu Legnickim do godności sanktuarium

Relikwie te wraz z krzyżem, tabernakulum i innymi elementami wyposażenia kościoła, trafiły do Tyńca z Kolonii, z kościoła sióstr Cellitynek, dzięki pomocy ks. Michaela Grüteringa.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję