Reklama

Niedziela Łódzka

W obronie życia

W kalendarzu pastoralnym znajdują się obok siebie dwie wyjątkowe daty: 24 marca (Narodowy Dzień Życia) i 25 marca (uroczystość Zwiastowania Pańskiego – Dzień Świętości Życia).

Niedziela łódzka 13/2021, str. V

[ TEMATY ]

dzień świętości życia

Piotr Drzewiecki

Pomnik Dziecka Utraconego

Pomnik Dziecka Utraconego

Narodowy Dzień Życia został ustanowiony przez Sejm RP jako czas „refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społecznych i opinii społecznej za ochronę i budowanie szacunku do życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”. Ów dzień – według ustawodawcy – „winien stać się również (…) zachętą do wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia”.

Natomiast Dzień Świętości Życia jest odpowiedzią na słowa Jana Pawła II z encykliki Evangelium vitae i jego podstawowym celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość życia w każdym momencie (…). Należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja”. Oba święta mają wspólną ideę i wspólny cel: nieustającą troskę o życie tych najbardziej bezbronnych – poczętych, ale jeszcze nienarodzonych, którym grozi zagłada.

Wspomniana troska wyraża się przede wszystkim w modlitwie, której szczególną formą jest dobrowolne podjęcie Adopcji Dziecka Poczętego, czyli zobowiązanie się do codziennego, przez okres 9 miesięcy, odmawiania specjalnej modlitwy i części Różańca. Podjęcie duchowej adopcji następuje przede wszystkim w Dniu Świętości Życia, jednakże jest ono możliwe również w każdy inny dzień. Natomiast wielkim wyrazem solidarności w kwestii ochrony rodziny i poczętego życia jest corocznie odbywający się Marsz dla Życia i Rodziny jako wyraz publicznego świadectwa o poparciu dla wartości życia ludzkiego od poczęcia oraz wartości rodziny, opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny – małżeństwie otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci.

Jeżeli jednak by się stało tak, że ludzie przestaną bronić tej idei i o niej mówić, to „kamienie wołać będą” (Łk 19, 40-41). W wielu miejscach już wołają. Bowiem od kilku lat powstają w naszych miastach Pomniki (Groby) Dziecka Nienarodzonego bądź Dziecka Utraconego. W Polsce jest już takich pomników ok. 110. Nie wiem, gdzie powstał pierwszy, ale w Łodzi jest nim z pewnością ten znajdujący się na cmentarzu rzymskokatolickim św. Józefa przy ul. Ogrodowej 39. Pomnik przedstawia Matkę Bożą, która na prawej ręce trzyma Dzieciątko Jezus, a lewą kieruje wzrok w dół, gdzie w lekko odwiniętym w górę skraju Jej szaty leży maleńka figurka dziecka, jakby osłanianego przed strasznym niebezpieczeństwem. Na granitowym cokole umieszczono słowa: „Maryja, Matka Życia”. A twórcami tegoż pomnika są łódzcy artyści rzeźbiarze – Krystyna i Bogusław Solscy. Inicjatorem powstania monumentu jest kierownik cmentarza Eugeniusz Betlej, którego do działania w tym zakresie zainspirowało poniżej opisane wydarzenie.

Reklama

– Otóż pewnego dnia – opowiada pan Eugeniusz – do kancelarii cmentarza weszły dwie kobiety, z których jedna była bardzo zapłakana. Straciła dziecko w szpitalu. Poroniła. Stwierdziła, że nie wie, „gdzie TO poszło”, więc prosi o wskazanie takiego miejsca, by mogła chociaż zapalić światełko pamięci.

Sprawy potoczyły się szybko. Plac ofiarowała kobieta mieszkająca w Paryżu. Za zgodą i przy udziale finansowym Kurii Metropolitalnej wybudowano grób piwnicę, uporządkowano otoczenie i usytuowano figurę Matki Bożej. Miejsce pochówku poświęcił abp Marek Jędraszewski. Do końca 2020 r. w grobie pochowano 34 dzieci, których imiona utrwalają tabliczki na bocznych ścianach cokołu.

– To bardzo wzruszające – dodaje pan Eugeniusz – że na grobie ciągle płoną światełka, są zmieniane kwiaty, a nawet leżą zabawki od dzieci, które tu przychodzą z opiekunami; była tu także grupa z panią katechetką.

Podobne miejsce powstaje na cmentarzu Wszystkich Świętych przy ul. Zakładowej 4. Niech „nieme kwilenie” dzieciątek z grobów pomników spowoduje, że wreszcie umilknie wulgarny uliczny wrzask przeciwko życiu.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matki mężne czy szalone

Niedziela legnicka 18/2019, str. 6

[ TEMATY ]

dzień świętości życia

Artur D. Grabowski

Spotkanie zgromadziło osoby zaangażowane w obronę życia

Spotkanie zgromadziło osoby zaangażowane w obronę życia

Obchodzony co roku Dzień Świętości Życia to szczególna okazja, aby podjąć refleksję nad ludzkim życiem, a zwłaszcza objąć swoją troską dzieci nienarodzone

Przedłużeniem tego wydarzenia w olszyńskiej parafii św. Józefa było spotkanie autorskie oraz prezentacja wystawy Marty Dzbeńskiej-Karpińskiej pt. „Matki: mężne czy szalone?”.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję